ანოტაცია:  სიგარეტის რეკლამის და საზოგადოებრივ ადგილებში მოწევის აკრძალვის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  საბერძნეთი.
თემატიკა:  თამბაქო.
საკვანძო სიტყვები:  სიგარეტის რეკლამა; მოწევის აკრძალვა.
1. თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგია
შპს "სქაი ჯორჯია"-ს წარმომადგენელის გიორგი ჟამუტაშვილის სარჩელი საწარმოს მიმართ გადახდისუუნარობის გამო საქმის წარმოების გახსნაზე : განჩინება // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5 ივნისი. - N119 (2444). - გვ.B9[MFN: 60045]
ქართული ჩაის 95 პროცენტი ექსპორტზე გადის / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 - 20 მაისი. - N18 (053). - გვ.14. - Weekend. 14 - 20 მაისი, 2010 წელი. N18 (153)[MFN: 60046]
UDC:  663.9(479.22)
პერსონალია:  სვანიძე ნინო (ჩაის ასოციაციის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საგემოვნო პროდუქტები.
საკვანძო სიტყვები:  სურსათის უვნებლობა; ჩაი; ბაზარი.
1. ტონი ბლერმა მემუარები გამოსცა / მოამზადა ივა შილაკაძემ // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 2 სექტემბერი. - N186 (2511). - გვ.A3[MFN: 60047]
UDC:  32(410)(092)
ანოტაცია:  დიდი ბრიტანეთის ექს-პრემიერ-მინისტრ ტონი ბლერის მემუარების გამოცემის შესახებ, რომელიც 1997 წლიდან დღემდე მიმდინარე მოვლენებს ეხება
პერსონალია:  ბლერი ტონი (დიდი ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ჰუსეინი სადამ (ერაყის ყოფილი ლიდერი); ბრაუნი გორდონ (დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  ბრიტანელი პოლიტიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  ერაყის ომი; პოლიტიკა.
ქართული ცხვარი - წარმატებული საექსპორტო პროდუქტი / მანანა ვარდიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 - 20 მაისი. - N18 (053). - გვ.15. - Weekend. 14 - 20 მაისი, 2010 წელი. N18 (153)[MFN: 60048]
UDC:  636.3(479.22)
პერსონალია:  ჭიჭაყუა მიხეილ ("აგრო-განვითარების ჯგუფის" მთავარი ვეტკონსულტანტი); გონაშვილი ბექა (მეცხვარეთა ასოციაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  მეცხვარეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ბაზარი; ცხვრები.
1. აფეთქებების სერია პაკისტანში / მოამზადა ივა შილაკაძემ // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 2 სექტემბერი. - N186 (2511). - გვ.A3[MFN: 60049]