საკვანძო სიტყვები: ეკოლოგია ; სოფელი .
აუხსნელი თვითმკვლელობა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A7[MFN: 857 ]
ანოტაცია: თერჯოლის რაიონის გამგებელის, პოლიციის გადამდგარი გენერალის გურამ ქარქაშაძის თვითმკვლელობა
პერსონალია: ქარქაშაძე გურამ (თერჯოლის რაიონის გამგებელი); ქაჯაია ზურაბ (საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე); ცქიფურიშვილი ელდარ (თერჯოლის რაიონის გამგებელის მოადგილე); გურგენიძე ზაურ .
გეოგ.დასახელება: თერჯოლა .
საკვანძო სიტყვები: თვითმკვლელობა .
"ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა" აცხადებს ტენდერს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A5[MFN: 858 ]
ანოტაცია: ტენდერი ამორტიზებული და არალიკვიდირებული ძირითადი საშუალებების დემონტაჟისა და ჯართად დაჭრის თაობაზე
ორგანიზაცია: შპს "ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა" ; "ბათუმი 6001" .
საკვანძო სიტყვები: ტენდერი .
ყაჭაღობის ბრალდებით თავდაცვის მინისტრის დაცვის ყოფილი წევრი დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A7[MFN: 859 ]
ანოტაცია: დავით ლიქოკელის დაკავებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ლიქოკელი დავით (საქართველოს თავდაცვის მინისტრის გიორგი ბარამიძის დაცვის ყოფილი წევრი).
თემატიკა: ყაჩაღობა .
საკვანძო სიტყვები: ყაჩაღობა .
ლეიბორისტული იერიში პრემიერზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A6[MFN: 860 ]
ანოტაცია: თბილისის საკრებულოში ქალაქის პრემიერის ბიძინა ბრეგაძის იმპიჩმენტის საკითხის დაყენება და ქალაქის მერის არჩევითობის საკითხის წამოწევა
პერსონალია: შატბერაშვილი იოსებ (საკრებულოს ფრაქცია "ლეიბორისტების" ლიდერი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); კაციტაძე მამუკა (საკრებულოს ფრაქცია "ახლების" წარმომადგენელი); ბეგაშვილი ზაზა (საკრებულოს თავჯდომარე); ბრეგაძე ბიძინა (თბილისის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები: იმპიჩმენტი ; მერის არჩევითობის საკითხი .
თბილისში ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლისადმი მიძღვნილი სემინარი იმართება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A7[MFN: 861 ]
ანოტაცია: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის წინაარმდეგ ბრძოლის საკითხებისადმი მიძღვნილი სემინარი თბილისში
პერსონალია: რივი როი (ეუთოს მისიის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: ეუთო ; გაერო .
საკვანძო სიტყვები: ტერორიზმი ; ფული ; სემინარი .