აფხაზური ენა სტატუსს კარგავს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ნოემბერი. - N248 (1108). - გვ.A1.3[MFN: 6384]
ანოტაცია:  აფხაზეთის პარლამენტართა და მეცნიერებს შორის დავის შესახებ, აფხაზურ ენასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  არსტაა შოთა (აფხაზეთის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  აფხაზეთის მეცნიერებათა აკადემია.
თემატიკა:  აფხაზური ენა.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზური ენა; ენის შესახებ კანონპროექტი; სახელმწიფო ენა; ოფიციალური ენა.
1. საქართველო. პრეზიდენტი (მ. სააკაშვილი, 2004-)
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : N676 2005 წლის 25 აგვისტო ქ. თბილისი : საზოგადოებრივი მაუწყებლობის სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად ღია კონკურსის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 26 აგვისტო. - N192 (1052). - გვ.A2[MFN: 6385]
თემატიკა:  ვაკანტური თანამდებობები. საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულებები.
საქართველოს საჰაერო სივრცე დახურვის პირას მიჰყავთ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ნოემბერი. - N248 (1108). - გვ.A1.3[MFN: 6386]
ანოტაცია:  ქართული საწარმოების ანგარიშების ჰოლანდიის სასამართლოს მიერ დაყადაღების შესახებ
პერსონალია:  კარბელაშვილი გიორგი ("საქაერონავიგაციის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); გაიაშვილი თამაზ ("ჯორჯიან ეარვეისის" ხელმძღვანელი); ხეთაგური ალექსანდრე (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  კომპანია "სიერა ოილი".
თემატიკა:  საქართველოს ავიახაზები; საერთაშორისო ავიაკომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  ანგარიშების დაყადაღება; დიზელის საწვავის მიღება; საფასურის გადაუხდელობა; ავიაკომპანია; ფინანსური სირთულეები; გაფორმებული ხელშეკრულება.
სკოლებში "კათოლიკური" ახალგაზრდული კლუბები აღარ შეიქმნება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 26 აგვისტო. - N192 (1052). - გვ.A2[MFN: 6387]
თემატიკა:  კათოლიკური ეკლესია. სკოლა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს საპატრიარქო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 634 | 635 | 636 | 637 | 638 | 639 | 640 | 641 | 642 | 643 | 644 |  შემდეგი »  ბოლო »»