დევიდ რობსონი: "პრივილეგირებული ვარ, რომ საქართველოში მიწევს მუშაობა" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A4[MFN: 800 ]
ანოტაცია: ნავთობისა და გაზის ამერიკული კომპანია "კანარგოს" საქართვეოლოში საქმიანობა
პერსონალია: რობსონი დევიდ (კომპანია "კანარგოს" პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: ნინოწმინდა .
თემატიკა: კომპანია "კანარგო" .
საკვანძო სიტყვები: ინვესტიცია ; ნავთობი ; გაზი .
პირველი პილოტური პროგრამა კორპორაციულ მართვაში - შანსი ქართული კომპანიებისათვის // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A4[MFN: 801 ]
ანოტაცია: საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის პილოტური პროგრამა საქართველოში კორპორაციული მართვის პრინციპების დანერგვისათვის
ორგანიზაცია: საერთაშორისო საფინანსო კორპორაცია(IFC) .
საკვანძო სიტყვები: ბიზნესი ; კორპორაციული მართვა ; პროექტი ; კომპანიები .
პარლამენტი ენეგრგოსექტორის საქმიანობით ინტერესდება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A4[MFN: 802 ]
ანოტაცია: პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტში ენერგოსისტემაში კონტრაქტით მომუშავე უცხოელი მმართველების მიერ სახელშეკრულებო პირობების შესრულების შემოწმება
პერსონალია: სააკაშვილი ნიკოლოზ (პარლამენტის დეპუტატი); ხეთაგური ალეკო (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე); შეყრილაძე ირაკლი (ექსპერტი).
ორგანიზაცია: საქართველოს პარლამენტი ; კონსორციუმი:"იბედროლა","აი-პი-ეი","ომელი" .
საკვანძო სიტყვები: ენერგეტიკა ; საბითუმო ბაზარი ; ელექტროსისტემა ; სემეკ-ი .
პაატა ბურჯალიანი: "პფლ ნაკრების ინტერესებს წინა პლანზე აყენებს" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.B4[MFN: 803 ]
ანოტაცია: ფეხბურთში ეროვნული ჩემპიონატის კალენდრის შედგენის საკითხის გამო
პერსონალია: ბერჯალიანი პაატა (პფლ-ს პრესატაშე).
ორგანიზაცია: საქართველოს პროფესიული საფეღბურთო ლიგა .
საკვანძო სიტყვები: ფეხბურთი ; ეროვნული ჩემპონატი ; ეროვნული ჩემპიონატის კალენდარი .
თავდაცვის მინისტრის ვიზიტი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A2[MFN: 804 ]
ანოტაცია: ანტიტერორისტელი კოალიციის ქვეყნების თავდაცვის მინისტრების შეხვედრა სპარსეთის ყურეში ამერიკულ სამხედრო ხომალდზე
პერსონალია: ბარამიძე გიორგი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); რამსფელდი დონალდ (აშშ-ის თავდაცვის მდივანი).
თემატიკა: სამხედრო თანამშრომლობა .
საკვანძო სიტყვები: სპარსეთის ყურე ; ანტიტერორისტული კოალიცია ; შეხვედრა .
საფინანსო ამნისტია - ნოვატორული პროექტი/24 საათი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.A1[MFN: 805 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო კანცელარიაში მთავრობის სხდომაზე შედგა "ფინანსური ამნისტიის შესახებ" კანონპროექტის განხილვა
პერსონალია: ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი); წერეთელი გიგი (ჯანდაცვის საპარლამენტო კომიტეტის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: სახელმწიფო კანცელარია .
თემატიკა: კანონპროექტის განხილვა .
საკვანძო სიტყვები: კანონპროექტი ; განხილვა .