ანოტაცია:  საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანების პერსპექტივებზე
პერსონალია:  ეიხმანი იანის (ნატო-ში ლატვიის მუდმივი წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ურთიერთობები; ნატო; თავდაცვა; უსაფრთხოება; ფინანსები; განათლება.
"საქართველოს რკინიგზის" ობლიგაციების მიმზიდველობა 9-10 პროცენტით გაიზრდება / თინა შავაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1-2[MFN: 62961]
UDC:  336.74
პერსონალია:  გაგნიძე გიორგი ("საქართველოს რკინიგზის" დირექტორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  რკინიგზა; ვაჭრობა; საფონდო ბირჟები; ფინანსები.
სამგანზომილებიანი მეჯლისი : თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზეუმი ნიღბებით გელით / ია ვეკუა // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1.5[MFN: 62962]
ანოტაცია:  ქართველი სცენოგრაფების ნამუშევრების სამგანზომილებიანი კოლაჟი საქართველოს თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზემის ეზოში
პერსონალია:  ჭინჭარაული მაცაცო (პროექტის ავტორი); მაცაბერიძე მერი (თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზეუმის სახვითი ხელოვნების ფონდის მცველი); კალანდია გიორგი (მუზეუმის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  კულტურა; ხელოვნება; ისტორია; გამოფენები; სასცენო კოსტიუმები; დიზაინი.
მსხვერპლი და დიდი ზარალი / მაგდა ლეკიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 1 ნოემბერი. - N2557 (232). - გვ.A1-2[MFN: 62963]
ანოტაცია:  წყალდიდობა დასავლეთ საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს რეგიონები.
სიმინდის თესლის შესყიდვას ბიუჯეტი დააფინანსებს / თინა შავაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 1 ნოემბერი. - N2557 (232). - გვ.A1.4[MFN: 62964]
UDC:  631 + 336.1
ანოტაცია:  სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით მომზადებული პროგრამა საქართველოს რეგიონებში სიმინდის წარმოების შესახებ
პერსონალია:  კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ჯახუტაშვილი გიორგი ("სოფლის მეურნეობის კორპორაციის" დირექტორი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; სახელმწიფო ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  მარცვლეული კულტურები; საქართველოს რეგიონები.
ქართული ნადიმი შვედურ მაგიდასთან : 17-წლამდელები ელიტრაუნდში / მიხეილ აბაიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1.8[MFN: 62965]
ანოტაცია:  ქართველ 17 წლამდელთა ნაკრების თამაში ელიტრაუნდში ასპარეზობის უფლების მოპოვებისთვის
პერსონალია:  ჟორჟიკაშვილი კობა (17 წლამდელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი).
1. ომბუდსმენის მორიგი რეკომენდაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 1 ნოემბერი. - N2557 (232). - გვ.A3[MFN: 62966]
ანოტაცია:  პატიმრებსა და ადვოკატებს შორის პირადი შეხვედრის საკითხების მოგვარებისა და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობაზე
პერსონალია:  ტუღუში გიორგი (სახალხო დამცველი); კალმახელიძე ხათუნა (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართალი; ადამიანის უფლებები.
ელენე ექვსეულში გათავისუფლდა / გიგა გურასაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1.8[MFN: 62967]