IMAGINE... / მაია კაპანაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 31 დეკემბერი. - N40 (137). - გვ.14-15. - Weekend. 31 დეკემბერი. N40 (137). 2009 წელი[MFN: 55869 ]
ფოტოები: ქუთათელაძე ყარამან
ანოტაცია: ქართული ხელოვნების ცენტრი "Art vila გარიყულა"
პერსონალია: ქუთათელაძე ყარამან (შიდა ქართლის რეგიონში კულტურული მემკვიდრეობის აღორძინებისა და განვითარების ფონდის ხელმძღვანელი); მორბედაძე ნინო (მხატვარი); წულაძე გელა (მხატვარი).
გეოგ.დასახელება: გარიყულა .
საკვანძო სიტყვები: კულტურა ; ფერწერა .
ელმავლისა და ელექტრომატარებლის წყვილთვლების ფორმირების მომსახურების შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B17[MFN: 55870 ]
შპს "თბილისის სატრანსპორტო კომპანია"
აუდიტორული მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვის მიზნით : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B17[MFN: 55871 ]
რუსთავი. მერია
ქალაქ რუსთავის ტერიტორიაზე არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების კომერციული საქმიანობისათვის გამოყენების თაობაზე : აუქციონი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B18[MFN: 55872 ]
ვარდიაშვილი, მანანა
"მაგთიკომი" მერსედესს მაისამდე გაათამაშებს / მანანა ვარდიაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 25 დეკემბერი. - N282 (2320). - გვ.A5[MFN: 55873 ]
UDC: 794.9(479.22)
ანოტაცია: "მაგთიკომის" მერსედესის წამახალისებელი გატამაშების უფლებებზე
პერსონალია: ღვალაძე ირაკლი (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: აზარტული თამაშები .
საკვანძო სიტყვები: ფიჭური კავშირგაბმულობა ; ლატარეა ; ავტომობილები ; კანონმდებლობა ; ტენდერი .
საქართველო. მუნიციპალური განვითარების ფონდი
ქალაქ ხობში თაყაიშვილისა და ჭყონდიდელის ქუჩების რეაბილიტაციის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B18[MFN: 55874 ]
ბათუმი. საქალაქო სასამართლო
მშობლის უფლების ჩამორთმევის თაობაზე : განაჩენი : N2-913/09 // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B19[MFN: 55875 ]
ბათუმის მერიის სარჩელის გამო მოპასუხე სოფო სოლოაშვილის მიმართ თანხის დაკისრების თაობაზე : განაჩენი : N2/1198 : 23 მარტი, 2010 წელი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B20[MFN: 55876 ]
საქართველო. შინაგან საქმეთა სამინისტრო. დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი
კომპიუტერული ტექნიკის შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 2 აპრილი. - N68 (2393). - გვ.B21[MFN: 55877 ]
ახმეტაში ბუნებრივი გაზის მიღების საშუალება 1 000 აბონენტს ექნება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 25 დეკემბერი. - N282 (2320). - გვ.A5[MFN: 55878 ]
UDC: 662.6/9(479.22)
ანოტაცია: გაზის ქსელის სამშენებლო სამუშაოების დასრულება ახმეტაში
პერსონალია: ხეთაგური ალეკო (ენერგეტიკის მინისტრი); ღვინიაშვილი გიორგი (კახეთის მხარეში პრეზიდენტის რწმუნებული); ცისკარიშვილი პეტრე (საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი); მამადოვი ანარ (შპს "სოკარ ჯორჯია გაზის" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ბუნებრივი აირი ; გაზსადენები ; საქართველოს რეგიონები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5583 | 5584 | 5585 | 5586 | 5587 | 5588 | 5589 | 5590 | 5591 | 5592 | 5593 | შემდეგი » ბოლო »»