1. "ლეიბორისტები" აშშ-ს ადანაშაულებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 ივლისი. - N2757(143). - გვ.A2[MFN: 79910]
ანოტაცია:  "ლეიბორისტული" პარტია ამერიკას საქართველოში მართლმადიდებელი სარწმუნოების დაკნინების მცდელობაში ადანაშაულებს
პერსონალია:  ჯიბლაძე პაატა ("ლეიბორისტული" პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი; კანონი; რელიგიური ჯგუფები; იურიდიული სტატუსი.
1. ივანე ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ლაბორატორიული რეაქტივების შესყიდვაზე : N SPA110019890 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 28 ივლისი. - N2773(165). - გვ.B8[MFN: 79911]
1. ჯანიაშვილი, კობა
ადამიანის უფლებები და ადგილობრივი ხელისუფლება : ევროსაბჭოს რეკომენდაციები / კობა ჯანიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 მაისი. - N2710 (102). - გვ.6,7. - ჩანართი: რეგიონის დროით... 15 მაისი, 2011 წელი. N5 (110)[MFN: 79912]
ფოტოები:  თომას ჰამარბერგი
პერსონალია:  ვერმიშემა ჯონ (ევროპის კვირეულის პოლიტიკური კოორდინატორი); ჰამარბერგი თომას (ადამიანის უფლებების ევროკომისარი).
საკვანძო სიტყვები:  ევროპული კვირეული; დემოკრატიული საზოგადოება; ეთნიკური უმცირესობა; ადამიანის ღირსება; ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7987 | 7988 | 7989 | 7990 | 7991 | 7992 | 7993 | 7994 | 7995 | 7996 | 7997 |  შემდეგი »  ბოლო »»