ასათიანმა ფეხი გამოყო პენალტის დასარტყმელად // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N278 (1138). - გვ.A2[MFN: 7422]
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი მოძრაობა "სახალხო ფორუმის" წევრთა მოთხოვნები
პერსონალია:  ასათიანი აკაკი ("სახალხო ფორუმის" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის მოგვარება ოსეთში; მერის არჩევა; საკანონმდებლო ინიციატივა.
პარლამენტში რუსეთის ვალებზე იმსჯელეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 დეკემბერი. - N277 (1137). - გვ.A2[MFN: 7423]
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმებები; რესტრუქტურიზაცია; დავალიანება.
ჩეჩენ ლტოლვილთა აღრიცხვა დასრულდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 დეკემბერი. - N277 (1137). - გვ.A2[MFN: 7424]
"დემოკრატიული ფრონტი" ხელისუფლებას პენსიების გაცემის თაობაზე ალტერნატიულ პროექტს სთავაზობს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 დეკემბერი. - N277 (1137). - გვ.A2[MFN: 7425]
პერსონალია:  დავითაშვილი კობა (ფრაქცია "დემოკრატიული ფრონტის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  სტაჟი; დამსახურება.
სერგეი ბაგაფში ირწმუნება, რომ გალის რაიონში წესრიგს დაამყარებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 დეკემბერი. - N277 (1137). - გვ.A2[MFN: 7426]
საკვანძო სიტყვები:  ვითარების გაკონტროლება.
მთავრობამ 2005 წლის ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი გაზარდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N278 (1138). - გვ.A2[MFN: 7427]
ანოტაცია:  ბიუჯეტში ხარჯვითი ნაწილის გაზრდასთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  2006 წლის ბიუჯეტი; ხარჯვითი ნაწილის გაზრდა; განაწილებული თანხები.
საქართველოს პრეზიდენტი მაჟორიტარებს შეხვდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 დეკემბერი. - N277 (1137). - გვ.A2[MFN: 7428]
ანოტაცია:  საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენამდე ქვეყანაში ორპალატიანი პარლამენტის ფუნქციონერებაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გელბახიანი ვალერი (საპარლამენტო ფრაქცია "მაჟორიტარის" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველოს პარლამენტის წევრები.
საკვანძო სიტყვები:  ორპალატიანი პარლამენტი; კანონპროექტი.
ბოლნისში ინდივიდუალური გამრიცხველიანება იწყება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 დეკემბერი. - N278 (1138). - გვ.A2[MFN: 7429]
ანოტაცია:  სახელმწიფო გამრიცხველიანებას 15 ქალაქსა და დაბაში ახორციელებს
პერსონალია:  უაითი დინ ("საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიის" გენერალური დირექტორი); ელაშვილი ირაკლი (სგსე ქვემო ქართლის ფილიალის დირექტორი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანია.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია; ახალი პროექტი; გამრიცხველიანება; მრიცხველისთვის განკუთვნილი კარადის დაზიანება.
1. ელისაშვილი, ალექსანდრე
უცნობი თავისუფალია : გადაცემის სტუმარია რეჟისორი ქეთი დოლიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 დეკემბერი. - N277 (1137). - გვ.A2[MFN: 7430]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ქეთი დოლიძესთან, მარჯანიშვილის თეატრში მიმდინარე პროცესებზე
საკვანძო სიტყვები:  პროტესტი; მარჯანიშვილის თეატრი; პროექტები; რემონტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 738 | 739 | 740 | 741 | 742 | 743 | 744 | 745 | 746 | 747 | 748 |  შემდეგი »  ბოლო »»