ლონდონში ინვესტიციებისთვის / სოფო ჩიხლაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 26 მარტი. - N2673 (65). - გვ.A8[MFN: 71471]
ანოტაცია: უცხოელი ინვესტორები მიერ საქართველოში ბიზნესის განხორციელებაზე
პერსონალია: ბაინდურაშვილი კახა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა: ინვესტიციები.
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა; ვაჭრობა; ფინანსები.
სამოქალაქო რეესტრის სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ელექტრონათურებისა და გასანათებელი მოწყობილობების შესყიდვაზე : NSPA110004486 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 თებერვალი. - N2641 (33). - გვ.B14[MFN: 71472]
ყვარლის მუნიციპალიტეტის სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებათა გაერთიანება
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საკვების, სასმელების, თამბაქოსა და მონათესავე პროდუქტების შესყიდვაზე : NSPA110004489 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 თებერვალი. - N2641 (33). - გვ.B14[MFN: 71473]
სსიპ ბადრი ბერნაძის სახელობის ქ. ქობულეთის N6 საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : დიზელის საწვავის შესყიდვაზე : NSPA110004485 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 თებერვალი. - N2641 (33). - გვ.B14[MFN: 71474]
კასპის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : NSPA110004484 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 თებერვალი. - N2641 (33). - გვ.B15[MFN: 71475]
საქართველოს ეროვნული ბანკი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სავიზიტო ბარათების შესყიდვაზე : NSPA110004482 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 თებერვალი. - N2641 (33). - გვ.B15[MFN: 71476]
ქ. თბილისის მერიის სსიპ ქონების მართვის სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : პერსონალური კომპიუტერების, კომპიუტერთან დაკავშირებული მოწყობილობების, ლაზერული პრინტერებისა და ჭავლური პრინტერების შესყიდვაზე : NSPA110004483 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 თებერვალი. - N2641 (33). - გვ.B15[MFN: 71477]
ლიზინგის მარეგულირებელ კანონმდებლობაზე მუშაობა ერთ თვეში დასრულდება / სალომე ძაძამია // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 26 მარტი. - N2673 (65). - გვ.A8[MFN: 71478]