ანოტაცია: ტოკიოში დაწყებულ ძიუდოისტთა მსოფლიო ჩემპიონატზე საქართველოს ნაკრების წარუმატებელი ასპარეზობის შესახებ
პერსონალია: ცირეკიძე ირაკლი (ძიუდოისტი); დესპაინი ორეიდა (ძიუდოისტი); ხახალეიშვილი დავით (ძიუდოისტი); გუჯეჯიანი ლაშა (ძიუდოისტი); სილვა რაფაელ (ძიუდოისტი); ტანგრიევი აბდულო (ძიუდოისტი); სერაჟი მატიაშ (ძიუდოისტი); ტაკაჰაში კაზუჰიკო (ძიუდოისტი); ოქრუაშვილი ადამ (ძიუდოისტი); ტოლცერი ანდრეას (ძიუდოისტი); ჟორჟოლიანი ლევან (ძიუდოისტი); ჩერნეგა სტანისლავ (ძიუდოისტი); კურბანოვი უტკირ (ძიუდოისტი); ტოტიკაშვილი ამირან (საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); წიკლაური ლევან (ძიუდოისტი); შინჯიკაშვილი გიორგი (ძიუდოისტი); ლიპარტელიანი ვარლამ (ძიუდოისტი); ბოდაველი მინდია (ძიუდოისტი).
გეოგ.დასახელება: ტოკიო .
საკვანძო სიტყვები: ქართული ძიუდო ; მსოფლიო ჩემპიონატი .
ბათუმის საქალაქო სასამართლო
მერი ცინცაძის სარჩელი მოპასუხე ვალერი ონიშჩენკოს მიმართ თანხის გადახდის სანაცვლოდ საცხოვრებელ სადგომზე მესაკუთრედ ცნობის შესახებ : განჩინება // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 9 ივნისი. - N122 (2447). - გვ.A8[MFN: 60457 ]
UDC: 342.9
თემატიკა: განჩინება .
გრიგალაშვილი, ნოდარ
თანამდევი სული : ვინ იყო მკვლელობის შემკვეთი, ორგანიზატორი და რისთვის? : მოჰკლა თუ არა ჟანდარმერიამ ილია? / ნოდარ გრიგალაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 9 ივნისი. - N122 (2447). - გვ.A10-11. - გაგრძელება. - დასაწყისი N20-121[MFN: 60458 ]