დათმობაზე და შეთანხმებაზე ადვილი არაფერია... // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A4[MFN: 5797 ]
ფოტოები: ზურაბიშვილი სალომე
ანოტაცია: ნაწყვეტები ინტერვიუებიდან, რომელიც სალომე ზურაბიშვილმა გაზეთს სხვადასხვა დროს მისცა
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა მინისტრი).
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5[MFN: 5798 ]
ანოტაცია: თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური ატარებს ღია ტენდერს თბილისში, დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონში, სალიების ქუჩის კაპიტალური შეკეთებითი სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
აჭარის ფარმაცევტული ბაზიდან ნარკოტიკები არამიზნობრივად გაიცემოდა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5799 ]
ორგანიზაცია: წამლის სააგენტო .
თემატიკა: დანაშაული ; სამართალი ; ნარკომანია .
საკვანძო სიტყვები: ფარმაცევტული ბაზა "ვიტაფარმი" ; ნარკოტიკული საშუალებები .
უზენაესმა სასამართლომ უშიშროების გენერალს განაჩენი გამოუტანა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5800 ]
ანოტაცია: ლევან კენჭაძეს ექვი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა
პერსონალია: კენჭაძე ლევან (გენერალი).
ორგანიზაცია: უზენაესი სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: საბოლოო განაჩენი ; ბრალდებული ; დანაშაული ; სასამართლო პროცესი .
ასლან აბაშიძე ევროსასამართლოში ჩივის // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5801 ]
ფოტოები: აბაშიძე ასლან
პერსონალია: აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ყოფილი ლიდერი); ბარათაშვილი იოსებ (აბაშიძის ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები: უკანონო ქონების კონფისკაცია ; დაყადაღებული ქონება ; სარჩელი საქართველოს ხელისუფლების წინააღმდეგ .
არუთინიანს რიგით მეოთხე ადვოკატი იცავს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5802 ]
პერსონალია: არუთინიანი ვოვა (ბრალდებული); შანავა ზაზა (არუთინიანის ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები: ფსიქიატრიული ექსპერტიზის ჩატარება ; პატიმარი ; ტერორისტი ; იარაღის უკანონო ტარება ; გამოძიება .
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A6[MFN: 5803 ]
ანოტაცია: ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური ატარებს ღია ტენდერს ქ. თბილისის სანიაღვრე ქსელების მომსახურების და სარეაბილიტაციო სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე