ხვალ "საბაა" : მთავარ ლიტერატურულ პრემიას რვა ნომინაციაში გასცემენ / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 3 ივლისი. - N143 (2468). - გვ.A1.5[MFN: 58358]
პერსონალია:  მორჩილაძე აკა (მწერალი); გელაშვილი ნაირა (მწერალი); ბუღაძე ლაშა (მწერალი); სტურუა ლია (პოეტი); ბიბილაშვილი ზაზა (პოეტი).
თემატიკა:  ლიტერატურული კონკურსები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ლიტერატურა.
1. თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
2010 წლის 22 აპრილს გაზეთ "24 საათი", გვ. B10, B11 N81-ში გამოქვეყნებული სატენდერო განცხადებების მე-5 პუნქტში ცვლილება // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5 მაისი. - N92 (2417). - გვ.B1[MFN: 58359]
1. საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო აღსრულების ეროვნული ბიურო
მოპასუხე კობა დვალიშვილის მაია ასანიძის სასარგებლოდ გადასახდელად დაეკისროს: 16 500 (თექვსმეტი ათას ხუთასი) აშშ დოლარის - შესაბამისი ექვივალენტი სესხის ძირითადი თანხა; 495 (ოთხას ოთხმოცდათხუთმეტი) აშშ დოლარის - შესაბამისი ექვივალენტი ლარებში - სესხით სარგებლობის ერთი თვის 3 პროცენტი; 49,50 (ორმოცდაცხრა და 50) აშშ დოლარის - შესაბამისი ექვივალენტი ლარებში ყოველდღიურად - 2008 წლის 02 ივლისიდან გადაწყვეტილების არღსრულებამდე - სესხისა და იპოთეკის ხელშეკრულებით განსაზღვრული პირგასამტეხლო, სესხის ძირითადი თანხის 0,3 პროცენტი; 751,50 (შვიდას ორმოცდათერთმეტი და 50) ლარი - პრეტენდენტის, მაია ასანიძის წარმომადგენლის დათა ჭითანავას მიერ გადახდილი საარბიტრაჟო მოსაკრებელი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5 მაისი. - N92 (2417). - გვ.B1[MFN: 58360]
UDC:  342.9
თემატიკა:  განჩინება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5831 | 5832 | 5833 | 5834 | 5835 | 5836 | 5837 | 5838 | 5839 | 5840 | 5841 |  შემდეგი »  ბოლო »»