UDC:  342.5(479.22)(092) + 338
ფოტოები:  სააკაშვილი მიხეილ
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე ეკონომიკურ პროცესებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბენდუქიძე კახა.
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ფასები; სურსათი; დასაქმება.
ევროკავშირი ქართული ღვინის იმიჯზე იზრუნებს / ნინა ახლოური // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 12 ნოემბერი. - N2567 (242). - გვ.22-23. - ჩანართი: Weekend. მარანი. 12 ნოემბერი, 2010 წელი. N23 (40)[MFN: 63597]
ანოტაცია:  ქართული ღვინის პოპულარიზაციაზე უცხოეთში
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯალაღანია დავით (საქართველოს საგარეო საქმეთა მოადგილე); ვერლე ნიკოლა (ევროკომისიის სოფლის მეურნეობის დირექტორის საერთაშორისო საკითხების დირექტორი); ღვალაძე ირაკლი (ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის "საქპატენტის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ღვინოები; ბაზარი; საგარეო ვაჭრობა.
8 კომპანია ქობულეთის ტურისტულ ზონაში სასტუმრო კომპლექსს ააშენებს : ეკონომიკის სამინისტრომ განცხადების შეტანის ვადა 15 დეკემბრამდე გაახანგრძლივა / სალომე ძაძამია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 9 ნოემბერი. - N2564 (239). - გვ.A9[MFN: 63598]
UDC:  69 + 338
პერსონალია:  ქობალია ვერა (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი).
თემატიკა:  მშენებლობა; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ტურიზმი; სასტუმროები; ბიზნესი; ინვესტიციები.
1. ცაიშვილი, სოლიკო
ანოტაცია:  ქართული ღვინოს მოხვედრა "სალონ დელ გუსტოზე" და "ლაბორატორიო დელ გუსტოზე"
პერსონალია:  ნიკოლაძე რამაზ (ქართველი "სლოუ ფუდელი"); ანთაძე ნიკოლოზ (მეღვინე); ცაიშვილი სოლიკო (მეღვინე); მაკარიძე გიორგი (მეღვინე).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ღვინო; საერთაშორისო ბაზარი; ალკოჰოლიანი სასმელები.
1. 2010 წლის ბიუჯეტი 87,7 მილიონი ლარით გაიზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 9 ნოემბერი. - N2564 (239). - გვ.A9[MFN: 63600]
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსები; ჯანდაცვა; ტურიზმი; ენერგეტიკა.
1. გლდანი-ნაძალადევის რაიონის გამგეობა
ხეების მოჭრისა და გადაბელვისათვის საჭირო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე 2010 წლის 3 ნოემბერს გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 9 ნოემბერი. - N2564 (239). - გვ.B1[MFN: 63601]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6356 | 6357 | 6358 | 6359 | 6360 | 6361 | 6362 | 6363 | 6364 | 6365 | 6366 |  შემდეგი »  ბოლო »»