სახალხო დამცველის მოხსენება დეპუტატების დაპირისპირების საბაბი გახდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A1.5[MFN: 7465]
ფოტოები:  სუბარი სოზარ
ანოტაცია:  ომბუდსმენმა სოზარ სუბარმა პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს მუშაობის ექვსთვიანი ანგარიში ჩააბარა, რასაც დეპუტატების მხრიდან არაერთგვაროვანი რეაქცია და შეფასება მოჰყვა
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); გუნცაძე კოკა ("მემარჯვენე ოპოზიციონერი"); ბასილაია მერაბ (თავისუფლების ინსტიტუტის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში; პოლიტიკური პარტიები; სახალხო დამცველი; ადამიანის უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  მოხსენება; ექვსთვიანი ანგარიში; ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები; სისხლის სამართლის საქმეები; თანამდებობის პირთა გადადგომის განცხადება; მოქალაქეთა საკუთრების ხელყოფა; ლიცენზიები.
1. ნასყიდაშვილი, ნანა
საპარლამენტო არჩევნები ერაყში : დემოკრატიის დამყარების მესამე ცდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A1.3[MFN: 7466]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნები ერაყში მშვიდობიანად ჩატარდა
თემატიკა:  არჩევნები; უცხოეთის ამბები.
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები.
1. საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, "საზოგადოებრივი მაუწყებელი" აცხადებს კონკურსს ტელევიზიისა და რადიოს საინფორმაციო პროგრამების პროდიუსერის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A2[MFN: 7467]
თემატიკა:  ვაკანსია.
კობა დავითაშვილის ნახევარბრუნი ხელისუფლებისკენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 თებერვალი. - N29 (889). - გვ.A1.2[MFN: 7468]
ფოტოები:  დავითაშვილი კობა
პერსონალია:  დავითაშვილი კობა ("კონსერვატორების" ლიდერი, პარლამენტარი).
თემატიკა:  ოპოზიცია. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მხარდაჭერა; დაპირისპირება.
პროფესიონალი სოციალური მუშაკები საქართველოსაც მალე ეყოლება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A2[MFN: 7469]
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სოციალურ მუშაკთა მომზადება და კვალიფიკაციის ამაღლება მოხდება, რაშიც დაეხმარებათ დიდი ბრიტანეთის შეფილდ ჰალანის უნივერსიტეტი და სლოვენიის ლუბლიანის უნივერსიტეტი
პერსონალია:  კაჭკაჭიშვილი იაგო (პროფესორი).
თემატიკა:  განათლება საქართველოში; განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  კადრის მომზადება; სასწავლო კურსი; თანამშრომლობა სლოვენიის უნივერსიტეტთან.
1. ჩაჩუა, დიანა
ახალი შესაძლებლობები ქართველი ბიზნესმენებისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 დეკემბერი. - N279 (1139). - გვ.A2[MFN: 7470]
ანოტაცია:  ასოციაციის პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია:  უგულავა კახა (საქართველო-შვეიცარიის ბიზნესასოციაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  "ალტერ ჯგუფი"; "ნაბეღლავი"; "სილქ როუდ ბანკი"; "არტტაიმი".
თემატიკა:  ეკონომიკა; ბიზნესი; საქართველო-შვეიცარიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესის განვითარება; ასოციაციის შექმნა; ეკონომიკური ურთიერთობები.
1. სისაური, ბექა
წინ წარსულისაკენ : ძველი სახეები ახალ მოძრაობაში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 თებერვალი. - N29 (889). - გვ.A2[MFN: 7471]
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი ორგანიზაციის "წინ საქართველოს" დაარსება
პერსონალია:  ბათიაშვილი ირაკლი; შაშიაშვილი თემურ; კობახიძე გიორგი; გულაშვილი მალხაზ (ორგანიზაცია "წინ საქართველოს" დამფუძნებლები).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი.
თემატიკა:  საზოგადოებრივი მოძრაობა "წინ საქართველო".
საკვანძო სიტყვები:  დეკლარაცია; ორგანიზაცია.