ანოტაცია: სპორტული ჩაცმულობის სტილი
საკვანძო სიტყვები: სამოსი ; კოლექციები .
ქ. თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგეობა
განცხადება ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამუშაოები მთლიანი ან ნაწილობრივი მშენებლობისათვისა და სამოქალაქო მშენებლობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110017727 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B15[MFN: 77866 ]
აკაკი წერეთლის სახელობის ქალაქ ბათუმის საჯარო ბიბლიოთეკა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ავეჯის, საწერი მაგიდების, მაგიდების, კომპიუტერის მაგიდების, ქურთუკის ჩამოსაკიდებელის და ბიბლიოთეკის ავეჯის შესყიდვაზე : N SPA110012600 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 9 მაისი. - N2706 (98). - გვ.B4[MFN: 77867 ]
სკოლებში ახალი საგანი შემოდის // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 2 ივლისი. - N2751(143). - გვ.A2[MFN: 77868 ]
ანოტაცია: მომავალი სასწავლო წლიდან, საქართველოს ყველა სკოლაში ბავშვები ისწავლიან ახალ საგანს - "ბუნებრივი კატაკლიზმებისათვის მზადყოფნა"
თემატიკა: განათლეა .
საკვანძო სიტყვები: გაერო-ს ბავშვთა ფონდი .
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ცენტრალური ბიბლიოთეკა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გაზეთების, სამეცნიერო ჟურნალების, პერიოდიკა და ჟურნალების შესყიდვაზე : N SPA110017729 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B16[MFN: 77869 ]
მთავრობა უნივერსიტეტების ავტონომიას აფართოებს / სალომე ძაძამია // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 17 მარტი. - N2665 (57). - გვ.A5[MFN: 77870 ]
ანოტაცია: განათლების სისტემაში რეფორმა
პერსონალია: გილაური ნიკა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); შაშკინი დიმიტრი (საქართველოს განათლების მინისტრი); ურუშაძე ანდრია (ჯანდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: საკუთრების უფლება ; ფინანსები ; შემოსავლები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7782 | 7783 | 7784 | 7785 | 7786 | 7787 | 7788 | 7789 | 7790 | 7791 | 7792 | შემდეგი » ბოლო »»