ფოტოები:  ცხადაია მანუჩარ
ანოტაცია:  საქართველოს სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციის რეფერენდუმის შედეგად გამოვლენილი 2009 წლის საუკეთესო სპორტსმენები
პერსონალია:  ცხადაია მანუჩარ (მოჭიდავე); სალუქვაძე ნინო (ტყვიის მსროლელი); სანიკიძე ვიქტორ (კალათბურთელი); ფხაკაძე კობა.
თემატიკა:  სპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  კალათბურთი; ძალოსნობა; ძიუდო; კრივი; თავისუფალი ჭიდაობა; ჭადრაკი; სამბო.
თანამშრომლობა ფუნდამენტურ საკითხზე / დათო გამისონია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 22 იანვარი. - N11 (2336). - გვ.A2[MFN: 55398]
ანოტაცია:  სხდომა, განათლების, კულტურის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სფეროებში აშშ-საქართველოს სტრატეგიული თანამშრომლობის საკითხებზე
პერსონალია:  ბოიერი სპენსერ (ამერიკის სახელმწიფო მინისტრის თანაშემწე, დელეგაციის ხელმძღვანელი); ბოკერია გიგა (საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე); დარჩიაშვილი დავით (პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  საგარეო პოლიტიკა; კულტურა; ჯანდაცვა; განათლება; თავდაცვა.
1. ნატროშვილი, ნინო
ბანკებმა სესხებზე პროცენტი დასწიეს : გაიზრდება თუ არა საკრედიტო აქტივობა / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 16 მარტი. - N53 (3278). - გვ.A4[MFN: 55399]
პერსონალია:  ისაკაძე გიორგი (ბიზნესასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საკრედიტო განაკვეთები; მომხმარებელი; ვალუტის კურსი; ფასდაკლებები.
1. კახაძე, თამთა
ხორვატიის არჩევნების პირველი ტური ივო იოსიპოვიჩმა მოიგო / თამთა კახაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 29 დეკემბერი. - N285 (2323). - გვ.A3[MFN: 55400]
UDC:  324(497.5)