ანოტაცია:  აფხაზეთის თემაზე შექმნილი ნახატების გამოფენა პოეზიის საღამო
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ჩალაბაშვილი თემურ (პოეტი); ქავშბაია ელდარ (მხატვარი); მაჭავარიანი ნინო (პოეტი).
თემატიკა:  ხელოვნება; გამოფენა.
საკვანძო სიტყვები:  პოეზია; ნოსტალგია.
1. დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის დედოფლისწყაროს სათნოების სახლი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ცხოველური პროდუქტების, ხორცისა და ხორცის პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA110012639 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 მაისი. - N2706 (98). - გვ.B5[MFN: 77969]
1. სქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ქვემო ქართლის, მცხეთა-მთიანეთისა და კახეთის სამმართველო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საწვავის, არაეთილირებული ბენზინის შესყიდვაზე : N SPA110017718 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B22[MFN: 77970]
39 მილიონი ევრო აჭარის წყალმომარაგების სისტემების შესაცვლელად / სალომე ძაძამია // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 20 აგვისტო. - N2793(185). - გვ.A2[MFN: 77971]
UDC:  64(479.223)
ანოტაცია:  ბათუმში და მიმდებარე სოფლებში წყალმომარაგების და წყალარინების ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის დაწყება
პერსონალია:  ვარშალომიძე ლევან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის თავმჯდომარე); კლოპენბურგი ნორბერტ (გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი); ასმუსენი იორგ (გერმანიის ფედერალური ფინანსთა სამინისტროს სახელმწიფო მდივანი); გვინდაძე დიმიტრი (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  კომუნალური მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  სასესხო ხელკერულება; საკანალიზაციო ქსელი; წყლის რეზერვუარები; გამწმენდი ნაგებობები; მშენებლობა-რეაბილიტაცია.
1. საქართველოს შსს ქ. თბილისის მთავარი სამმართველო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : თარჯიმნის მომსახურებაზე : N SPA110012631 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 მაისი. - N2706 (98). - გვ.B5[MFN: 77972]
1. დმანისის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საინჟინრო მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA110017709 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B22[MFN: 77973]
ხუთი კონფესია სტატუსს მიიღებს / დათო გამისონია // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 2 ივლისი. - N2751(143). - გვ.A3[MFN: 77974]
UDC:  348
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული კანონპროექტი, საქართველოში მოქმედი ხუთი რელიგიური კონფენსის სტატუსის შესახებ
პერსონალია:  ლოლიაშვილი ნიკა (პარტის "ქრისტიან დემოკრატების" წევრი); წერეთელი გიგი ("ქრისტიან-დემოკრატების" ვიცე-სპიკერი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); თორდია ლაშა (ინტეგრაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  რელიგიური სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ხელისუფლება; საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია.
1. შსს სამცხე-ჯავახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველო
განცხადება ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სარემონტო-სამონტაჟო სამუშაოების, ელექტრომონტაჟის, დაბალი ვოლტაჟის გადამცემი ხაზების მონტაჟის, ცენტრალური გათბობის მონტაჟის, სანტექნიკური მოწყობილობების მონტაჟის შესყიდვაზე : N SPA110017708 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B22[MFN: 77975]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ტონერის კარტრიჯების შესყიდვაზე : N SPA110012632 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 მაისი. - N2706 (98). - გვ.B6[MFN: 77976]
წიგნები ადამიანებზე, რომელთაც მსოფლიო შეცვალეს / ბელა ჩეკურიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 მარტი. - N2665 (57). - გვ.A8[MFN: 77977]
ფოტოები:  განდი მაჰათმა
ანოტაცია:  ქართული ბიოგრაფიული ცენტრის საგამომცემლო პროექტი "100 წიგნი - ადამიანები, რომელთაც შეცვალეს მსოფლიო"
პერსონალია:  აბზიანიძე ზაზა (მთავარი რედაქტორი); განდი მაჰათმა (ინდოეთის სულიერი მამა); რამი ჰარშა (წიგნის სამეცნიერო კონსულტანტი, კალიფორნიის უნივერსიტეტის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  ისტორია; ცნობილი ადამიანები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7793 | 7794 | 7795 | 7796 | 7797 | 7798 | 7799 | 7800 | 7801 | 7802 | 7803 |  შემდეგი »  ბოლო »»