ფოტოები:  კლაუს მარია ბრანდაუერი; ცენა იური ლებიმოვის სპექტაკლიდან; სცენა ანდრეი მოგუჩის სპექტაკლიდან
ანოტაცია:  პრემიის დღეები - თეატრი და თეატრალური სამყარო
პერსონალია:  სტრელერი ჯორჯ (იტალიელი რეჟისორი); ლანგი ჯეკ (საფრანგეთის იმდროინდელი კულტურის მინისტრი); მნუშკინი არიან (ფრანგი რეჟისორი); ბრუკი პიტერ (რეჟისორი); სტრელერი ჯორჯ (რეჟისორი); მიულერი მიულერი (რეჟისორი); ბაუში პინა (რეჟისორი); პიკოლი მიშელ (რეჟისორი); პინტერი ჰაროლდ (რეჟისორი); უილსონი ბობ (რეჟისორი); რონკონი ლუკა (რეჟისორი); ვასილევი ანატოლი (რეჟისორი); ნეკროშუსი იუმენტა (რეჟისორი); მარტალერი კრისტოფ (რეჟისორი); სარბლიანოვიჩი ბილიანა (სერბი დრამატურგი); ვალცი საშა (გერმანელი ქორეოგრაფი); კეინი სარა (ბრიტანელი დრამატურგი); რავენჰოლი მარკ (ბრიტანელი დრამატურგი); მაკფერსონი ქონორ (დრამატურგი); მაკდონაჰი მარტინ (დრამატურგი); ბეთერუონდი ჯეს (დრამატურგი); შილინგი არპად (უნგრელი რეჟისორი); ტანგი ფრანსუა (რეჟისორი); ბონო პტპო დელ (იტალიელი მსახიობი და რეჟისორი); გარსია როდრიგო (ესპანელი დრამატურგი); კასიერი გი (ბელგიელი დრამატურგი); ფოკინი ვალერი (სამხატვროხელმძღვანელი); ლობიმოვი იური (რეჟისორი); შნიტკე მაქსიმ (კომპოზიტორი); სმედი კრისტიან (ფრანგი რეჟისორი); ლოჩოლომანსკი ვილიამ (ჩეხი რეჟისორი); ანეკინო არტურო (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პროექტი "ევროპის ჯილდო თეატრს"; საერთაშორისო საბჭო; მსოფლიოს თეატრები; პრიზი - "ახალი თეტრალური რეალიები"; ნომინანტები; ლაურეატები; სპექტაკლები; ფულადი ჯილდო.
1. პროფესიული კოლეჯი "სპექტრი"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საწვავისა და ბენზინის შესყიდვაზე : N SPA110012568 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 7 მაისი. - N2705 (97). - გვ.B17[MFN: 82481]
1. საზოგადოებრივი მაუწყებელი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სავიზიტო ბარათების შესყიდვაზე : N SPA110012564 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 7 მაისი. - N2705 (97). - გვ.B17[MFN: 82482]
1. შუახევის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სხვადასხვა საქმიანობებზე და მათთან დაკავშირებულ მომსახურებებზე, კულტურული ღონისძიებების ორგანიზებაზე : N SPA110012571 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 7 მაისი. - N2705 (97). - გვ.B17[MFN: 82483]
ნატომ-მ ლიბიის შესახებ ბერლინში იმსჯელა / მარიკა იაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 15 აპრილი. - N2689(81). - გვ.A4[MFN: 82484]
UDC:  32(612)
ანოტაცია:  ლიბიაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია:  კადაფი მოამარ; კლინტონი ჰილარი (ამერიკის სახელმწიფო მდივანი); სარკოზი ნიკოლა (საფრანგეთის პრეზიდენტი); კემერონი დევიდ (ბრიტანეთის პრემიერი); კუსა მუსა (ლიბიის ყოფილი საგარეო საქმეტა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ავიარეიდი; ლიბიელი მეამბოხეები; კოალიციური ძალები; საჰაერო ტარტყმები.
1. ქ. თბილისის ისანი-სამგორის რაიონის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : არაეთილირებული ბენზინის შესყიდვაზე : N SPA110012566 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 7 მაისი. - N2705 (97). - გვ.B17[MFN: 82485]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8244 | 8245 | 8246 | 8247 | 8248 | 8249 | 8250 | 8251 | 8252 | 8253 | 8254 |  შემდეგი »  ბოლო »»