1. ალექსანდრე ებრალიძე პრეზიდენტს საქართველოს მოქალაქეობას სთხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 იანვარი - 5 თებერვალი. - N3 (139). - გვ.7. - Weekend. 30 იანვარი - 5 თებერვალი, N3 (139). 2010 წელი[MFN: 54754]
UDC:  342.71
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ებრალიძე ალექსანდრე (ბიზნესმენი); ჯაველიძე ელიზბარ; ამაშუკელი რეზო; წულეისკირი ნოდარ; ჭოღოშვილი მაკო.
თემატიკა:  ორმაგი მოქალაქეობა.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; ტერიტორიული მთლიანობა; საერთაშორისო ურთიერთობები.
1. ქალაქ თბილისის მერია
ქ. თბილისის მერიის საკუთრებაში არსებული მსუბუქი ავტომანქანების ტექნიკური მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 23-29 იანვარი. - N2 (138). - გვ.B6. - Weekend. 23-29 იანვარი, N2 (138). 2010 წელი[MFN: 54755]
1. თავდაცვის უწყებაში სამოქალაქო პირების შემცირება მიმდინარეობს // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 იანვარი - 5 თებერვალი. - N3 (139). - გვ.7. - Weekend. 30 იანვარი - 5 თებერვალი, N3 (139). 2010 წელი[MFN: 54756]
პერსონალია:  მახარაძე სალომე (თავდაცვის სამინისტროს პრესმდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  რეორგანიზაცია.
ქ. თბილისში ოფიციალური სტუმრებისა და დელეგაციების ვიზიტებთან დაკავშირებით, ასევე ქ. თბილისის მერიის მიერ დაგეგმილ ღონისძიებებზე მოწვეული სტუმრების საჭირო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 23-29 იანვარი. - N2 (138). - გვ.B7. - Weekend. 23-29 იანვარი, N2 (138). 2010 წელი[MFN: 54757]
1. შპს "ერა-98"-ის გაკოტრების მმართველი (ნუკრი ტაკიძე)
სამეურვეო ქონების (აქტივების) რეალიზაციაზე (120 დასახელების ძირითად საშუალებებზე (სამშენებლო მასალები)) : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 23-29 იანვარი. - N2 (138). - გვ.B7. - Weekend. 23-29 იანვარი, N2 (138). 2010 წელი[MFN: 54758]
1. ნიჟარაძე, ნესტან
რეიმონ დეპარდონი:მოგზაურის დღიურები : ნაწილი III : აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნები / ნესტან ნიჟარაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 6 - 12 თებერვალი. - N4 (140). - გვ.10.11. - "Weekend", N4 (140), 6-12 თებერვალი, 2010[MFN: 54759]
ანოტაცია:  რეიმონ დეპარდონის პირადი ჩანაწერები
პერსონალია:  ფრანკი რობერტ (ფოტოგრაფი); ევანსი უოლკერ (ფოტოგრაფი).
საკვანძო სიტყვები:  ფოტოები; პორტრეტები; პეიზაჟი.
1. მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია
ტრენინგების ჩატარება საჯარო სკოლების პედაგოგებისთვის ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 23-29 იანვარი. - N2 (138). - გვ.B7. - Weekend. 23-29 იანვარი, N2 (138). 2010 წელი[MFN: 54760]
1. ქართული საწარმოები დახმარებას საჭიროებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 იანვარი - 5 თებერვალი. - N3 (139). - გვ.7. - Weekend. 30 იანვარი - 5 თებერვალი, N3 (139). 2010 წელი[MFN: 54761]
ანოტაცია:  საქართველოში სურსათის უვნებლობისთვის საჭირო სტანდარტების დანერგვის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ბაზარი; სამართალი.
1. მიხეილ სააკაშვილი ქუთაისში ინდურ-ქართულ მეტალურგიულ საწარმოს ეწვია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 იანვარი - 5 თებერვალი. - N3 (139). - გვ.7. - Weekend. 30 იანვარი - 5 თებერვალი, N3 (139). 2010 წელი[MFN: 54762]
UDC:  669
თემატიკა:  მეტალურგია.
როცა მე ვაფეთქებ, არავინ კვდება / ნანა ლომიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 6 - 12 თებერვალი. - N4 (140). - გვ.12.13. - "Weekend", N4 (140), 6-12 თებერვალი, 2010[MFN: 54763]