განსხვავებული მეთოდის მფლობელი პიანისტი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 30 ოქტომბერი. - N258. - გვ.B3[MFN: 764 ]
ანოტაცია: კონსერვატორიის დარბაზში საფრანგეთიდან ჩამოსულ ქართველი პიანისტის ირაკლი ავალიანის მიერ გამართული კონცერტის შესახებ
პერსონალია: ავალიანი ირაკლი (პიანისტი); ჯაყელი ეთერ (პიანისტი); ავალიანი ირაკლი (საფრანგეთი).
საკვანძო სიტყვები: კონცერტი ; ორკესტრი ; მუსიკოსი ; პიანისტი .
დაჭაშნიკებული ხელოვნება. 25 წლისთავზე განახლებული ტრადიცია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 30 ოქტომბერი. - N258. - გვ.B3[MFN: 765 ]
ანოტაცია: რესტორან "საჭაშნიკეში" განახლებული ტრადიციის გამო გამართული გამოფენა
პერსონალია: გრიგალაშვილი ნათელა (მხატვარი); ოქროპირიძე ლექსო (მხატვარი); ყაველაშვილი შოთა (არქიტექტორი); ქავთარაშვილი მაია (ექსპოზიციის ორგანიზატორი).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების ნიმუში ; გამოფენა ; მხატვარი ; რესტორანი "საჭაშნიკე" ; დარბაზის 25 წლისთავი ; კულტურული ღონისძიება .
ჩოფლიანი, კობა
აფხაზეთის კონფლიქტი - მიზნები, შედეგები, პერსპექტივა. რამდენი მხარე აქვს კონფლიქტს და ვინ არიან კონფლიქტის მხარეები. მსხვერპლის შედეგები/ წერილი პირველი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ოქტომბერი. - N249. - გვ.A8. - დროის პერიოდი: 1992[MFN: 766 ]
საკვანძო სიტყვები: სისხლიანი დაპირისპირება ; კონფლიქტის ინსპირატორები ; ორი ეთნოსი ქართველები, აფხაზები .
ვარდების რევოლუციის ბრენდი ამერიკაში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ოქტომბერი. - N249. - გვ.A5. - დროის პერიოდი: XX საუკუნე; 1995; 1996; 1992; 1993[MFN: 767 ]
ანოტაცია: ბრძოლა პროგრესსა და რეაქციას შორის და ვარდების რევოლუციის მნიშვნელობა მსოფლიოსთვის
პერსონალია: ედვარდსი გრეგ (ამერიკელი ფუტურისტი); იუსეფი რამზი (ტერორისტი); ხალიდ შეიხ მუჰამედი (ტერორისტი); მაკვეი ტიმოთი (ამერიკელი პროტესტანტი ფუნდამენტალისტი).
ორგანიზაცია: მუსლიმურ ტერორისტული ორგანიზაცია "ჰამაასი" და "ისლამური ჯიჰადი" .
თემატიკა: მსოფლიო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ინტელექტუალური და ეკოლოგიურად სუფთა ბიზნესი ; ამერიკული იდეოლოგია ; ამერიკული სამართალი ; კორპორატიზმი ; პროგრესული მოძრაობა ; არაბული ლობი ; ამერიკელი პრეზიდენტები ; დასავლეთის მოაზროვნეები .