"სამართლიანობის" აქტივისტებმა მიხეილ სააკაშვილს დაბადების დღე თეატრალიზებული სანახაობით მიულოცეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 დეკემბერი. - N284 (1144). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 7628]
საკვანძო სიტყვები:  დაბადების დღის მილოცვა; პარტია "სამართლიანობა".
ვლადიმირ პუტინმა მიხეილ სააკაშვილს დაბადების დღე მიულოცა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 დეკემბერი. - N284 (1144). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 7629]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა; საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  მისალოცი წერილი.
შერეული საკონტროლო კომისიის თანათავმჯდომარეთა რიგგარეშე შეხვედრა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 დეკემბერი. - N284 (1144). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 7630]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კოკოითი ედუარდ (თვითგამოცხადებული ოსეთის რესპუბლიკის ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ორმხრივი დაგეგმილი შეხვედრა; 27-28 დეკემბერი; კონფლიქტის მოგვარება.
"ზამთრის გათბობის" პროგრამაში დღეიდან აჭარაც ერთვება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 10 თებერვალი. - N30 (890). - გვ.A1.4[MFN: 7631]
პერსონალია:  ლალიაშვილი ნიკა ("პი-ეი კონსალტინგ ჯგუფის" წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება; თანხები; დავალიანებები; დახმარება.
1. განცხადება კონკურსის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 დეკემბერი. - N285 (1145). - გვ.A7[MFN: 7632]
ანოტაცია:  შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს ღია კონკურსს ავტო და ტრაქტორმტვირთველებისათვის სხვადასხვა დასახელების სპეც საბურავების შესყიდვაზე