ანოტაცია: სოფელ კომანში ახალგაზრდა ქართველი მღვდელ-მონაზონის მამამ ანდრია ყურაშვილისა და ცნობილი აფხაზი ქველმოქმედისა და ბიზნესმენის იური ანუას დახვრეტის ტრაგიკული ამბავი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ფასადზე მუშაობის შესყიდვაზე : N SPA110017782 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B27[MFN: 78133]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : დასაჯდომების, სკამების და მონათესავე პროდუქციის და თანმდევი ნაწილების, სხვადასხვა დასაჯდომების და სკამების, მაგიდების, კომპიუტერული მაგიდების, ქურთუკის ჩამოსაკიდებელის... შესყიდვაზე : N SPA110021918 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 20 აგვისტო. - N2793(185). - გვ.B18[MFN: 78138]
სსიპ "საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო" აცხადებს ელექტრონულ აუქციონებს სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეულ ქონებაზე : www.eauction.ge // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 მარტი. - N2665 (57). - გვ.B3[MFN: 78139]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110019101 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 20 ივლისი. - N2766 (158). - გვ.B27[MFN: 78140]
განცხადება ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საბრძოლო/მეომრების ფორმების შესყიდვაზე : N SPA110017810 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 6 ივლისი. - N2754(146). - გვ.B28[MFN: 78141]