"აღორძინების" აღორძინება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 4 ნოემბერი. - N245 (1105). - გვ.A2[MFN: 6281 ]
ანოტაცია: ორგანიზაციის შესახებ
პერსონალია: ლაკერბაია ლეონიდ (აფხაზეთის ვიცე-პრემიერი); ანქვაბი ალექსანდრე (აფხაზეთის პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია: "აიტაირა" .
თემატიკა: აფხაზეთის პოლიტიკური ორგანიზაციები .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ორგანიზაცია ; ასპარეზზე დაბრუნება ; "აიტაირა" .
ბოროტმოქმედებმა 22 წლის ახალგაზრდა მოკლეს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 4 ნოემბერი. - N245 (1105). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 6282 ]
პერსონალია: ფოცხვერაშვილი გიორგი (მოკლული მოქალაქე); რობიტაშვილი კახაბერ ; მიქელაძე გენადი ; გოგუა ნოდარ ; ჯინჭარაძე ბესო ; მანთიძე გიორგი ; მანთიძე გურამ (ყაჩაღური დაჯგუფების წევრები).
ორგანიზაცია: შს სამინისტრო .
თემატიკა: დანაშაული ; ყაჩაღობა .
საკვანძო სიტყვები: მოქალაქეთა ძარცვა ; დამნაშავეთა დაკავება ; შეირაღებული თავდასხმა .
ბელარუსში ორი ქართველი "კმარელი" დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1[MFN: 6283 ]
პერსონალია: კანდელაკი გიორგი ; წულაძე ლუკა ("კმარელები"); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წარმომადგენელი).
თემატიკა: ახალგაზრდული მოძრაობა "კმარა" .
საკვანძო სიტყვები: მინსკი ; პოლიცია .
ბიუჯეტი იზრდება : აეროპორტის საკითხი კი ისევ გაურკვეველია // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.3[MFN: 6284 ]
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ჩოგოვაძე ირაკლი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: ცვლილებები ; აეროპორტის მშენებლობა ; ინვესტიცია .
აფხაზეთში ახალი ხელისუფლების მოღვაწეობის ექვსთვიან პერიოდს აჯამებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.3[MFN: 6285 ]
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია ; კრიტიკა .
სავარძლისთვის ბრძოლა სასამართლოში გრძელდება : სიღნაღის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე შინაპატიმრობაში იმყოფება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.2[MFN: 6286 ]
პერსონალია: ბეჟაშვილი თენგიზ (სიღნაღის რაიონის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე); ხმალაძე კოტე (სიღნაღის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: საჩივარი ; პრეტენზიები ; ბრალდებები .
დეპუტატზე თავდასხმას პოლიტიკას არ უკავშირებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.2[MFN: 6287 ]
ანოტაცია: დეპუტატ თამაზ ყაჭეიშვილზე თავდასხმის შესახებ
პერსონალია: ყაჭეიშვილი თამაზ (საქართველოს პარლამენტის წევრი, ფრაქცია "მემარჯვენე ოპოზიციის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები: თავდასხმა ; მანქანის გატაცება ; დაყაჩაღება ; ცემა .
ხიდაშელისა და უსუფაშვილის ავტომანქანა ავარიაში მოყვა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A2[MFN: 6288 ]
პერსონალია: უსუფაშვილი დავით ; ხიდაშელი თინათინ ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერები).
თემატიკა: საგზაო ავტოავარიები .
საკვანძო სიტყვები: ავტომანქანების ურთიერთშეჯახება .