სახალხო დამცველის მოხსენება დეპუტატების დაპირისპირების საბაბი გახდა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A1.5[MFN: 7465 ]
ფოტოები: სუბარი სოზარ
ანოტაცია: ომბუდსმენმა სოზარ სუბარმა პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს მუშაობის ექვსთვიანი ანგარიში ჩააბარა, რასაც დეპუტატების მხრიდან არაერთგვაროვანი რეაქცია და შეფასება მოჰყვა
პერსონალია: სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); გუნცაძე კოკა ("მემარჯვენე ოპოზიციონერი"); ბასილაია მერაბ (თავისუფლების ინსტიტუტის წარმომადგენელი).
თემატიკა: არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში ; პოლიტიკური პარტიები ; სახალხო დამცველი ; ადამიანის უფლებების დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: მოხსენება ; ექვსთვიანი ანგარიში ; ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები ; სისხლის სამართლის საქმეები ; თანამდებობის პირთა გადადგომის განცხადება ; მოქალაქეთა საკუთრების ხელყოფა ; ლიცენზიები .
ნასყიდაშვილი, ნანა
საპარლამენტო არჩევნები ერაყში : დემოკრატიის დამყარების მესამე ცდა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A1.3[MFN: 7466 ]
ანოტაცია: საპარლამენტო არჩევნები ერაყში მშვიდობიანად ჩატარდა
გეოგ.დასახელება: ერაყი .
თემატიკა: არჩევნები ; უცხოეთის ამბები .
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო არჩევნები .
საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, "საზოგადოებრივი მაუწყებელი" აცხადებს კონკურსს ტელევიზიისა და რადიოს საინფორმაციო პროგრამების პროდიუსერის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A2[MFN: 7467 ]
თემატიკა: ვაკანსია .
კობა დავითაშვილის ნახევარბრუნი ხელისუფლებისკენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 თებერვალი. - N29 (889). - გვ.A1.2[MFN: 7468 ]
ფოტოები: დავითაშვილი კობა
პერსონალია: დავითაშვილი კობა ("კონსერვატორების" ლიდერი, პარლამენტარი).
თემატიკა: ოპოზიცია. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: მხარდაჭერა ; დაპირისპირება .
პროფესიონალი სოციალური მუშაკები საქართველოსაც მალე ეყოლება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A2[MFN: 7469 ]
ანოტაცია: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სოციალურ მუშაკთა მომზადება და კვალიფიკაციის ამაღლება მოხდება, რაშიც დაეხმარებათ დიდი ბრიტანეთის შეფილდ ჰალანის უნივერსიტეტი და სლოვენიის ლუბლიანის უნივერსიტეტი
პერსონალია: კაჭკაჭიშვილი იაგო (პროფესორი).
თემატიკა: განათლება საქართველოში ; განათლების რეფორმა .
საკვანძო სიტყვები: კადრის მომზადება ; სასწავლო კურსი ; თანამშრომლობა სლოვენიის უნივერსიტეტთან .
ჩაჩუა, დიანა
ახალი შესაძლებლობები ქართველი ბიზნესმენებისთვის // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A2[MFN: 7470 ]
ანოტაცია: ასოციაციის პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია: უგულავა კახა (საქართველო-შვეიცარიის ბიზნესასოციაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: "ალტერ ჯგუფი" ; "ნაბეღლავი" ; "სილქ როუდ ბანკი" ; "არტტაიმი" .
თემატიკა: ეკონომიკა ; ბიზნესი ; საქართველო-შვეიცარიის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ბიზნესის განვითარება ; ასოციაციის შექმნა ; ეკონომიკური ურთიერთობები .
სისაური, ბექა
წინ წარსულისაკენ : ძველი სახეები ახალ მოძრაობაში // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 თებერვალი. - N29 (889). - გვ.A2[MFN: 7471 ]
ანოტაცია: საზოგადოებრივი ორგანიზაციის "წინ საქართველოს" დაარსება
პერსონალია: ბათიაშვილი ირაკლი ; შაშიაშვილი თემურ ; კობახიძე გიორგი ; გულაშვილი მალხაზ (ორგანიზაცია "წინ საქართველოს" დამფუძნებლები).
თემატიკა: საზოგადოებრივი მოძრაობა "წინ საქართველო" .
საკვანძო სიტყვები: დეკლარაცია ; ორგანიზაცია .