ფოტოები: ყიფშიძე გრიგოლ; ყიფშიძე ალექსანდრე
ანოტაცია: გრიგოლ ყიფშიძის მოღვაწეობა
პერსონალია: ყიფშიძე თევდორე (წვერის ტაძრის მოძღვარი); ყიფშიძე გრიგოლ (მწერალი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ყიფშიძე ალექსანდრე (ქუთაისის ვიცე-გუბერნატორი); ტატიშვილი ნიკოლოზ (საქართველოს სასულიერო სემინარიაში ქართული ენის მასწავლებელი); ყიფშიძე ზაქარია (სამხედრო პირი); ყიფშიძე ილია (მეცნიერი, გეოლოგი).
საკვანძო სიტყვები: ისტორია ; ქართველი მწერლები ; ლიტერატურა .
ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრი
ადგილობრივი ექსპერტების ვაკანსიაზე : კონკურსი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 22 თებერვალი. - N37 (2362). - გვ.A15[MFN: 55200 ]
UDC: 06.063:331.5
ადგილობრივი ექსპერტების თანამდებობაზე : კონკურსი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 22 თებერვალი. - N37 (2362). - გვ.A15[MFN: 55201 ]
ფსიქიკურ პრობლემებთან დაკავშირებულ სტიგმასა და დისკრიმინაციასთან ბრძოლა გრძელდება / დიანა ჩაჩუა // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 22 თებერვალი. - N37 (2362). - გვ.A3[MFN: 55202 ]
UDC: 616.89
ანოტაცია: ორგანიზაციის "გლობალური ინიციატივა ფსიქიატრიაში" მიერ ჩატარებული ღონისძიება თემაზე ფსიქიკურად დაავადებულ პირთა მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულება
პერსონალია: კვიტაშვილი ალექსანდრე (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ჭინჭარაძე გელა (მხატვარი); აღდგომელაშვილი ნინო .
თემატიკა: ფსიქიატრია .
საკვანძო სიტყვები: მედიცინა ; ჯანდაცვა ; სოციოლოგია ; ფინანსები .
შპს "საქართველოს ფოსტა"
საწარმოს საჭიროებისათვის საწვავის შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 4 თებერვალი. - N22 (2347). - გვ.B13[MFN: 55203 ]
შპს "სახელმწიფო უზრუნველყოფის სერვისი"
ავტომანქანის რეალიზების მიზნით : აუქციონი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 4 თებერვალი. - N22 (2347). - გვ.B13[MFN: 55204 ]