საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგია; სოფელი.
1. აუხსნელი თვითმკვლელობა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A7[MFN: 857]
ანოტაცია:  თერჯოლის რაიონის გამგებელის, პოლიციის გადამდგარი გენერალის გურამ ქარქაშაძის თვითმკვლელობა
პერსონალია:  ქარქაშაძე გურამ (თერჯოლის რაიონის გამგებელი); ქაჯაია ზურაბ (საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე); ცქიფურიშვილი ელდარ (თერჯოლის რაიონის გამგებელის მოადგილე); გურგენიძე ზაურ.
საკვანძო სიტყვები:  თვითმკვლელობა.
1. "ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა" აცხადებს ტენდერს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A5[MFN: 858]
ანოტაცია:  ტენდერი ამორტიზებული და არალიკვიდირებული ძირითადი საშუალებების დემონტაჟისა და ჯართად დაჭრის თაობაზე
ორგანიზაცია:  შპს "ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა"; "ბათუმი 6001".
1. ყაჭაღობის ბრალდებით თავდაცვის მინისტრის დაცვის ყოფილი წევრი დააკავეს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A7[MFN: 859]
ანოტაცია:  დავით ლიქოკელის დაკავებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლიქოკელი დავით (საქართველოს თავდაცვის მინისტრის გიორგი ბარამიძის დაცვის ყოფილი წევრი).
თემატიკა:  ყაჩაღობა.
საკვანძო სიტყვები:  ყაჩაღობა.
ლეიბორისტული იერიში პრემიერზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A6[MFN: 860]
ანოტაცია:  თბილისის საკრებულოში ქალაქის პრემიერის ბიძინა ბრეგაძის იმპიჩმენტის საკითხის დაყენება და ქალაქის მერის არჩევითობის საკითხის წამოწევა
პერსონალია:  შატბერაშვილი იოსებ (საკრებულოს ფრაქცია "ლეიბორისტების" ლიდერი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); კაციტაძე მამუკა (საკრებულოს ფრაქცია "ახლების" წარმომადგენელი); ბეგაშვილი ზაზა (საკრებულოს თავჯდომარე); ბრეგაძე ბიძინა (თბილისის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები:  იმპიჩმენტი; მერის არჩევითობის საკითხი.
1. თბილისში ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლისადმი მიძღვნილი სემინარი იმართება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A7[MFN: 861]
ანოტაცია:  ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის წინაარმდეგ ბრძოლის საკითხებისადმი მიძღვნილი სემინარი თბილისში
პერსონალია:  რივი როი (ეუთოს მისიის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  ეუთო; გაერო.
საკვანძო სიტყვები:  ტერორიზმი; ფული; სემინარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 |  შემდეგი »  ბოლო »»