ფოტოები: კუპერი ექტორ რაულ
ანოტაცია: საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრნელის საკითხი
პერსონალია: კუპერი ექტორ რაულ (საქართველოს ეროვნული ნაკრების ყოფილი მწვრთნელი); სიჭინავა ზვიად (საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); ცაავა გრიგოლ; საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი; უგულავა უჩა (საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი); რამიშვილი დიმიტრი (საქართველოს პროფესიული ფეხბურთის ლიგის ხელმძღვანელი); არველაძე რევაზ (საქართველოს პროფესიული ფეხბურთის ლიგის გენერალური მდივანი); ფანტაგუცი ხოსე; საქართველოს ეროვნული ნაკრების მწვრთნელის თანაშემწე; პუებლა ანხელ (საქართველოს ეროვნული ნაკრების მწვრთნელის თანაშემწე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი; თამაშები ბურთით.
საქართველო. ჰემოფილიისა და დონორობის ასოციაცია. ჰემოფილიის ცენტრი
შოთა რამინაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 10 მარტი. - N48 (2373). - გვ.A2[MFN: 55604]
ფოტოები: რამინაშვილი შოთა
თემატიკა: ნეკროლოგი.
"როგორა ხარ, ძმაო პუშკინ?" : მომავალ ორშაბათამდე! / ნოდარ ლადარია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 10 მარტი. - N48 (2373). - გვ.A3[MFN: 55605]
UDC: 070 + 327(479.22:470)
ანოტაცია: მარჯანიშვილის თეატრის სპექტაკლის "ევგენი ონეგინის" კრიტიკა
პერსონალია: პუშკინი ალექსანდრე (რუსი პოეტი); ჩოლოყაშვილი ირაკლი (მსახიობი); გაჩეჩილაძე ირინა (რეჟისორი).
თემატიკა: პრესა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური არხი; სსრკ ისტორია; სპექტაკლი; რუსეთის ხელისუფლება.
შპს "ახვლედიანი ბიზნეს კონსალტინგი"
ავტოსტრანსპორტო საშუალებების რეალიზაციაზე : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B9[MFN: 55606]
თემატიკა: აუქციონი.
ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
2010 წლის 10 მარტის გაზეთ "24 საათში" სასოფლო გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B9[MFN: 55607]
შპს "საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა"
2010 წლის 27 თებერვალს გაზეთ "24 საათში" ფოლად-ალუმინის სადენის, მოთუთიებული ანძების და ორჯაჭვიანი 110 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზისათვის საჭირო მასალების შესყიდვასთან დაკავშირებით გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B9[MFN: 55608]
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
სხვადასხვა სახის საბურავების, აკუმულატიორების, ზეთების და დიზელ-გენერატორის ფილტრების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B10[MFN: 55609]
ავტოსატრანსპორტო საშუალებათა ტექმომსახურების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B11[MFN: 55610]
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს აღსრულების ეროვნული ბიურო
თბილისის სააღსრულებლო ბიუროს აღმასრულებელის ვასილ ხაჭაპურიძის განკარგულების თანახმად მოვალეების - კოტე კოკაიას, ნატალია ბახუტაშვილის, იპოთეკარების - ნანა მჭედლიშვილის, ნანა ბეკურიშვილის, თინათინ გუნცაძის, ინგა ყალიჩავას უძრავ ქონებაზე : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B11[MFN: 55611]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5557 | 5558 | 5559 | 5560 | 5561 | 5562 | 5563 | 5564 | 5565 | 5566 | 5567 | შემდეგი » ბოლო »» |