სევდიანი რეჟისორები - მაიკ ლი და ვუდი ალენი / ნინია კაკაბაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 16 მაისი. - N102 (2427). - გვ.A1.7[MFN: 61052]
UDC:  791.44.071.1(410)
ანოტაცია:  რუსთაველის კინოთეატრის ერთ-ერთ პატარა დარბაზში გასაუბრება კინორეჟისორ მაიკ ლისთან ფილმის "შიშველის" შესახებ
პერსონალია:  ლი მაიკ (ბრიტანელი რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოფილმები; კინოფესტივალები.
1. სასერთიფიკაციო გამოცდა მხოლოდ 1147 პედაგოგმა ჩააბარა // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 აგვისტო. - N2507 (182). - გვ.A2[MFN: 61053]
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სკოლები საქართველოში.
1. სიფრაშვილი, მაია
პროექტი "ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად" მინიმუმ 5 წელი გაგრძელდება : ინტერვიუ / მაია სიფრაშვილი ; ესაუბრა გვანცა კილასონია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 აგვისტო. - N2507 (182). - გვ.A2[MFN: 61054]
ანოტაცია:  უცხოელი მასწავლებლების საქართველოში ჩამოყვანის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
1. ქ. თბილისის მერია
ცვლილებები 2010 წლის 11 სექტემბერს გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ საკანცელარიო საქონლის სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ სატენდერო განცხადებაში : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 სექტემბერი. - N198 (2523). - გვ.B1[MFN: 61055]
1. ქობულეთის მუნიციპალიტეტი
ცვლილება 2010 წლის 16 სექტემბერს გამოქვეყნებული ქ. ქობულეთში მდებარე მრავალბინიანი საცხოვრებელი სახლების სარდაფების შიდა, გარე კანალიზაციის და წყალგაყვანილობის სარეაბილიტაციო სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ სატენდერო განცხადებაში : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 სექტემბერი. - N198 (2523). - გვ.B1[MFN: 61056]
1. სსიპ "საზოგადოებრივი მაუწყებელი"
2010 წლის 14 სექტემბერს გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ სსიპ "საზოგადლებრივი მაუწყებლის" ბალანსზე რიცხული ქონების რეალიზების შესახებ განცხადებაში ხარვეზის გასწორება : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 სექტემბერი. - N198 (2523). - გვ.B1[MFN: 61057]
1. ზურაბ აბაშიძე მერიას დედაქალაქის ბიუჯეტის არამიზნობრივ ხარჯვაში ადანაშაულებს // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 აგვისტო. - N2507 (182). - გვ.A3[MFN: 61058]
UDC:  352(479.22.25) + 336
პერსონალია:  აბაშიძე ზურაბ (საკრებულოს თავმდჯომარის მოადგილე).
თემატიკა:  თბილისის მერია; ფინანსები.
საკვანძო სიტყვები:  ჯანდაცვა; სოციალური დაცვა; სახელმწიფო ბიუჯეტი.
1. საქართველო. ნოტარიუსთა პალატა
ნოტარიუსის სტაჟიორთა შესარჩევი კონკურსი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 სექტემბერი. - N198 (2523). - გვ.B2[MFN: 61059]
UDC:  06.063 + 347.961
თემატიკა:  კონკურსები; ნოტარიუსები.
1. სსიპ იუსტიციის სასწავლო ცენტრი
ქ. თბილისში, გორგასლის 24-ში, მეორე სართულზე არსებული 667 კვ.მ ფართის სამშენებლო-სარემონტო სამუშაოების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 სექტემბერი. - N198 (2523). - გვ.B2[MFN: 61060]
1. ზესტაფონის რაიონული სასამართლო
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სარჩელი ბაჩუკი კაცაძის მიმართ სახელშეკრულებო ვალდებულების შესრულების, თანხის დაკისრებისა და ზიანის ანაზღაურების თაობაზე : საქმე N3/67 : 10 სექტემბერი, 2010 წ., ქ. ზესტაფონი : განჩინება // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 სექტემბერი. - N198 (2523). - გვ.B3[MFN: 61061]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6102 | 6103 | 6104 | 6105 | 6106 | 6107 | 6108 | 6109 | 6110 | 6111 | 6112 |  შემდეგი »  ბოლო »»