საკვანძო სიტყვები:  სპეცოპერაცია; ნარკობიზნესი; დამნაშავეთა დაკავება.
სისხლის სამართლის რეფორმა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A4[MFN: 5690]
ანოტაცია:  სისხლის სამართლის რეფორმის სტრატეგიის განხორციელების პირველი საკოორდინაციო სხდომის ჩატარების შესახებ
პერსონალია:  კემულარია კონსტანტინე (იუსტიციის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო.
თემატიკა:  სამართალი; რეფორმები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კონცეფციების ჩამოყალიბება; რეფორმის სტრატეგია.
რუსული სამხედრო ტექნიკა ქართული უამინდობის "ტყვეობაში" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 აგვისტო. - N182 (1042). - გვ.A1.3[MFN: 5691]
ანოტაცია:  რუსეთის სამხედრო ტექნიკის გაყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კიკნაძე ალეკო (საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილე, პოლკოვნიკი); მჭედლიშვილი ირაკლი (ექსპერტი).
სამშობლოს ღალატში ბრალდებულ გენერალს ბათუმში ასამართლებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 5692]
პერსონალია:  დუმბაძე რომან (25-ე ბრიგადის ყოფილი სარდალი).
ორგანიზაცია:  გენერალური პროკურატურა.
თემატიკა:  სამართალი; დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები:  დაუმორჩილებლობა ქვეყნის მთავარსარდლისადმი.
პატიმარმა ქალებმა შიმშილობა შეწყვიტეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 5693]
თემატიკა:  ქალთა სასჯელაღსრულების დაწესებულებები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ამინისტიის მოთხოვნა.
სამცხე-ჯავახეთის "გასტრონიმიული" დაზვერვა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 აგვისტო. - N182 (1042). - გვ.A1.3[MFN: 5694]
ანოტაცია:  ქართული ჯარისთვის სამცხე-ჯავახეთში საკვები პროდუქტების შესყიდვის პროცესის დაწყებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სიხარულიძე დავით (სამცხე-ჯავხეთში თავდაცვის მინისტრის მოადგილე); ხაჩიძე გოგა (სამცხე-ჯავახეთში პრეზიდენტის რწმუნებული).
საკვანძო სიტყვები:  საკვები პროდუქტები; შესყიდვა; თანხა; ქართული არმია.
1. ზარიძე, დავით
ქართულ-იაპონური თანამშრომლობა და პერსპექტივები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A5[MFN: 5695]
ანოტაცია:  საქართველოს დღეები იაპონიაში
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ნინო (აკადემიკოსი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო.
თემატიკა:  საქართველო-იაპონიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნების ფესტივალი; საერთაშორისო ფორუმი; გამოფენები; ქართული პროდუქტი იაპონიის ბაზრობებზე.
1. განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A6[MFN: 5696]
ანოტაცია:  სსიპ საზოგადოებრივი მაუწყებელი აცხადებს ტრანსნაციონალური სააგენტოს მომსახურების შესყიდვაზე საერთაშორისო ღია ტენდერს
1. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ოქტომბერი. - N228 (1088). - გვ.A7[MFN: 5697]
ანოტაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს კონკურსს სოციალური მუშაკის ვაკანტურ თანამდებობაზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 565 | 566 | 567 | 568 | 569 | 570 | 571 | 572 | 573 | 574 | 575 |  შემდეგი »  ბოლო »»