საკვანძო სიტყვები: სპეცოპერაცია; ნარკობიზნესი; დამნაშავეთა დაკავება.
სისხლის სამართლის რეფორმა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A4[MFN: 5690]
ანოტაცია: სისხლის სამართლის რეფორმის სტრატეგიის განხორციელების პირველი საკოორდინაციო სხდომის ჩატარების შესახებ
პერსონალია: კემულარია კონსტანტინე (იუსტიციის მინისტრი).
ორგანიზაცია: საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო.
თემატიკა: სამართალი; რეფორმები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: კონცეფციების ჩამოყალიბება; რეფორმის სტრატეგია.
რუსული სამხედრო ტექნიკა ქართული უამინდობის "ტყვეობაში" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 აგვისტო. - N182 (1042). - გვ.A1.3[MFN: 5691]
ანოტაცია: რუსეთის სამხედრო ტექნიკის გაყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია: კიკნაძე ალეკო (საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილე, პოლკოვნიკი); მჭედლიშვილი ირაკლი (ექსპერტი).
თემატიკა: რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში.
სამშობლოს ღალატში ბრალდებულ გენერალს ბათუმში ასამართლებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 5692]
პერსონალია: დუმბაძე რომან (25-ე ბრიგადის ყოფილი სარდალი).
ორგანიზაცია: გენერალური პროკურატურა.
გეოგ.დასახელება: ბათუმი.
თემატიკა: სამართალი; დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები: დაუმორჩილებლობა ქვეყნის მთავარსარდლისადმი.
პატიმარმა ქალებმა შიმშილობა შეწყვიტეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 5693]
ორგანიზაცია: იუსტიციის სამინისტრო.
თემატიკა: ქალთა სასჯელაღსრულების დაწესებულებები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: ამინისტიის მოთხოვნა.
სამცხე-ჯავახეთის "გასტრონიმიული" დაზვერვა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 აგვისტო. - N182 (1042). - გვ.A1.3[MFN: 5694]
ანოტაცია: ქართული ჯარისთვის სამცხე-ჯავახეთში საკვები პროდუქტების შესყიდვის პროცესის დაწყებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: სიხარულიძე დავით (სამცხე-ჯავხეთში თავდაცვის მინისტრის მოადგილე); ხაჩიძე გოგა (სამცხე-ჯავახეთში პრეზიდენტის რწმუნებული).
თემატიკა: საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები: საკვები პროდუქტები; შესყიდვა; თანხა; ქართული არმია.
ზარიძე, დავით
ქართულ-იაპონური თანამშრომლობა და პერსპექტივები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A5[MFN: 5695]
ანოტაცია: საქართველოს დღეები იაპონიაში
პერსონალია: ჯავახიშვილი ნინო (აკადემიკოსი).
ორგანიზაცია: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება: იაპონია.
თემატიკა: საქართველო-იაპონიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების ფესტივალი; საერთაშორისო ფორუმი; გამოფენები; ქართული პროდუქტი იაპონიის ბაზრობებზე.
განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A6[MFN: 5696]
ანოტაცია: სსიპ საზოგადოებრივი მაუწყებელი აცხადებს ტრანსნაციონალური სააგენტოს მომსახურების შესყიდვაზე საერთაშორისო ღია ტენდერს
თემატიკა: ტენდერი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A7[MFN: 5697]
ანოტაცია: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს კონკურსს სოციალური მუშაკის ვაკანტურ თანამდებობაზე
თემატიკა: ვაკანსია.