ანოტაცია: საქართველოს სპორტულ ჟურნალისტთა ასოციაციის რეფერენდუმის შედეგად გამოვლენილი 2009 წლის საუკეთესო სპორტსმენები
პერსონალია: ცხადაია მანუჩარ (მოჭიდავე); სალუქვაძე ნინო (ტყვიის მსროლელი); სანიკიძე ვიქტორ (კალათბურთელი); ფხაკაძე კობა .
საკვანძო სიტყვები: კალათბურთი ; ძალოსნობა ; ძიუდო ; კრივი ; თავისუფალი ჭიდაობა ; ჭადრაკი ; სამბო .
თანამშრომლობა ფუნდამენტურ საკითხზე / დათო გამისონია // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 22 იანვარი. - N11 (2336). - გვ.A2[MFN: 55398 ]
ანოტაცია: სხდომა, განათლების, კულტურის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სფეროებში აშშ-საქართველოს სტრატეგიული თანამშრომლობის საკითხებზე
პერსონალია: ბოიერი სპენსერ (ამერიკის სახელმწიფო მინისტრის თანაშემწე, დელეგაციის ხელმძღვანელი); ბოკერია გიგა (საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე); დარჩიაშვილი დავით (პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: საგარეო პოლიტიკა ; კულტურა ; ჯანდაცვა ; განათლება ; თავდაცვა .
ბანკებმა სესხებზე პროცენტი დასწიეს : გაიზრდება თუ არა საკრედიტო აქტივობა / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 16 მარტი. - N53 (3278). - გვ.A4[MFN: 55399 ]
პერსონალია: ისაკაძე გიორგი (ბიზნესასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: საკრედიტო განაკვეთები ; მომხმარებელი ; ვალუტის კურსი ; ფასდაკლებები .
კახაძე, თამთა
ხორვატიის არჩევნების პირველი ტური ივო იოსიპოვიჩმა მოიგო / თამთა კახაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 29 დეკემბერი. - N285 (2323). - გვ.A3[MFN: 55400 ]
UDC: 324(497.5)