თანამდევი სული / ნოდარ გრიგალაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 31 მარტი. - N66 (2391). - გვ.A10-11. - გაგრძელება. - დასაწყისი N20-65[MFN: 57746]
ფოტოები:  ლორთქიფანიძე კირილე; დადიანი ნიკო
პერსონალია:  სტეფანიჩი ლუკა (ცენზორი); ყაზბეგი ალექსანდრე (მწერალი); პავლე (ეგზარქოსი); ჩუდეცკი პავლე (თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორი); ჯიბლაძე სილიბისტრო (მენშევიკების ერთ-ერთი ლიდერი); ლაღიაშვილი იოსებ (ცარიზმის წინააღმდეგ მებრძოლი საქართველოში); ყიფიანი დიმიტრი (დასავლეთ საქართველოს თავად-აზნაურობის წინამძღოლი); პობედონოსცევი (რუსეთის ობერ-პროკურორი); ვანოვსკი (სამხედრო მინისტრი); ჩაიკოვსკი პეტრე (კომპოზიტორი); ღულაძე ანდრია ("ნობათის" რედაქტორი); აშინოვი ნიკოლოზ (კაზაკების ატამანი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ფშაველა ვაჟა (მწერალი); მუხრანსკი ივანე (თბილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა მარშალი); დადიანი ნიკო (სამეგრელოს მთავარი); კირილე ლორთქიფანიძე (საზოგადო მოღვაწე, ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ისტორია.
1. მაჭარაშვილი, ნათია
"ეროვნულ საბჭოში" შემავალი პარტიების წევრები ხალისუფლებას ზეწოლაში ადანაშაულებენ / ნათია მაჭარაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 31 მარტი. - N66 (2391). - გვ.A2[MFN: 57747]
ანოტაცია:  ოპოზიციური პარტიების წინასაარჩევნო კომპაანის ხელისშემშლელ გარემოებებზე
პერსონალია:  დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" მერობის კანდიდატი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; გამომცემლობები; არჩევნები; გადასახადები.
1. თვითმმართველი ქალაქის - ბათუმის მერია
ქალაქ ბათუმში მრავალსართულიანი სახლების ეზოების წყლის სისტემების მოწყობის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 აპრილი. - N88 (2413). - გვ.B10[MFN: 57748]
კომპიუტერული ტექნიკისა და აქსესუარების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 აპრილი. - N88 (2413). - გვ.B12[MFN: 57749]
1500 ერთეული სამ იარუსიანი ბავშვის საწოლის თანამდევი მომსახურებით სახელმწიფო შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 30 აპრილი. - N88 (2413). - გვ.B14[MFN: 57750]
ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოში მიმდინარე დემოკრატიული რეფორმების მეორე ტალღას / მარი ახსიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 31 მარტი. - N66 (2391). - გვ.A2[MFN: 57751]