UDC: 342.5(479.22)(092) + 338
ფოტოები: სააკაშვილი მიხეილ
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე ეკონომიკურ პროცესებზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბენდუქიძე კახა .
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი ; ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: ფასები ; სურსათი ; დასაქმება .
ახლოური, ნინა
ევროკავშირი ქართული ღვინის იმიჯზე იზრუნებს / ნინა ახლოური // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 12 ნოემბერი. - N2567 (242). - გვ.22-23. - ჩანართი: Weekend. მარანი. 12 ნოემბერი, 2010 წელი. N23 (40)[MFN: 63597 ]
ანოტაცია: ქართული ღვინის პოპულარიზაციაზე უცხოეთში
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯალაღანია დავით (საქართველოს საგარეო საქმეთა მოადგილე); ვერლე ნიკოლა (ევროკომისიის სოფლის მეურნეობის დირექტორის საერთაშორისო საკითხების დირექტორი); ღვალაძე ირაკლი (ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის "საქპატენტის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ქართული ღვინოები ; ბაზარი ; საგარეო ვაჭრობა .
8 კომპანია ქობულეთის ტურისტულ ზონაში სასტუმრო კომპლექსს ააშენებს : ეკონომიკის სამინისტრომ განცხადების შეტანის ვადა 15 დეკემბრამდე გაახანგრძლივა / სალომე ძაძამია // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 9 ნოემბერი. - N2564 (239). - გვ.A9[MFN: 63598 ]
UDC: 69 + 338
თემატიკა: მშენებლობა ; ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: ტურიზმი ; სასტუმროები ; ბიზნესი ; ინვესტიციები .
ცაიშვილი, სოლიკო
ქართული ქვევრის ღვინო და ჩვენი დედამიწა / სოლიკო ფაიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 12 ნოემბერი. - N2567 (242). - გვ.24. - ჩანართი: Weekend. მარანი. 12 ნოემბერი, 2010 წელი. N23 (40)[MFN: 63599 ]
ანოტაცია: ქართული ღვინოს მოხვედრა "სალონ დელ გუსტოზე" და "ლაბორატორიო დელ გუსტოზე"
პერსონალია: ნიკოლაძე რამაზ (ქართველი "სლოუ ფუდელი"); ანთაძე ნიკოლოზ (მეღვინე); ცაიშვილი სოლიკო (მეღვინე); მაკარიძე გიორგი (მეღვინე).
გეოგ.დასახელება: ტურინი .
საკვანძო სიტყვები: ქართული ღვინო ; საერთაშორისო ბაზარი ; ალკოჰოლიანი სასმელები .
2010 წლის ბიუჯეტი 87,7 მილიონი ლარით გაიზრდება // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 9 ნოემბერი. - N2564 (239). - გვ.A9[MFN: 63600 ]
UDC: 336.1
საკვანძო სიტყვები: ფინანსები ; ჯანდაცვა ; ტურიზმი ; ენერგეტიკა .
გლდანი-ნაძალადევის რაიონის გამგეობა
ხეების მოჭრისა და გადაბელვისათვის საჭირო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე 2010 წლის 3 ნოემბერს გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 9 ნოემბერი. - N2564 (239). - გვ.B1[MFN: 63601 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6356 | 6357 | 6358 | 6359 | 6360 | 6361 | 6362 | 6363 | 6364 | 6365 | 6366 | შემდეგი » ბოლო »»