ფოტოები:  რამინაშვილი შოთა
"როგორა ხარ, ძმაო პუშკინ?" : მომავალ ორშაბათამდე! / ნოდარ ლადარია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 10 მარტი. - N48 (2373). - გვ.A3[MFN: 55605]
UDC:  070 + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  მარჯანიშვილის თეატრის სპექტაკლის "ევგენი ონეგინის" კრიტიკა
პერსონალია:  პუშკინი ალექსანდრე (რუსი პოეტი); ჩოლოყაშვილი ირაკლი (მსახიობი); გაჩეჩილაძე ირინა (რეჟისორი).
თემატიკა:  პრესა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური არხი; სსრკ ისტორია; სპექტაკლი; რუსეთის ხელისუფლება.
1. შპს "ახვლედიანი ბიზნეს კონსალტინგი"
ავტოსტრანსპორტო საშუალებების რეალიზაციაზე : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B9[MFN: 55606]
1. ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
2010 წლის 10 მარტის გაზეთ "24 საათში" სასოფლო გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B9[MFN: 55607]
1. შპს "საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა"
2010 წლის 27 თებერვალს გაზეთ "24 საათში" ფოლად-ალუმინის სადენის, მოთუთიებული ანძების და ორჯაჭვიანი 110 კვ-იანი ელექტროგადამცემი ხაზისათვის საჭირო მასალების შესყიდვასთან დაკავშირებით გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B9[MFN: 55608]
1. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
სხვადასხვა სახის საბურავების, აკუმულატიორების, ზეთების და დიზელ-გენერატორის ფილტრების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B10[MFN: 55609]
ავტოსატრანსპორტო საშუალებათა ტექმომსახურების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B11[MFN: 55610]
1. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს აღსრულების ეროვნული ბიურო
თბილისის სააღსრულებლო ბიუროს აღმასრულებელის ვასილ ხაჭაპურიძის განკარგულების თანახმად მოვალეების - კოტე კოკაიას, ნატალია ბახუტაშვილის, იპოთეკარების - ნანა მჭედლიშვილის, ნანა ბეკურიშვილის, თინათინ გუნცაძის, ინგა ყალიჩავას უძრავ ქონებაზე : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 მარტი. - N50 (2375). - გვ.B11[MFN: 55611]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5557 | 5558 | 5559 | 5560 | 5561 | 5562 | 5563 | 5564 | 5565 | 5566 | 5567 |  შემდეგი »  ბოლო »»