ფოტოები: ქუმარიტაშვილი ნოდარ
ანოტაცია: ვანკუვერში მომხდარ ნოდარ ქუმარიტაშვილის სიკვდილის მიზეზებზე
პერსონალია: ფარლონგი ჯონ (ვანკუვერის ოლიმპიური თამაშების საორგანიზაციო კომიტეტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ქართველი სპორტსმენები .
საკვანძო სიტყვები: სამართალწარმოება ; ციგაობა .
შპს "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი"
აცხადებს კონკურსს 2011 წლის მანძილზე კომპიუტერული ტექნიკის ეტაპობრივ შესყიდვაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 9 თებერვალი. - N2634 (26). - გვ.B1[MFN: 70862 ]
UDC: 339
თემატიკა: ტენდერები .
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
აცხადებს კონკურსს საინჟინრო ფაკულტეტის დეკანის თანამდებობაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 9 თებერვალი. - N2634 (26). - გვ.B1[MFN: 70863 ]
გამისონია, დათო
დოკუმენტები რუსეთის წინააღმდეგ მეტყველებს / დათო გამისონია // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 27 იანვარი. - N2623 (15). - გვ.A1.3[MFN: 70864 ]
UDC: 323.17(479.22:470)
ანოტაცია: ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბელის მონიტორინგის კომიტეტის სხდომაზე რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგების განხილვა
პერსონალია: გაბაშვილი გოკა (საქართველოს საპარლამენტო დელეგაციის წევრი); გროსი ანდრიას (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის შვეიცარიის დელეგაციის წარმომადგენელი); კანდელაკი გიორგი (პარლამენტარი); მინაშვილი აკაკი (საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი დელეგაციის წევრი); კუკავა კახა ("თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" თავმჯდომარე); ჩავუშოღლუ მევლუდ (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი); უილშირი დევიდ (ბრიტანელი "კონსერვატორი", "დემოკრატიული ფრაქციის" ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება: სტრასბურგი .
თემატიკა: ქართულ-რუსული კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; ტერიტორიული მთლიანობა ; საერთაშორისო ურთიერთობები ; ევროსაბჭო ; სამართალი ; ოპოზიცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7082 | 7083 | 7084 | 7085 | 7086 | 7087 | 7088 | 7089 | 7090 | 7091 | 7092 | შემდეგი » ბოლო »»