ხელოვნების ზღვა ფოთში / თამარ კიკნაველიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.A4[MFN: 61525 ]
UDC: 7.079
ანოტაცია: ქალაქ ფოთში გამართული ხელოვნების ფესტივალი სახელწოდებით "ხელოვნების ზღვა"
პერსონალია: ცეცხლაძე ნიკო (მხატვარი); გაბაშვილი ეთო (მხატვარი); ზაუტაშვილი ილიკო (მხატვარი).
თემატიკა: ხელოვნების ფესტივალები .
შ.პ.ს "რეფერალური დახმარების ცენტრი"
ორგანიზაციის საჭიროებისათვის მედიკამენტების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.A6[MFN: 61526 ]
შ.პ.ს. "რეფერალური დახმარების ცენტრი"
ორგანიზაციის საჭიროებისათვის საწვავ-საპოხი საშუალებების და ავტოსათადარიგო ნაწილების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.A7[MFN: 61527 ]
ს.ს. "საქართველოს ბანკი"
ახალი კატრიჯების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.B1[MFN: 61528 ]
ორგანიზაციის საჭიროებისათვის საწვავ-საპოხი საშუალებების და ავტოსათადარიგო ნაწილების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.B1[MFN: 61529 ]
მეცნიერებმა დაბერების მექანიზმის შენელების საშუალებას მიაგნეს // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 24 სექტემბერი. - N202 (2527). - გვ.38. - ჩანართი "Weekend", N27 (163), 24 სექტემბერი[MFN: 61530 ]
პერსონალია: ენდრიუსი უილიამ ("სიერა საიენსის" პრეზიდენტი და მთავარი აღმასრულებელი).
საკვანძო სიტყვები: ბიოტექნოლოგია ; ტელომერაზა ; ქრომოსომა ; დნმ .
ქალაქ თბილისის სსიპ არქიტექტურის სამსახურის და საქართველოს არქიტექტორთა კავშირი
ქალაქ თბილისში ისანი-სამგორის რაიონში, გულუას ქუჩისა და რუსთავის გზატკეცილის დამაკავშირებელი სატრანსპორტო სქემისა და გულიას მოედნის და მისი მიმდებარე ტერიტორიის ფუნქციური სატრანსპორტო და სივრცით-მოცულობითი განვითარების არქიტექტურულ კონცეფციაზე : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 აგვისტო. - N2499 (174). - გვ.B2-3[MFN: 61531 ]
ქარუმიძე, ზურაბ
"ადამიანი ამბის მთხრობელი ცხოველია, ამბის მომსმენი ცხოველებით გარემოცული" : ინტერვიუ / ზურაბ ქარუმიძე ; ესაუბრა თეონა დოლენჯაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 24 სექტემბერი. - N202 (2527). - გვ.39. - ჩანართი "Weekend", N27 (163), 24 სექტემბერი[MFN: 61532 ]