წითელი კადრები უნივერსიტეტის ისტორიიდან / სალომე შენგელია // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 თებერვალი. - N2634 (26). - გვ.A1.6[MFN: 70855]
UDC:  94(479.22) + 77(064)
ანოტაცია:  საარქივო ფოტო-დოკუმენტური მასალების გამოფენა ივ. ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); კვიტაშვილი ალექსანდრე (სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); გაიპარაშვილი ზურაბ (ივ. ჯავახიშვილის სახელობის უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის დირექტორი).
თემატიკა:  ისტორია; ფოტოგამოფენები.
1. კავკასიის უნივერსიტეტში ამერიკული სტილის სადოქტორო პროგრამებს გადიან // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 თებერვალი. - N2634 (26). - გვ.A2[MFN: 70856]
პერსონალია:  ბრეკაშვილი პაატა (დოქტორანტი); თურქია გიორგი (პროფესორი); მიქელაძე მზია (პროფესორი).
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება საქართველოში.
ქართული ადგილწარმოშობის ღვინოები - ახალი პრობლემები / ალეკო ცქიტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 25 მარტი. - N2672 (64). - გვ.22-23. - ჩანართი: Weekend. მარანი. N10 (57)[MFN: 70857]
ანოტაცია:  ქართული ღვინის ხარისხის შენარჩუნებისა და ფალსიფიკაციის საკითხებზე
პერსონალია:  სამანიშვილი გიორგი (ენოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  მევენახეობა.
სტრუქტურული ცვლილებები მთავრობაში / სოფო ჩიხლაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 თებერვალი. - N2634 (26). - გვ.A3[MFN: 70858]
პერსონალია:  გილაური ნიკა (საქართელოს პრემიერ-მინისტრი).
ეგვიპტეში საპროტესტო ტალღა წყნარდება / მარიკა იაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 თებერვალი. - N2634 (26). - გვ.A1.4[MFN: 70859]
UDC:  316.485.22(620)
ანოტაცია:  ეგვიპტეში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები ეგვიპტეში.
1. ლეკიაშვილი, მაგდა
სუსტი ოპოზიცია - პრეზიდენტის შეფასების გამოხმაურება / მაგდა ლეკიაშვილი, მარი ახსიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 27 იანვარი. - N2623 (15). - გვ.A1-2[MFN: 70860]
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილის მიერ ქართული ოპოზიციის შეფასებაზე, პოლიტიკური პარტიების ლიდერთა გამოხმაურება
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წარმომადგენელი); უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); ქარდავა ბაჩუკი ("ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის" ლიდერი); ჩიქოვანი ირაკლი ("ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატების" პოლიტიკური მდივანი); გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); ძიძიგური ზვიად ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; არჩევნები; დემოკრატია; საქართველოს პრეზიდენტი.