აფხაზური ენა სტატუსს კარგავს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 ნოემბერი. - N248 (1108). - გვ.A1.3[MFN: 6384 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის პარლამენტართა და მეცნიერებს შორის დავის შესახებ, აფხაზურ ენასთან დაკავშირებით
პერსონალია: არსტაა შოთა (აფხაზეთის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: აფხაზეთის მეცნიერებათა აკადემია .
თემატიკა: აფხაზური ენა .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზური ენა ; ენის შესახებ კანონპროექტი ; სახელმწიფო ენა ; ოფიციალური ენა .
საქართველო. პრეზიდენტი (მ. სააკაშვილი, 2004-)
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : N676 2005 წლის 25 აგვისტო ქ. თბილისი : საზოგადოებრივი მაუწყებლობის სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად ღია კონკურსის ჩატარების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 26 აგვისტო. - N192 (1052). - გვ.A2[MFN: 6385 ]
თემატიკა: ვაკანტური თანამდებობები. საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულებები .
საქართველოს საჰაერო სივრცე დახურვის პირას მიჰყავთ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 ნოემბერი. - N248 (1108). - გვ.A1.3[MFN: 6386 ]
ანოტაცია: ქართული საწარმოების ანგარიშების ჰოლანდიის სასამართლოს მიერ დაყადაღების შესახებ
პერსონალია: კარბელაშვილი გიორგი ("საქაერონავიგაციის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); გაიაშვილი თამაზ ("ჯორჯიან ეარვეისის" ხელმძღვანელი); ხეთაგური ალექსანდრე (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია: კომპანია "სიერა ოილი" .
თემატიკა: საქართველოს ავიახაზები ; საერთაშორისო ავიაკომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: ანგარიშების დაყადაღება ; დიზელის საწვავის მიღება ; საფასურის გადაუხდელობა ; ავიაკომპანია ; ფინანსური სირთულეები ; გაფორმებული ხელშეკრულება .
სკოლებში "კათოლიკური" ახალგაზრდული კლუბები აღარ შეიქმნება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 26 აგვისტო. - N192 (1052). - გვ.A2[MFN: 6387 ]
თემატიკა: კათოლიკური ეკლესია. სკოლა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საპატრიარქო .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 634 | 635 | 636 | 637 | 638 | 639 | 640 | 641 | 642 | 643 | 644 | შემდეგი » ბოლო »»