განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5[MFN: 5798]
ანოტაცია:  თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური ატარებს ღია ტენდერს თბილისში, დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონში, სალიების ქუჩის კაპიტალური შეკეთებითი სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
აჭარის ფარმაცევტული ბაზიდან ნარკოტიკები არამიზნობრივად გაიცემოდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5799]
ორგანიზაცია:  წამლის სააგენტო.
თემატიკა:  დანაშაული; სამართალი; ნარკომანია.
საკვანძო სიტყვები:  ფარმაცევტული ბაზა "ვიტაფარმი"; ნარკოტიკული საშუალებები.
უზენაესმა სასამართლომ უშიშროების გენერალს განაჩენი გამოუტანა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5800]
ანოტაცია:  ლევან კენჭაძეს ექვი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა
პერსონალია:  კენჭაძე ლევან (გენერალი).
საკვანძო სიტყვები:  საბოლოო განაჩენი; ბრალდებული; დანაშაული; სასამართლო პროცესი.
ასლან აბაშიძე ევროსასამართლოში ჩივის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5801]
ფოტოები:  აბაშიძე ასლან
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ყოფილი ლიდერი); ბარათაშვილი იოსებ (აბაშიძის ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  უკანონო ქონების კონფისკაცია; დაყადაღებული ქონება; სარჩელი საქართველოს ხელისუფლების წინააღმდეგ.
არუთინიანს რიგით მეოთხე ადვოკატი იცავს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 5802]
პერსონალია:  არუთინიანი ვოვა (ბრალდებული); შანავა ზაზა (არუთინიანის ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  ფსიქიატრიული ექსპერტიზის ჩატარება; პატიმარი; ტერორისტი; იარაღის უკანონო ტარება; გამოძიება.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A6[MFN: 5803]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური ატარებს ღია ტენდერს ქ. თბილისის სანიაღვრე ქსელების მომსახურების და სარეაბილიტაციო სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე