იტალიაში "მეტეხი" მოიწონეს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 თებერვალი. - N28 (888). - გვ.B2[MFN: 7163 ]
ანოტაცია: ქართული ნაციონალური ქორეოგრაფიული ანსამბლის "მეტეხის" წარმატებაზე
პერსონალია: ფოცხიშვილი გენადი (ქართული ნაციონალური ქორეოგრაფიული ანსამბლის "მეტეხის" სამხატვრო ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: კონცერტები ; გასტროლები .
რუსეთს არ მოსწონს ცხრა ქვეყნის დემოკრატიული არჩევანი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 3 დეკემბერი. - N268 (1168). - გვ.A1.3[MFN: 7164 ]
ანოტაცია: კიევში გამართული პრეზიდენტთა ფორუმის შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); იუშენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი); დობრიანსკი პოლა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის მოადგილე); კოსაჩევი კონსტანტინე (რუსეთის სათათბიროს საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თანათავმჯდომარე); კრემენიუკი ვიქტორ (რუსი ექსპერტი).
გეოგ.დასახელება: უკრაინა (კიევი ).
საკვანძო სიტყვები: თანამეგობრობის ჩამოყალიბება ; შეკრება კიევში ; დემოკრატია რუსეთის წინააღმდეგ .
გაყიდვაშია მეოცე საუკუნის ფერწერა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 თებერვალი. - N28 (888). - გვ.B2[MFN: 7165 ]
საკვანძო სიტყვები: ნამუშევრები .
ხალხის რჩეულები გადაწყვეტილებებს მუშტი-კრივის ფონზე იღებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 3 დეკემბერი. - N268 (1168). - გვ.A1.3[MFN: 7166 ]
ანოტაცია: პარლამენტარები საჩხუბრად საკრებულოში მივიდნენ, სადაც 2006 წლის ბიუჯეტი მტკიცდებოდა
პერსონალია: კირკიტაძე დავით ; ბრეგაძე ბიძინა (პარლამენტარები); მაქაცარია ლაშა (თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი); უდესიანი გიორგი (სპორტის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია: თბილისის საკრებულო .
თემატიკა: ქალაქის ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: ინციდენტი საკრებულოში .
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს სახელმწიფო რეესტრის მწარმოებელ ყველა ტერიტორიულ ორგანოში ვაკანტურ თანამდებობებზე // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 თებერვალი. - N28 (888). - გვ.B8[MFN: 7167 ]
თემატიკა: ვაკანტური თანამდებობები .
მთავრობას და პენსიონრებს ერთმანეთის არ ესმით // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 3 დეკემბერი. - N268 (1168). - გვ.A1.3[MFN: 7168 ]
ანოტაცია: პენსიონერთა საპროტესტო აქცია და მათი მოთხოვნები
პერსონალია: ჭიპაშვილი ლადო (ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); გრიგალაშვილი ნოდარ (პარლამენტარი); გაგუა დოდო (პენსიონერი).
საკვანძო სიტყვები: საპენსიო თანხები ; პენსიონერთა შეკრება ; მოთხოვნები ; ცვლილებები საპენსიო კანონში .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 712 | 713 | 714 | 715 | 716 | 717 | 718 | 719 | 720 | 721 | 722 | შემდეგი » ბოლო »»