1. ოთარ იოსელიანის ცხოვრების წესები // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 4 თებერვალი. - N2630 (22). - გვ.13. - ჩანართი: Weekend. 4 თებერვალი. 2011 წელი. N3(44)[MFN: 64610]
ფოტოები:  იოსელიანი ოთარ
საკვანძო სიტყვები:  კინო.
ექსპორტის მოცულობის რეკორდული მაჩვენებელი : რუსეთზე დამოკიდებულება 5 ერთეულით შემცირდა / თინა შავაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 4 თებერვალი. - N2630 (22). - გვ.14. - ჩანართი: Weekend. 4 თებერვალი. 2011 წელი. N3(44)[MFN: 64611]
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო ვაჭრობაზე
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი; ეკონომიკა; ექსპორტი; იმპორტი.
კარტოფილმა ინფლაცია 2,4 პროცენტით გაზარდა : სამომხმარებლო კალათაში ეს პროდუქტი მეშვიდე პოზიციაზეა / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 4 თებერვალი. - N2630 (22). - გვ.15. - ჩანართი: Weekend. 4 თებერვალი. 2011 წელი. N3(44)[MFN: 64612]
UDC:  338.5
საკვანძო სიტყვები:  ინფლაცია; ბიზნესი; ეკონომიკა.
"ხვანჭკარა" - ხარისხიანი, მაგრამ არატიპური / ალეკო ცქიტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 4 თებერვალი. - N2630 (22). - გვ.22-23. - ჩანართი: Weekend. მარანი. N3(50)[MFN: 64613]
ხარებას ღვინოები, მყვირალა რეკლამების ნაცვლად / ნინა ახლოური // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 4 თებერვალი. - N2630 (22). - გვ.24. - ჩანართი: Weekend. მარანი. N3(50)[MFN: 64614]
პერსონალია:  ჩიჩუა დავით (მეღვინე).
საკვანძო სიტყვები:  მევენახეობა; ბიზნესი.
1. ებრაელი ბიზნესმენების სასამართლო განხილვის ახალი ეტაპი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 7 თებერვალი. - N2832 (24). - გვ.A3[MFN: 64615]
ანოტაცია:  ქრთამის შეთავაზების ბრალდებით დაკავებულ ებრაელ ბიზნესმენთა სასამართლო განხილვის ახალი ეტაპი
პერსონალია:  ფუქსი რონი (ბიზნესმენი); ფრენკელი ზე (ბიზნესმენი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი); ხარაიძე ავთანდილ (ფინანსთა მინისტრის ერთ-ერთი მოადგილე); კბილაშვილი არჩილ (ადვოკატი); გილაური ნიკა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბურჯალიანი თინათინ (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; ნავთობი; გაზი; ბიზნესი; მექრთამეობა.