უცნობი თავისუფლება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A2[MFN: 8581 ]
ანოტაცია: საუბრობენ თბილისის საკრებულოს წევრები: დავით იოსელიანი და გიორგი მოსიძე
პერსონალია: იოსელიანი დავით ; მოსიძე გიორგი (საკრებულოს წევრები).
ორგანიზაცია: ქალაქის საკრებულო .
საკვანძო სიტყვები: ინციდენტი სხდომათა დარბაზში ; ოპოზიციური ფრაქციები ; პოლიტიკური ბრძოლა .
ახალი თარგმანები და ახალი მთარგმნელები : პრეზენტაცია და კონკურსი ეროვნულ ბიბლიოთეკაში // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 თებერვალი. - N36 (896). - გვ.B2[MFN: 8582 ]
ანოტაცია: ლიტერატურული ალმანახის "ახალი თარგმანების" პირველი ნომრის გამოცემა
პერსონალია: ლებანიძე თამარ ("დიოგენეს" დირექტორი); ხვედელიძე ბესო ("ახალი თარგმანების" მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა: ქართული ჟურნალები. მთარგმნელები .
საკვანძო სიტყვები: ლიტერატურული ალმანახის განახლება .
მიხეილ სააკაშვილი: ქვეყანას, რომელსაც აქვს ღირსება, დაბრკოლებას ვერავინ შეუქმნის // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A2[MFN: 8583 ]
ანოტაცია: პრეზიდენტის სიტყვა
საკვანძო სიტყვები: პურკომბინატის გახსნა .
სამხედრო ტექნიკური თანამშრომლობის კუთხით უკრაინა საქართველოსთვის საიმედო პარტნიორია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A2[MFN: 8584 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და უკრაინის სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია: კემულარია კოტე (საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანი); კინახი ანატოლი (უკრაინის უშიშროების და თავდაცვის საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო ტექნიკური თანამშრომლობა ; გაეროში გაწევრიანება ; ენერგოუსაფრთხოება .
რატომ არ მცირდება გადასახადები ტექნოლოგიურ იმპორტზე? // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 2 თებერვალი. - N22 (1174). - გვ.A1.5[MFN: 8585 ]
ანოტაცია: ხელისუფლება საბაჟო განაკვეთებს ამცირებს 16 გადასახადიდან 3 დარჩება
პერსონალია: ჩოგოვაძე ირაკლი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); ისაკაძე გიორგი (ბიზნესმენთა ფედერაციის გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია: ეკონომიკის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: საბაჟო გადასახადი ; დაწესებული პროცენტები ; ცვლილებები კანონში .