მთავრობისა და პარლამენტის დაპირისპირების მეორე რაუნდი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1-2. - დროის პერიოდი: 2004-10[MFN: 893]
ფოტოები:  პარლამენტის ბიუროს სხდომა [ფრაგმენტი]/ფოტო იური ლობოდინისა
ანოტაცია:  აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და პარლამენტის დაპირისპირება 2005 წლის ბიუჯეტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავ-რე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავ-რე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პარლამენტი; საქართველოს მთავრობა; "მრეწველები".
თემატიკა:  2005 წლის ბიუჯეტის პროექტი.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტის პროექტი; საგადასახადო კოდექსის პროექტი; კომპრომისი; დეპუტატები; ალტერნატივა; მეწარმეები; პოზიცია.
1. ლიკლიკაძე, კობა
სამხედრო დანაშაულთა ქრონიკა და შედეგები პოსტრევოლუციურ საქართველოში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,3. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 894]
ანოტაცია:  მაღალჩინოსანი სამხედროების სისხლის სამართლის საქმეები
პერსონალია:  ვაშაკიძე გიორგი (გენერალი); მაღლაკელიძე თამაზ (ბიზნესმენი); დუმბაძე რომან (25-ე ბრიგადის [ყოფილი] მეთაური, გენერალი); კუპრეიშვილი გოგი (აჭარის უშიშროების მინისტრის [ყოფილი] მოადგილე); კენჭაძე ლევან (უშიშროების სამინისტროს ანტიტერორისტული სამსახურის ყოფილი უფროსი, გენერალი); უგულავა გიგი (უშიშროების მინისტრის ყოფილი მოადგილე); დიასამიძე (საარტილერიო პოლკის მეთაური, პოლკოვნიკი); ქებაძე მიხეილ (ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მოქმედი ქართულ სამშვიდობო ბატალიონის ყოფილი მეთაური, პოლკოვნიკი); ბარამიძე გიორგი (თავდაცვის მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (უშიშროების მინისტრი); ქუთელია ბათუ (უშიშროების მინისტრის მოადგილე); იუკურიძე გივი (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი, გენერალი).
ორგანიზაცია:  თავდაცვის სამინისტრო; უშიშროების სამინისტრო; უშიშროების საბჭო; ეუთო; "გამა-ცენტრი"-სამხედრო პროფილის სამეცნიერო დაწესებულება; თბილისის ვაკე-საბურთალოს რაიონული სასამართლო.
თემატიკა:  სამხედრო დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო დანაშაული; სამხედრო ტექნიკა; ლიცენზია; პატიმრობა; უტილიზაცია; სამხედრო თანამშრომლობა; სამხედრო კრიმინალი; სასამართლო; ზენორმატიული შეიარაღების სია; კანონიერება; სამხედრო პროგრამები; ჯართი; სამხედრო ბაზები; "ვარდების რევოლუცია".
საგადასახადო კოდექსი-მორჩენილი თავისტკივილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1-2. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 895]
ანოტაცია:  საქართველოს საგადასახადო კოდექსის პროექტის ნაწილობრივი შეჯერება პარლამენტსა და მთავრობას შორის
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავ-რე); ნადირაძე მაია ([პარლამენტის] უმრავლესობის ფრაქციის თავმჯდომარე); ლეკიშვილი ნიკო ([პარლამენტარი]); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პარლამენტი; საქართველოს მთავრობა.
თემატიკა:  საგადასახადო კოდექსის პროექტი.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახადების სახეები; ქონების გადასახადები; ქონების გადასახადების ლიბერალიზაცია; დაბეგვრა; ამნისტიის პროექტი.
1. ჯაფარიძე, თეონა
ტურიზმი და ქართული ჩუქურთმა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,B7. - თვალადის წმინდა გიორგის ბაზილიკა. - მაღალაანთ ეკლესია. - დროის პერიოდი: 2004-10[MFN: 896]
ანოტაცია:  ქართული ტურიზმის განვითარების გზები
პერსონალია:  ვაჩეიშვილი ნიკა (კულტურის [სპორტისა და ძეგლთა დაცვის] მინისტრის მოადგილე); ფონტენი მარი (ფრანგი სტუმარი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; WISG-" ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო (ქვათახევი).
თემატიკა:  ტურიზმის განვითარება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტურისტული რუკები; ტურისტული მარშრუტი; კულტურული მემკვიდრეობა; მატერიალურ-ისტორიული ძეგლები; ქართული სოფელი; არქიტექტურა; გიდები; ქართული ყოფა; ტრენინგი; ინფრასტრუქტურა; ტურისტული სერვისი; ქართული სახლი.
ოსები ისვრიან, ქართველები გზას კეტავენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-10-25[MFN: 897]
ანოტაცია:  ცხინვალის მთავრობის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან დიდი ლიახვის ხეობის ქართული სოფლების-აჩაბეთისა და თამარაშენის მიმართულებით განხორციელებული სროლების გამო
პერსონალია:  ზოზიაშვილი გოდერძი (სოფ. აჩაბეთის მკვიდრი); ქარელი მიხეილ (შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებული); კულახმეტოვი მარატ (სამშვიდობო ძალების სარდალი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ხაინდრავა გოგი (სახელწიფო მინისტრი); ბარამიძე გიორგი ([თავდაცვის მინისტრი]).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო (აჩაბეთი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა; სამოქალაქო ინტეგრაცია; სამშვიდობო ძალები.
დეპუტატებს ტრეფიკინგში სდებენ ბრალს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A2[MFN: 898]
ანოტაცია:  მოკლე ინფორმაციები პარლამენტიდან: ცხინვალის რეგიონში მდგომარეობის დაძაბვისა და ოსური მხრიდან ცეცხლის გახსნაზე, ს. მოლაშვილის წამებაზე, დეპუტატების ტრეფიკინგზე, კანონპროექტებზე
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავ-რე); მაღლაფერიძე ვასილ (პარლამენტარი); ბოკერია გიგა (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  ოსურ-ქართული კონფლიქტი; საპროცესო ნორმები; კანონპროექტი "მაუწყებლობის შესახებ"; კანონპროექტი "უმაღლესი განათლების შესახებ".
1. ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი კომენტარებს არ აკეთებს / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7[MFN: 899]
ანოტაცია:  ს. მოლაშვილის საქმის შესახებ ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი
პერსონალია:  დურიე ჟორზეტ (ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტის თავ-რე); კაკაბაძე ნანა ("ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის"-თავ-რე); მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავ-რე); ნარჩემაშვილი კობა (შს ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია:  ევროსაბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი; არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის".
საკვანძო სიტყვები:  პატიმრების უფლებები; პატიმრების წამება.
1. იძებნება თბილისის მერიის ჩინოსანი / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 900]
ანოტაცია:  ლ. მგალობლიშვილის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა და ძებნა
პერსონალია:  მგალობლიშვილი ლევან (შპს "თბილშუქნიშნის" ყოფილი გენერალური დირექტორი); კირიაკოვი თეიმურაზ (სოფ. გულგულაშის მცხოვრები); დარახველიძე ივანე (სოფ. კონდოლის მცხოვრები); ნაცვლიშვილი გიორგი ([თბილისის] მთაწმინდა-კრწანისის რაიონის პოლიციის საგამოძიებო დეპარტამენტის სამსახურის უფროსი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); ბრეგაძე ბიძინა (თბილისის ვიცე-მერი).
ორგანიზაცია:  თბილისის მერია; შპს "თბილშუქნიშანი".
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული.
1. დაკავებულია მრეწველობის ყოფილი მინისტრი / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 901]
ანოტაცია:  ვ. კერესელიძის დანაშაულებრივი ქმედებანი
პერსონალია:  კერესელიძე ვოვა (მრეწველობის ყოფილი მინისტრი); ღვინიაშვილი გიორგი (თბილისის პროკურორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); კეკელიძე ნიკუშა (თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე); თევზაძე გურამ (საზოგადოება "თანადგომის" ყოფილი პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  თბილისის პროკურატურა; იარაღის მაღაზია "დიანა"; საზოგადოება "თანადგომა".
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; იარაღის ბიზნესი; თანამდებობის ბოროტად გამოყენება; სახელმწიფოსთვის გადასახადების დამალვა; ბრალდება; მკვლელობა.
1. ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრი თავს დამნაშავედ არ ცნობს / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7[MFN: 902]
ანოტაცია:  კ. ნარჩემაშვილის სისხლის სამართლის საქმე
პერსონალია:  ნარჩემაშვილი კობა (შს მინისტრი).
ორგანიზაცია:  შსს.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; საბაჟო წესების დარღვევა; თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 |  შემდეგი »  ბოლო »»