"აღორძინების" აღორძინება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 ნოემბერი. - N245 (1105). - გვ.A2[MFN: 6281]
ანოტაცია:  ორგანიზაციის შესახებ
პერსონალია:  ლაკერბაია ლეონიდ (აფხაზეთის ვიცე-პრემიერი); ანქვაბი ალექსანდრე (აფხაზეთის პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "აიტაირა".
თემატიკა:  აფხაზეთის პოლიტიკური ორგანიზაციები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ორგანიზაცია; ასპარეზზე დაბრუნება; "აიტაირა".
ბოროტმოქმედებმა 22 წლის ახალგაზრდა მოკლეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 ნოემბერი. - N245 (1105). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 6282]
პერსონალია:  ფოცხვერაშვილი გიორგი (მოკლული მოქალაქე); რობიტაშვილი კახაბერ; მიქელაძე გენადი; გოგუა ნოდარ; ჯინჭარაძე ბესო; მანთიძე გიორგი; მანთიძე გურამ (ყაჩაღური დაჯგუფების წევრები).
თემატიკა:  დანაშაული; ყაჩაღობა.
საკვანძო სიტყვები:  მოქალაქეთა ძარცვა; დამნაშავეთა დაკავება; შეირაღებული თავდასხმა.
ბელარუსში ორი ქართველი "კმარელი" დააკავეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1[MFN: 6283]
პერსონალია:  კანდელაკი გიორგი; წულაძე ლუკა ("კმარელები"); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ახალგაზრდული მოძრაობა "კმარა".
საკვანძო სიტყვები:  მინსკი; პოლიცია.
ბიუჯეტი იზრდება : აეროპორტის საკითხი კი ისევ გაურკვეველია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.3[MFN: 6284]
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ჩოგოვაძე ირაკლი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ცვლილებები; აეროპორტის მშენებლობა; ინვესტიცია.
აფხაზეთში ახალი ხელისუფლების მოღვაწეობის ექვსთვიან პერიოდს აჯამებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.3[MFN: 6285]
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; კრიტიკა.
სავარძლისთვის ბრძოლა სასამართლოში გრძელდება : სიღნაღის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე შინაპატიმრობაში იმყოფება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.2[MFN: 6286]
პერსონალია:  ბეჟაშვილი თენგიზ (სიღნაღის რაიონის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე); ხმალაძე კოტე (სიღნაღის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  საჩივარი; პრეტენზიები; ბრალდებები.
დეპუტატზე თავდასხმას პოლიტიკას არ უკავშირებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A1.2[MFN: 6287]
ანოტაცია:  დეპუტატ თამაზ ყაჭეიშვილზე თავდასხმის შესახებ
პერსონალია:  ყაჭეიშვილი თამაზ (საქართველოს პარლამენტის წევრი, ფრაქცია "მემარჯვენე ოპოზიციის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  თავდასხმა; მანქანის გატაცება; დაყაჩაღება; ცემა.
ხიდაშელისა და უსუფაშვილის ავტომანქანა ავარიაში მოყვა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აგვისტო. - N191 (1051). - გვ.A2[MFN: 6288]
პერსონალია:  უსუფაშვილი დავით; ხიდაშელი თინათინ ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერები).
თემატიკა:  საგზაო ავტოავარიები.
საკვანძო სიტყვები:  ავტომანქანების ურთიერთშეჯახება.