მთავრობისა და პარლამენტის დაპირისპირების მეორე რაუნდი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1-2. - დროის პერიოდი: 2004-10[MFN: 893]
ფოტოები: პარლამენტის ბიუროს სხდომა [ფრაგმენტი]/ფოტო იური ლობოდინისა
ანოტაცია: აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და პარლამენტის დაპირისპირება 2005 წლის ბიუჯეტთან დაკავშირებით
სამხედრო დანაშაულთა ქრონიკა და შედეგები პოსტრევოლუციურ საქართველოში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,3. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 894]
ანოტაცია: მაღალჩინოსანი სამხედროების სისხლის სამართლის საქმეები
პერსონალია:ვაშაკიძე გიორგი (გენერალი); მაღლაკელიძე თამაზ (ბიზნესმენი); დუმბაძე რომან (25-ე ბრიგადის [ყოფილი] მეთაური, გენერალი); კუპრეიშვილი გოგი (აჭარის უშიშროების მინისტრის [ყოფილი] მოადგილე); კენჭაძე ლევან (უშიშროების სამინისტროს ანტიტერორისტული სამსახურის ყოფილი უფროსი, გენერალი); უგულავა გიგი (უშიშროების მინისტრის ყოფილი მოადგილე); დიასამიძე (საარტილერიო პოლკის მეთაური, პოლკოვნიკი); ქებაძე მიხეილ (ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მოქმედი ქართულ სამშვიდობო ბატალიონის ყოფილი მეთაური, პოლკოვნიკი); ბარამიძე გიორგი (თავდაცვის მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (უშიშროების მინისტრი); ქუთელია ბათუ (უშიშროების მინისტრის მოადგილე); იუკურიძე გივი (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი, გენერალი).
ტურიზმი და ქართული ჩუქურთმა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,B7. - თვალადის წმინდა გიორგის ბაზილიკა. - მაღალაანთ ეკლესია. - დროის პერიოდი: 2004-10[MFN: 896]
ანოტაცია: ქართული ტურიზმის განვითარების გზები
პერსონალია:ვაჩეიშვილი ნიკა (კულტურის [სპორტისა და ძეგლთა დაცვის] მინისტრის მოადგილე); ფონტენი მარი (ფრანგი სტუმარი).
ოსები ისვრიან, ქართველები გზას კეტავენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-10-25[MFN: 897]
ანოტაცია: ცხინვალის მთავრობის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან დიდი ლიახვის ხეობის ქართული სოფლების-აჩაბეთისა და თამარაშენის მიმართულებით განხორციელებული სროლების გამო
ანოტაცია: მოკლე ინფორმაციები პარლამენტიდან: ცხინვალის რეგიონში მდგომარეობის დაძაბვისა და ოსური მხრიდან ცეცხლის გახსნაზე, ს. მოლაშვილის წამებაზე, დეპუტატების ტრეფიკინგზე, კანონპროექტებზე