ანოტაცია: თანამედროვე სამშენებლო ტექნოლოგიების დანერგვაზე
პერსონალია:ტყეშელაშვილი დავით (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი); ნიკოლაიშვილი რამაზ (საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ენრიკესი ივან (ესპანური გზის საინჟინრო მომსახურების კომპანია "eptisa"-ს საერთაშორისო პროექტების მენეჯერი).
არ გვჭირდება მონიტორინგი მონიტორინგისთვის! : ქართული მხარე ევროპის საბჭოსგან ეფექტურ ნაბიჯებს მოითხოვს / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 3 ივლისი. - N143 (2468). - გვ.A1.3[MFN: 58356]
2010 წლის 22 აპრილს გაზეთ "24 საათი", გვ. B10, B11 N81-ში გამოქვეყნებული სატენდერო განცხადებების მე-5 პუნქტში ცვლილება // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5 მაისი. - N92 (2417). - გვ.B1[MFN: 58359]
მოპასუხე კობა დვალიშვილის მაია ასანიძის სასარგებლოდ გადასახდელად დაეკისროს: 16 500 (თექვსმეტი ათას ხუთასი) აშშ დოლარის - შესაბამისი ექვივალენტი სესხის ძირითადი თანხა; 495 (ოთხას ოთხმოცდათხუთმეტი) აშშ დოლარის - შესაბამისი ექვივალენტი ლარებში - სესხით სარგებლობის ერთი თვის 3 პროცენტი; 49,50 (ორმოცდაცხრა და 50) აშშ დოლარის - შესაბამისი ექვივალენტი ლარებში ყოველდღიურად - 2008 წლის 02 ივლისიდან გადაწყვეტილების არღსრულებამდე - სესხისა და იპოთეკის ხელშეკრულებით განსაზღვრული პირგასამტეხლო, სესხის ძირითადი თანხის 0,3 პროცენტი; 751,50 (შვიდას ორმოცდათერთმეტი და 50) ლარი - პრეტენდენტის, მაია ასანიძის წარმომადგენლის დათა ჭითანავას მიერ გადახდილი საარბიტრაჟო მოსაკრებელი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5 მაისი. - N92 (2417). - გვ.B1[MFN: 58360]