უფრო მეტი ვიდრე მოკავშირე : თეთრი სახლი შავი ზღვის აუზის "ამერიკანიზაციას" იწყებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 დეკემბერი. - N272 (1172). - გვ.A1.3[MFN: 7206]
ფოტოები:  რაისი კონდოლიზა
ანოტაცია:  ხელი მოეწერა შეთანხმებას რუმინეთის ტერიტორიაზე ერთდროულად ოთხი ამერიკული ბაზის განთავსებას
პერსონალია:  რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
გეოგ.დასახელება:  რუმინეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ბაზები; ხელმოწერა შეთანხმებაზე; შავი ზღვის რეგიონი.
კასპელი "ნაციონალები" "რესპუბლიკურ პარტიაში" გადავიდნენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 დეკემბერი. - N271 (1131). - გვ.A2[MFN: 7207]
პერსონალია:  თათანაშვილი ხათუნა ("ნაციონალური მოძრაობის" კასპის რაიონული ორგანიზაციის ყოფილი თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  წინასაარჩევნო დაპირებები.
150-მდე ჩეჩენმა ლტოლვილმა პანკისის ხეობა დატოვა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 დეკემბერი. - N271 (1131). - გვ.A2[MFN: 7208]
პერსონალია:  როსტოვცევი ალექსანდრ (რუსეთის მიგრაციის ფედერალური სამსახურის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  პანკისის ხეობა. იძულებით გადაადგილებული პირები.
1. გულიაშვილი, გვანცა
დევნილთა და ლტოლვილთა პრობლემების კვირეულის შედეგები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 დეკემბერი. - N271 (1131). - გვ.A2[MFN: 7209]
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში. იძულებით გადაადგილებული პირები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტები; ტრენინგები; მიგრაცია.
ორფრონტიანობა პარლამენტში : სადაც ისევ გაისმა იმპიჩმენტის მოთხოვნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 დეკემბერი. - N272 (1172). - გვ.A1-2[MFN: 7210]
ანოტაცია:  ოპოზიციის პოზიცია კანონპროექტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კირკიტაძე დავით; ჯუღელი ბესო (პარლამენტარები); ზურაბიშვილი დავით ("დემოკრატიული ფრონტის" თავმჯდომარე); ჭიპაშვილი ლადო (ჯანდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს კანონები.
საკვანძო სიტყვები:  საჯარო სამსახურის შესახებ კანონპროექტში შესული ცვლილებები; კონკურსის ჩატარება; პენსია დამსახურებისა და სტაჟის მიხედვით.