ანოტაცია:  საქართველოსა და ნორვეგიას შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმის გაფორმება
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი; შეხვედრა; მოლაპარაკება.
1. პარლამენტარები საგადასახადო კოდექსის პროექტის დახვეწას ითხოვენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A2[MFN: 811]
ანოტაცია:  პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მთიანი რეგიონის კომიტეტში საგადასახადო კოდექსის პროექტის განხილვა
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი; კოდექსი; განხილვა.
1. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს სატენდერო კომისიის მიერ 18 იანვარს გამოქვეყნებულლ განცხადებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ.C10[MFN: 812]
დისკუსია ახალი საგადასახადო კოდექსის ირგვლივ. ეკონომისტები მოსალოდნელი კორუფციული შედეგების შესახებ ალაპარაკდნენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 21 ოქტომბერი. - N250. - გვ.A3[MFN: 813]
ანოტაცია:  საგადასახადო კოდექსის პროექტის განხილვა
პერსონალია:  პაპავა ლადო (ეკონომისტი).
ორგანიზაცია:  ეკონომიკის ინსტიტუტი; საქ. ეკონომისტთა ასოციაცია; კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი; ფონდი "CASE"-ტრანსკავკასია; თსუ; რეგიონალური პრობლემების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები.
საკვანძო სიტყვები:  ლიბერალური საგადასახადო გარემო; ყადაღა ქონებაზე; ქონების და სათამაშო ბიზნესის დაბეგვრა; კორუფციის წყაროები.
1. მალაზონია, ნოდარ
ბოლო დღეები. 20 წელი ნოდარ დუმბაძის გარდაცვალებიდან // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N251. - გვ.B2[MFN: 814]
ანოტაცია:  მოგონებები ნოდარ დუმბაძეზე
პერსონალია:  მალაზონია ნოდარ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  გახსენება.
პირველი ყოველწლიური. უცნობი ხელოვნება ახალი "თბილისობისთვის" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N251. - გვ.B2. - ფესტივალი მოიცავს წიგნების, ფოტო, ხატების გამოფენებს ასევე ლიტერატურულ და მუსიკალურ პერფორმანსებს[MFN: 815]
ანოტაცია:  22-დან 24 ოქტომბრის ჩათვლით თბილისში ჩასატარებელი ხელოვნების ფესტივალის "არტ-ექსპოს" შესახებ
ორგანიზაცია:  ამერიკული კომპანია "mariposa artes,inc; საზოგადოება "არტ-ბრიჯი"; თბილისის მერია.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნების ფესტივალი "არტ-ექსპო".
უკრაინა გზაგასაყართან - დასავლეთი თუ აღმოსავლეთი? // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A5[MFN: 816]