მთავრობისა და პარლამენტის დაპირისპირების მეორე რაუნდი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1-2. - დროის პერიოდი: 2004-10[MFN: 893 ]
ფოტოები: პარლამენტის ბიუროს სხდომა [ფრაგმენტი]/ფოტო იური ლობოდინისა
ანოტაცია: აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და პარლამენტის დაპირისპირება 2005 წლის ბიუჯეტთან დაკავშირებით
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავ-რე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავ-რე).
ორგანიზაცია: საქართველოს პარლამენტი ; საქართველოს მთავრობა ; "მრეწველები" .
თემატიკა: 2005 წლის ბიუჯეტის პროექტი .
საკვანძო სიტყვები: ბიუჯეტის პროექტი ; საგადასახადო კოდექსის პროექტი ; კომპრომისი ; დეპუტატები ; ალტერნატივა ; მეწარმეები ; პოზიცია .
ლიკლიკაძე, კობა
სამხედრო დანაშაულთა ქრონიკა და შედეგები პოსტრევოლუციურ საქართველოში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,3. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 894 ]
ანოტაცია: მაღალჩინოსანი სამხედროების სისხლის სამართლის საქმეები
პერსონალია: ვაშაკიძე გიორგი (გენერალი); მაღლაკელიძე თამაზ (ბიზნესმენი); დუმბაძე რომან (25-ე ბრიგადის [ყოფილი] მეთაური, გენერალი); კუპრეიშვილი გოგი (აჭარის უშიშროების მინისტრის [ყოფილი] მოადგილე); კენჭაძე ლევან (უშიშროების სამინისტროს ანტიტერორისტული სამსახურის ყოფილი უფროსი, გენერალი); უგულავა გიგი (უშიშროების მინისტრის ყოფილი მოადგილე); დიასამიძე (საარტილერიო პოლკის მეთაური, პოლკოვნიკი); ქებაძე მიხეილ (ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მოქმედი ქართულ სამშვიდობო ბატალიონის ყოფილი მეთაური, პოლკოვნიკი); ბარამიძე გიორგი (თავდაცვის მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (უშიშროების მინისტრი); ქუთელია ბათუ (უშიშროების მინისტრის მოადგილე); იუკურიძე გივი (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი, გენერალი).
ორგანიზაცია: თავდაცვის სამინისტრო ; უშიშროების სამინისტრო ; უშიშროების საბჭო ; ეუთო ; "გამა-ცენტრი"-სამხედრო პროფილის სამეცნიერო დაწესებულება ; თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონული სასამართლო .
თემატიკა: სამხედრო დანაშაული .
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო დანაშაული ; სამხედრო ტექნიკა ; ლიცენზია ; პატიმრობა ; უტილიზაცია ; სამხედრო თანამშრომლობა ; სამხედრო კრიმინალი ; სასამართლო ; ზენორმატიული შეიარაღების სია ; კანონიერება ; სამხედრო პროგრამები ; ჯართი ; სამხედრო ბაზები ; "ვარდების რევოლუცია" .
თევზაძე, ვერიკო
საგადასახადო კოდექსი-მორჩენილი თავისტკივილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1-2. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 895 ]
ანოტაცია: საქართველოს საგადასახადო კოდექსის პროექტის ნაწილობრივი შეჯერება პარლამენტსა და მთავრობას შორის
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავ-რე); ნადირაძე მაია ([პარლამენტის] უმრავლესობის ფრაქციის თავმჯდომარე); ლეკიშვილი ნიკო ([პარლამენტარი]); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი).
ორგანიზაცია: საქართველოს პარლამენტი ; საქართველოს მთავრობა .
თემატიკა: საგადასახადო კოდექსის პროექტი .
საკვანძო სიტყვები: გადასახადების სახეები ; ქონების გადასახადები ; ქონების გადასახადების ლიბერალიზაცია ; დაბეგვრა ; ამნისტიის პროექტი .
ჯაფარიძე, თეონა
ტურიზმი და ქართული ჩუქურთმა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,B7. - თვალადის წმინდა გიორგის ბაზილიკა. - მაღალაანთ ეკლესია. - დროის პერიოდი: 2004-10[MFN: 896 ]
ანოტაცია: ქართული ტურიზმის განვითარების გზები
პერსონალია: ვაჩეიშვილი ნიკა (კულტურის [სპორტისა და ძეგლთა დაცვის] მინისტრის მოადგილე); ფონტენი მარი (ფრანგი სტუმარი).
ორგანიზაცია: საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო ; WISG-" ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი .
გეოგ.დასახელება: საქართველო (ქვათახევი ).
თემატიკა: ტურიზმის განვითარება საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ტურისტული რუკები ; ტურისტული მარშრუტი ; კულტურული მემკვიდრეობა ; მატერიალურ-ისტორიული ძეგლები ; ქართული სოფელი ; არქიტექტურა ; გიდები ; ქართული ყოფა ; ტრენინგი ; ინფრასტრუქტურა ; ტურისტული სერვისი ; ქართული სახლი .
ბუკია, სოფო
ოსები ისვრიან, ქართველები გზას კეტავენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-10-25[MFN: 897 ]
ანოტაცია: ცხინვალის მთავრობის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან დიდი ლიახვის ხეობის ქართული სოფლების-აჩაბეთისა და თამარაშენის მიმართულებით განხორციელებული სროლების გამო
პერსონალია: ზოზიაშვილი გოდერძი (სოფ. აჩაბეთის მკვიდრი); ქარელი მიხეილ (შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებული); კულახმეტოვი მარატ (სამშვიდობო ძალების სარდალი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ხაინდრავა გოგი (სახელწიფო მინისტრი); ბარამიძე გიორგი ([თავდაცვის მინისტრი]).
ორგანიზაცია: თავდაცვის სამინისტრო .
გეოგ.დასახელება: საქართველო (აჩაბეთი ).
თემატიკა: ქართულ-ოსური კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: მოსახლეობა ; სამოქალაქო ინტეგრაცია ; სამშვიდობო ძალები .
დეპუტატებს ტრეფიკინგში სდებენ ბრალს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A2[MFN: 898 ]
ანოტაცია: მოკლე ინფორმაციები პარლამენტიდან: ცხინვალის რეგიონში მდგომარეობის დაძაბვისა და ოსური მხრიდან ცეცხლის გახსნაზე, ს. მოლაშვილის წამებაზე, დეპუტატების ტრეფიკინგზე, კანონპროექტებზე
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავ-რე); მაღლაფერიძე ვასილ (პარლამენტარი); ბოკერია გიგა (პარლამენტარი).
ორგანიზაცია: საქართველოს პარლამენტი .
საკვანძო სიტყვები: ოსურ-ქართული კონფლიქტი ; საპროცესო ნორმები ; კანონპროექტი "მაუწყებლობის შესახებ" ; კანონპროექტი "უმაღლესი განათლების შესახებ" .
ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი კომენტარებს არ აკეთებს / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7[MFN: 899 ]
ანოტაცია: ს. მოლაშვილის საქმის შესახებ ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი
პერსონალია: დურიე ჟორზეტ (ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტის თავ-რე); კაკაბაძე ნანა ("ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის"-თავ-რე); მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავ-რე); ნარჩემაშვილი კობა (შს ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია: ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი ; არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" .
საკვანძო სიტყვები: პატიმრების უფლებები ; პატიმრების წამება .
იძებნება თბილისის მერიის ჩინოსანი / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 900 ]
ანოტაცია: ლ. მგალობლიშვილის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა და ძებნა
პერსონალია: მგალობლიშვილი ლევან (შპს "თბილშუქნიშნის" ყოფილი გენერალური დირექტორი); კირიაკოვი თეიმურაზ (სოფ. გულგულაშის მცხოვრები); დარახველიძე ივანე (სოფ. კონდოლის მცხოვრები); ნაცვლიშვილი გიორგი ([თბილისის] მთაწმინდა-კრწანისის რაიონის პოლიციის საგამოძიებო დეპარტამენტის სამსახურის უფროსი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); ბრეგაძე ბიძინა (თბილისის ვიცე-მერი).
ორგანიზაცია: თბილისის მერია ; შპს "თბილშუქნიშანი" .
თემატიკა: დანაშაული .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | შემდეგი » ბოლო »»