ანოტაცია: საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანების პერსპექტივებზე
პერსონალია: ეიხმანი იანის (ნატო-ში ლატვიის მუდმივი წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ურთიერთობები ; ნატო ; თავდაცვა ; უსაფრთხოება ; ფინანსები ; განათლება .
"საქართველოს რკინიგზის" ობლიგაციების მიმზიდველობა 9-10 პროცენტით გაიზრდება / თინა შავაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1-2[MFN: 62961 ]
UDC: 336.74
პერსონალია: გაგნიძე გიორგი ("საქართველოს რკინიგზის" დირექტორის მოადგილე).
თემატიკა: ფასიანი ქაღალდები .
საკვანძო სიტყვები: რკინიგზა ; ვაჭრობა ; საფონდო ბირჟები ; ფინანსები .
სამგანზომილებიანი მეჯლისი : თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზეუმი ნიღბებით გელით / ია ვეკუა // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1.5[MFN: 62962 ]
ანოტაცია: ქართველი სცენოგრაფების ნამუშევრების სამგანზომილებიანი კოლაჟი საქართველოს თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზემის ეზოში
პერსონალია: ჭინჭარაული მაცაცო (პროექტის ავტორი); მაცაბერიძე მერი (თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის მუზეუმის სახვითი ხელოვნების ფონდის მცველი); კალანდია გიორგი (მუზეუმის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: კულტურა ; ხელოვნება ; ისტორია ; გამოფენები ; სასცენო კოსტიუმები ; დიზაინი .
მსხვერპლი და დიდი ზარალი / მაგდა ლეკიაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 1 ნოემბერი. - N2557 (232). - გვ.A1-2[MFN: 62963 ]
ანოტაცია: წყალდიდობა დასავლეთ საქართველოში
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს რეგიონები .
სიმინდის თესლის შესყიდვას ბიუჯეტი დააფინანსებს / თინა შავაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 1 ნოემბერი. - N2557 (232). - გვ.A1.4[MFN: 62964 ]
UDC: 631 + 336.1
ანოტაცია: სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით მომზადებული პროგრამა საქართველოს რეგიონებში სიმინდის წარმოების შესახებ
პერსონალია: კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ჯახუტაშვილი გიორგი ("სოფლის მეურნეობის კორპორაციის" დირექტორი).
თემატიკა: სოფლის მეურნეობა ; სახელმწიფო ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: მარცვლეული კულტურები ; საქართველოს რეგიონები .
ქართული ნადიმი შვედურ მაგიდასთან : 17-წლამდელები ელიტრაუნდში / მიხეილ აბაიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1.8[MFN: 62965 ]
ანოტაცია: ქართველ 17 წლამდელთა ნაკრების თამაში ელიტრაუნდში ასპარეზობის უფლების მოპოვებისთვის
პერსონალია: ჟორჟიკაშვილი კობა (17 წლამდელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი).
ომბუდსმენის მორიგი რეკომენდაცია // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 1 ნოემბერი. - N2557 (232). - გვ.A3[MFN: 62966 ]
ანოტაცია: პატიმრებსა და ადვოკატებს შორის პირადი შეხვედრის საკითხების მოგვარებისა და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობაზე
პერსონალია: ტუღუში გიორგი (სახალხო დამცველი); კალმახელიძე ხათუნა (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სისხლის სამართალი ; ადამიანის უფლებები .
ელენე ექვსეულში გათავისუფლდა / გიგა გურასაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 26 ოქტომბერი. - N2552 (227). - გვ.A1.8[MFN: 62967 ]