სასჯელი თაღლითობის 20 ფაქტისთვის // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 15 ივნისი. - N127 (2452). - გვ.A4[MFN: 62157 ]
ანოტაცია: ლომბარდების თანხების დაუფლების მიზნით მოქმედი თაღლითური ჯგუფის დაკავება
საკვანძო სიტყვები: ძვირფასი ლითონები ; ოქრო ; საიუველირო ნივთები ; სამართალდამცველები .
გარემოს დაცვის სამინისტროს თანამშრომლები დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 15 ივნისი. - N127 (2452). - გვ.A4[MFN: 62158 ]
ანოტაცია: თანამდებობრივი მდგომარეობის ბორატ გამოყენების ბრალდებით დაკავებულ პირთა გამოვლენა
პერსონალია: რუხაძე გიორგი (გარემოს დაცვის ინსპექციის აჭარის ბიუროს თანამშრომელი); ნემსაძე რამაზ (გარემოს დაცვის ინსპექციის აჭარის ბიუროს თანამშრომელი); ჩხაიძე გელა (გარემოს დაცვის ინსპექციის აჭარის ბიუროს თანამშრომელი); შარვაშიძე როსტომ (გარემოს დაცვის ინსპექციის აჭარის ბიუროს თანამშრომელი); დავითაძე გოჩა (გარემოს დაცვის ინსპექციის აჭარის თანამშრომელი); გორაძე დავით (გარემოს დაცვის ინსპექციის აჭარის ბიუროს თანამშრომელი); ბჟალავა გოგი (გარემოს დაცვის ინსპექციის სამეგრელო-ზემო სვანეთის ბიუროს თანამშრომელი); ხუნჯგურუა გიორგი (გარემოს დაცვის ინსპექციის სამეგრელო-ზემო სვანეთის ბიუროს თანამშრომელი); დვალიშვილი ზაზა (გარემოს დაცვის ინსპექციის დასავლეთის ცენტრალური ბიუროს მთავარი სპეციალისტი); ჭკადუა მამუკა (სატყეო დეპარტამენტის სამეგრელო-ზემო სვანეთის კოლხეთის სატყეო უბნის რეინჯერი); ჯაბუშანური გოჩა (მცხეთა-მთიანეთის სატყეო სამმართველოს ფასანაურის სატყეო უბნის რეინჯერი); კუტუბიძე დავით (მეწარმე).
თემატიკა: მექრთამეობა .
საკვანძო სიტყვები: ბიზნესი ; სამართალდამცველები ; სისხლის სამართალი .
საქართველოს ფოსტა - "გზავნილები საზღვრებს გარეშე" // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 15 ივნისი. - N127 (2452). - გვ.A4[MFN: 62159 ]
UDC: 656.8(479.22)
ანოტაცია: ფოსტა ქართულ ბაზარზე
თემატიკა: ფოსტა .
საკვანძო სიტყვები: საფოსტო გზავნილები ; კავშირგაბმულობა ; ტელეგრაფია ; სატელეფონო კავშირი ; ჯანმრთელობის დაცვა .
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო
ასლგადამღები, კომპიუტერული, სერვერული და ქსელური მოწყობილობების შესყიდვაზე 2010 წლის 28 სექტემბრის გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 8 ოქტომბერი. - N2539 (214). - გვ.B1[MFN: 62160 ]
თევდორაძე, მაია
პროექტი "5" იწყება : "სანგუკოს" კასტინგი 1000-მდე მსახიობმა და ტიპაჟმა გაიარა / მაია თევდორაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 15 ივნისი. - N127 (2452). - გვ.A5[MFN: 62161 ]
ანოტაცია: მსახიობთა შერჩევა ფილმებისთვის, "დაბადებულები საქართველოში" და "თამაში"
პერსონალია: შავგულიძე თამარ (რეჟისორი); მაჩაიძე ნიკა (რეჟისორი); გიორგანაშვილი გიორგი (მსახიობი); კუხიანიძე ნუცა (მსახიობი); ბზიავა თამრი (მსახიობი); თარხნიშვილი ვანო (მსახიობი); ცინცაძე გიო (კომპოზიტორი); შველიძე გიორგი (ოპერატორი); სხირტლაძე სალომე (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: კინოსტუდიები ; ხელოვნება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6212 | 6213 | 6214 | 6215 | 6216 | 6217 | 6218 | 6219 | 6220 | 6221 | 6222 | შემდეგი » ბოლო »»