| ჩანაწერები: | 179,503 |
დაგვიანებული ბიუჯეტი და წინასწარ გაწერილი თანხები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A1-2[MFN: 6145]
ანოტაცია: 2006 წლის ბიუჯეტის განხილვის დაგვიანების შესახებ
პერსონალია: ბილიხოძე თემურ ("ახლების" წარმომადგენელი); იოსელიანი დავით (საკრებულოს საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: ქალაქის საკრებულო.
თემატიკა: ქალაქის კეთილმოწყობის სამსახურები.
საკვანძო სიტყვები: გზების საფარის გაკეთება; დაფინანსება ბიუჯეტიდან.
ვინ მოასწრო გადაღება? : "გადაიღე სანამ დროა" დასრულდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A1.8[MFN: 6146]
ანოტაცია: საქართველოში პირველი MMS ფოტოკონკურსის ჩატარების შესახებ
პერსონალია: მიზანდარი დათო ("ჯეოსელის" წარმომადგენელი).
თემატიკა: ფოტოხელოვანები. ფოტოგამოფენები.
საკვანძო სიტყვები: ფოტომოყვარულები; ფოტოკონკურსი; მობილოგრაფია.
თოფურია, ლია
გზა : ლევან ლაღიძის პერსონალური გამოფენა TMS-ში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A1.8[MFN: 6147]
ფოტოები: ლაღიძე დევან
პერსონალია: ლაღიძე ლევან (მხატვარი); იაშვილი გია (მხატვარი).
თემატიკა: ქართველი მხატვრები. მხატვართა გამოფენები.
საკვანძო სიტყვები: ნამუშევრები.
სსრკ-ს პასპორტებს ვადა კიდევ გაუგრძელდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 6148]
ორგანიზაცია: იუსტიციის სამინისტროს რეესტრის დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები: 2006 წლის მარტი.
მდიდრებმა თავს მიხედონ : სოციალური პაკეტი ღარიბებისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A1.2[MFN: 6149]
თემატიკა: სიღარიბე საქართველოში. შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები: მშობიარობის ხარჯები; სახელმწიფო პროგრამები; სოციალური მდგომარეობა; სამედიცინო დაზღვევა.
შეხვედრა აშშ-ს ელჩთან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 6150]
პერსონალია: ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); ტეფტი ჯონ (აშშ-ს ელჩი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტების დარეგულირება.
"ბექაურის საქმის" შემსწავლელი კომისია მუშაობას შეუდგა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A2[MFN: 6151]
ანოტაცია: პარლამენტარ კობა ბექაურის საქმის გამოძიებასთან დაკავშირებული სხდომის შესახებ
პერსონალია: ცაგარეიშვილი გიორგი ("მემარჯვენე ოპოზიციის" წევრი); რუხაია ფრიდონ (დროებითი საგამოძიებო კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტის წევრები; ოპოზიციური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიციური პარტია; პირველი სხდომა; "ოპიზაში" პარლამენტართა ბიზნეს-ინტერესები; დროებითი საგამოძიებო კომისია.
კაზინოს გახსნისთვის სანებართვო მოსაკრებელი იზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A2[MFN: 6152]
თემატიკა: ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები: საკანონმდებლო ცვლილება.