სკანდინავიური პერსპექტივა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A2[MFN: 810 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და ნორვეგიას შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმის გაფორმება
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი ; შეხვედრა ; მოლაპარაკება .
პარლამენტარები საგადასახადო კოდექსის პროექტის დახვეწას ითხოვენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A2[MFN: 811 ]
ანოტაცია: პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მთიანი რეგიონის კომიტეტში საგადასახადო კოდექსის პროექტის განხილვა
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტი ; კოდექსი ; განხილვა .
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს სატენდერო კომისიის მიერ 18 იანვარს გამოქვეყნებულლ განცხადებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ.C10[MFN: 812 ]
დისკუსია ახალი საგადასახადო კოდექსის ირგვლივ. ეკონომისტები მოსალოდნელი კორუფციული შედეგების შესახებ ალაპარაკდნენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 21 ოქტომბერი. - N250. - გვ.A3[MFN: 813 ]
ანოტაცია: საგადასახადო კოდექსის პროექტის განხილვა
პერსონალია: პაპავა ლადო (ეკონომისტი).
ორგანიზაცია: ეკონომიკის ინსტიტუტი ; საქ. ეკონომისტთა ასოციაცია ; კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი ; ფონდი "CASE"-ტრანსკავკასია ; თსუ ; რეგიონალური პრობლემების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები .
საკვანძო სიტყვები: ლიბერალური საგადასახადო გარემო ; ყადაღა ქონებაზე ; ქონების და სათამაშო ბიზნესის დაბეგვრა ; კორუფციის წყაროები .
მალაზონია, ნოდარ
ბოლო დღეები. 20 წელი ნოდარ დუმბაძის გარდაცვალებიდან // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N251. - გვ.B2[MFN: 814 ]
ანოტაცია: მოგონებები ნოდარ დუმბაძეზე
პერსონალია: მალაზონია ნოდარ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: გახსენება .
პირველი ყოველწლიური. უცნობი ხელოვნება ახალი "თბილისობისთვის" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N251. - გვ.B2. - ფესტივალი მოიცავს წიგნების, ფოტო, ხატების გამოფენებს ასევე ლიტერატურულ და მუსიკალურ პერფორმანსებს[MFN: 815 ]
ანოტაცია: 22-დან 24 ოქტომბრის ჩათვლით თბილისში ჩასატარებელი ხელოვნების ფესტივალის "არტ-ექსპოს" შესახებ
ორგანიზაცია: ამერიკული კომპანია "mariposa artes,inc ; საზოგადოება "არტ-ბრიჯი" ; თბილისის მერია .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების ფესტივალი "არტ-ექსპო" .
უკრაინა გზაგასაყართან - დასავლეთი თუ აღმოსავლეთი? // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A5[MFN: 816 ]