დაგვიანებული ბიუჯეტი და წინასწარ გაწერილი თანხები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A1-2[MFN: 6145]
ანოტაცია:  2006 წლის ბიუჯეტის განხილვის დაგვიანების შესახებ
პერსონალია:  ბილიხოძე თემურ ("ახლების" წარმომადგენელი); იოსელიანი დავით (საკრებულოს საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  ქალაქის საკრებულო.
თემატიკა:  ქალაქის კეთილმოწყობის სამსახურები.
საკვანძო სიტყვები:  გზების საფარის გაკეთება; დაფინანსება ბიუჯეტიდან.
ვინ მოასწრო გადაღება? : "გადაიღე სანამ დროა" დასრულდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A1.8[MFN: 6146]
ანოტაცია:  საქართველოში პირველი MMS ფოტოკონკურსის ჩატარების შესახებ
პერსონალია:  მიზანდარი დათო ("ჯეოსელის" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ფოტოხელოვანები. ფოტოგამოფენები.
საკვანძო სიტყვები:  ფოტომოყვარულები; ფოტოკონკურსი; მობილოგრაფია.
1. თოფურია, ლია
გზა : ლევან ლაღიძის პერსონალური გამოფენა TMS-ში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A1.8[MFN: 6147]
ფოტოები:  ლაღიძე დევან
პერსონალია:  ლაღიძე ლევან (მხატვარი); იაშვილი გია (მხატვარი).
სსრკ-ს პასპორტებს ვადა კიდევ გაუგრძელდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 6148]
ორგანიზაცია:  იუსტიციის სამინისტროს რეესტრის დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  2006 წლის მარტი.
მდიდრებმა თავს მიხედონ : სოციალური პაკეტი ღარიბებისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A1.2[MFN: 6149]
თემატიკა:  სიღარიბე საქართველოში. შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  მშობიარობის ხარჯები; სახელმწიფო პროგრამები; სოციალური მდგომარეობა; სამედიცინო დაზღვევა.
შეხვედრა აშშ-ს ელჩთან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 6150]
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში); ტეფტი ჯონ (აშშ-ს ელჩი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების დარეგულირება.
"ბექაურის საქმის" შემსწავლელი კომისია მუშაობას შეუდგა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 ნოემბერი. - N242 (1102). - გვ.A2[MFN: 6151]
ანოტაცია:  პარლამენტარ კობა ბექაურის საქმის გამოძიებასთან დაკავშირებული სხდომის შესახებ
პერსონალია:  ცაგარეიშვილი გიორგი ("მემარჯვენე ოპოზიციის" წევრი); რუხაია ფრიდონ (დროებითი საგამოძიებო კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის წევრები; ოპოზიციური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციური პარტია; პირველი სხდომა; "ოპიზაში" პარლამენტართა ბიზნეს-ინტერესები; დროებითი საგამოძიებო კომისია.
კაზინოს გახსნისთვის სანებართვო მოსაკრებელი იზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A2[MFN: 6152]
თემატიკა:  ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ცვლილება.