ხელოვნების ზღვა ფოთში / თამარ კიკნაველიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.A4[MFN: 61525]
UDC:  7.079
ანოტაცია:  ქალაქ ფოთში გამართული ხელოვნების ფესტივალი სახელწოდებით "ხელოვნების ზღვა"
პერსონალია:  ცეცხლაძე ნიკო (მხატვარი); გაბაშვილი ეთო (მხატვარი); ზაუტაშვილი ილიკო (მხატვარი).
თემატიკა:  ხელოვნების ფესტივალები.
1. შ.პ.ს "რეფერალური დახმარების ცენტრი"
ორგანიზაციის საჭიროებისათვის მედიკამენტების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.A6[MFN: 61526]
1. შ.პ.ს. "რეფერალური დახმარების ცენტრი"
ორგანიზაციის საჭიროებისათვის საწვავ-საპოხი საშუალებების და ავტოსათადარიგო ნაწილების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.A7[MFN: 61527]
1. ს.ს. "საქართველოს ბანკი"
ახალი კატრიჯების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.B1[MFN: 61528]
ორგანიზაციის საჭიროებისათვის საწვავ-საპოხი საშუალებების და ავტოსათადარიგო ნაწილების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.B1[MFN: 61529]
1. მეცნიერებმა დაბერების მექანიზმის შენელების საშუალებას მიაგნეს // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 24 სექტემბერი. - N202 (2527). - გვ.38. - ჩანართი "Weekend", N27 (163), 24 სექტემბერი[MFN: 61530]
პერსონალია:  ენდრიუსი უილიამ ("სიერა საიენსის" პრეზიდენტი და მთავარი აღმასრულებელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიოტექნოლოგია; ტელომერაზა; ქრომოსომა; დნმ.
1. ქალაქ თბილისის სსიპ არქიტექტურის სამსახურის და საქართველოს არქიტექტორთა კავშირი
ქალაქ თბილისში ისანი-სამგორის რაიონში, გულუას ქუჩისა და რუსთავის გზატკეცილის დამაკავშირებელი სატრანსპორტო სქემისა და გულიას მოედნის და მისი მიმდებარე ტერიტორიის ფუნქციური სატრანსპორტო და სივრცით-მოცულობითი განვითარების არქიტექტურულ კონცეფციაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.B2-3[MFN: 61531]
1. ქარუმიძე, ზურაბ
"ადამიანი ამბის მთხრობელი ცხოველია, ამბის მომსმენი ცხოველებით გარემოცული" : ინტერვიუ / ზურაბ ქარუმიძე ; ესაუბრა თეონა დოლენჯაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 24 სექტემბერი. - N202 (2527). - გვ.39. - ჩანართი "Weekend", N27 (163), 24 სექტემბერი[MFN: 61532]