უცნობი თავისუფლება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A2[MFN: 8581]
ანოტაცია:  საუბრობენ თბილისის საკრებულოს წევრები: დავით იოსელიანი და გიორგი მოსიძე
პერსონალია:  იოსელიანი დავით; მოსიძე გიორგი (საკრებულოს წევრები).
ორგანიზაცია:  ქალაქის საკრებულო.
საკვანძო სიტყვები:  ინციდენტი სხდომათა დარბაზში; ოპოზიციური ფრაქციები; პოლიტიკური ბრძოლა.
ახალი თარგმანები და ახალი მთარგმნელები : პრეზენტაცია და კონკურსი ეროვნულ ბიბლიოთეკაში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 თებერვალი. - N36 (896). - გვ.B2[MFN: 8582]
ანოტაცია:  ლიტერატურული ალმანახის "ახალი თარგმანების" პირველი ნომრის გამოცემა
პერსონალია:  ლებანიძე თამარ ("დიოგენეს" დირექტორი); ხვედელიძე ბესო ("ახალი თარგმანების" მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართული ჟურნალები. მთარგმნელები.
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურული ალმანახის განახლება.
მიხეილ სააკაშვილი: ქვეყანას, რომელსაც აქვს ღირსება, დაბრკოლებას ვერავინ შეუქმნის // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A2[MFN: 8583]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის სიტყვა
საკვანძო სიტყვები:  პურკომბინატის გახსნა.
სამხედრო ტექნიკური თანამშრომლობის კუთხით უკრაინა საქართველოსთვის საიმედო პარტნიორია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A2[MFN: 8584]
ანოტაცია:  საქართველოსა და უკრაინის სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია:  კემულარია კოტე (საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანი); კინახი ანატოლი (უკრაინის უშიშროების და თავდაცვის საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ტექნიკური თანამშრომლობა; გაეროში გაწევრიანება; ენერგოუსაფრთხოება.
რატომ არ მცირდება გადასახადები ტექნოლოგიურ იმპორტზე? // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A1.5[MFN: 8585]
ანოტაცია:  ხელისუფლება საბაჟო განაკვეთებს ამცირებს 16 გადასახადიდან 3 დარჩება
პერსონალია:  ჩოგოვაძე ირაკლი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); ისაკაძე გიორგი (ბიზნესმენთა ფედერაციის გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო გადასახადი; დაწესებული პროცენტები; ცვლილებები კანონში.