იძებნება თბილისის მერიის ჩინოსანი / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 900 ]
ანოტაცია: ლ. მგალობლიშვილის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა და ძებნა
პერსონალია: მგალობლიშვილი ლევან (შპს "თბილშუქნიშნის" ყოფილი გენერალური დირექტორი); კირიაკოვი თეიმურაზ (სოფ. გულგულაშის მცხოვრები); დარახველიძე ივანე (სოფ. კონდოლის მცხოვრები); ნაცვლიშვილი გიორგი ([თბილისის] მთაწმინდა-კრწანისის რაიონის პოლიციის საგამოძიებო დეპარტამენტის სამსახურის უფროსი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); ბრეგაძე ბიძინა (თბილისის ვიცე-მერი).
ორგანიზაცია: თბილისის მერია ; შპს "თბილშუქნიშანი" .
დაკავებულია მრეწველობის ყოფილი მინისტრი / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 901 ]
ანოტაცია: ვ. კერესელიძის დანაშაულებრივი ქმედებანი
პერსონალია: კერესელიძე ვოვა (მრეწველობის ყოფილი მინისტრი); ღვინიაშვილი გიორგი (თბილისის პროკურორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); კეკელიძე ნიკუშა (თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე); თევზაძე გურამ (საზოგადოება "თანადგომის" ყოფილი პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: თბილისის პროკურატურა ; იარაღის მაღაზია "დიანა" ; საზოგადოება "თანადგომა" .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; იარაღის ბიზნესი ; თანამდებობის ბოროტად გამოყენება ; სახელმწიფოსთვის გადასახადების დამალვა ; ბრალდება ; მკვლელობა .
ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრი თავს დამნაშავედ არ ცნობს / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A7[MFN: 902 ]
ანოტაცია: კ. ნარჩემაშვილის სისხლის სამართლის საქმე
პერსონალია: ნარჩემაშვილი კობა (შს მინისტრი).
ორგანიზაცია: შსს .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; საბაჟო წესების დარღვევა ; თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტება .
გოგოლაშვილი, ნანა
პოლიტიკური კორექტულობა და განათლების რეფორმა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A8. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 903 ]
ანოტაცია: მოსაზრებები საქართველოს უმაღლესი განათლების კანონპროექტზე
ორგანიზაცია: თსუ ; განათლების სამინისტრო .
თემატიკა: უმაღლესი განათლების რეფორმა .
საკვანძო სიტყვები: მისაღები გამოცდები ; შეფასება ; ასაკობრივი ცენზი ; იდეოლოგია .
შუალედური არჩევნები სენსაციების გარეშე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A3. - დროის პერიოდი: 2004-10-25[MFN: 904 ]
ანოტაცია: პარლამენტის შუალედური მაჟორიტარული არჩევნების შედეგები
პერსონალია: ჯიბლაძე პაატა (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); შატბერაშვილი სოსო (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ჟვანია თამარ ("სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების" აღმასრულებელი დირექტორი); ნონიკაშვილი ზურაბ (ცსკ-ოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი); ასანიძე გიორგი (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ჭეიშვილი თემურ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ცერცვაძე თემურ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ნათელაშვილი შალვა ([ლეიბორისტული პარტიის ხელ-ლი]); სააკაშვილი მიხეილ ([საქართველოს პრეზიდენტი]).
ორგანიზაცია: ცენტრალური საარჩევნო კომისია ; ა/ო "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" ; პოლიტიკური გაერთიანება "ერთობა" ; "ნაციონალური მოძრაობა" ; გაერო ; ლეიბორისტული პარტია .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტი ; მაჟორიტარი ; არჩევნები ; ამომრჩეველი .
საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ მიხეილ სააკაშვილს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს ქალბატონ ნინო ბურჯანაძეს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ბატონ ზურაბ ჟვანიას [მიმართვა] // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 2004-10-12[MFN: 905 ]
ანოტაცია: ფინანსთა სამინისტროს მიერ მომზადებულ კანონპროექტში -"დაზღვევის შესახებ" შენიშვნები
პერსონალია: ხეჩინაშვილი დევი (საქართველოს სადაზღვევო ასოციაციის გამგეობის თავ-რე); ტუღუში ალექსანდრე (საერთაშორისო სადაზღვევო კომპანია "იმედი L International" [წარმომადგენელი]); კვირიკაძე გიორგი ("საქართველოს საპენსიო და სადაზღვევო ჰოლდინგი" [წარმომადგენელი]); იაშვილი ეკატერინე (სადაზღვევო კომპანია "ალდაგი" [წარმომადგენელი]); კუკულაძე რამაზ (სადაზღვევო კომპანია "ბრიტანეთი-კავკასია" [წარმომადგენელი]); მაცაბერიძე დავით (სადაზღვევო კომპანია "სელბი" []წარმომადგენელი]).
ორგანიზაცია: ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია-OECD ; საქართველოს სადაზღვევო ასოციაცია ; საერთაშორისო სადაზღვევო კომპანია "იმედი L International" ; "საქართველოს საპენსიო და სადაზღვევო ჰოლდინგი" ; სადაზღვევო კომპანია "ალდაგი" ; სადაზღვევო კომპანია "ბრიტანეთი-კავკასია" ; სადაზღვევო კომპანია "სელბი" ; ფინანსთა სამინისტრო .
თემატიკა: კანონპროექტი "დაზღვევის შესახებ" .
საკვანძო სიტყვები: კანონპროექტი ; სადაზღვევო ორგანიზაციები ; ლიცენზია ; მზღვეველის საქმიანობის უფლება .
მთავრობას თბილი ზამთრის იმედი აქვს / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - ბაქო-თბილისი-ერზუმის გაზსადენი. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 906 ]
პერსონალია: გილაური ნიკა (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი); ნაცვლიშვილი გია (პარლამენტის ენერგეტიკის დარგში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი საგამოძიებო კომისიის თავ-რე).
ორგანიზაცია: სათბობ-ენერგეტიკის სამინისტრო ; პარლამენტი ; "თბილგაზი" ; "გაზპრომი" .
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკის პრობლემები .
საკვანძო სიტყვები: ენერგოსისტემა ; ჰესები ; ენგურჰესი ; რიონჰესი ; გუმათჰესი ; გამრიცხველიანება ; დივერსია ; დენის გრაფიკი ; სუბსიდირება ; ასიგნებები .
ფინანსური და ექსპერტული დახმარება გერმანიიდან / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 907 ]
ანოტაცია: საქართველოს დეპოზიტების დაზღვევის სისტემის ჩამოყალიბების პროგრამის განხორციელებისთვის გერმანიის მთავრობის ფინანსური და ექსპერტული დახმარება
პერსონალია: ვახტანგიშვილი ივანე (საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი); კუპაი დორკ (გერმანიის საბანკო ასოციაციის ექსპერტი); მანაგაძე ირაკლი (საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: საქართველოს ეროვნული ბანკი ; გერმანიის აღმშენებლობის საკრედიტო დაწესებულება-KFW .
საკვანძო სიტყვები: დეპოზიტების დაზღვევის სისტემა ; რეალიზება ; ექსპერტული დახმარება ; ფინანსური სტაბილურობა .
ბრძოლა დიდი ტბების აუზში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A5. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 908 ]
ანოტაცია: ჯ. ბუშსა და ჯ. კერის შორის წინსაარჩევნო ბრძოლა დიდი ტბების მიმდებარე შტატებში
პერსონალია: ბუში ჯორჯ (აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატი); კერი ჯონ (აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატი).
გეოგ.დასახელება: აშშ .
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები აშშ-ში .
საკვანძო სიტყვები: საპრეზიდენტო არჩევნები .