თეატრი მხოლოდ მაშინაა ცოცხალი, როდესაც რეპერტუარს ახალი იდეებით ამდიდრებს : ინტერვიუ / მერაბ ბერეკაშვილი ; ესაუბრა მაია შონია // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 1 ოქტომბერი. - N2829 (221). - გვ.4. - ჩანართი: ჩემი აფხაზეთი. 15 სექტემბერი, 2011 წელი[MFN: 96033]
UDC:  792.2(=352.2)
ანოტაცია:  სოხუმის თეატრის სიახლეებსა და პრობლემებზე
პერსონალია:  ბრეკაშვილი მერაბ (სოხუმის თეატრის მმართველი); ხომერიკი დალი (აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრი).
თემატიკა:  აფხაზური თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება.
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამოსის შესყიდვაზე : N SPA110003838 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B18[MFN: 96034]
1. შპს "რეფერალური დახმარების ცენტრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამედიცინო მოწყობილობების, ფარმაცევტული და პირადი ჰიგიენის პროდუქციის შესყიდვაზე : N SPA110003835 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B18[MFN: 96035]
1. თვითმმართველი ქალაქ ფოთის სკოლამდელი სააღმზრდელო გაერთიანება
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საქონლის ხორცის, ტომატ პასტის, მცენარეული ზეთის, შესქელებული რძისა და კარაქის შესყიდვაზე : N SPA110003836 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B18[MFN: 96036]
1. შპს "ქ. ბათუმის რესპუბლიკური კლინიკური საავადმყოფო"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ფარმაცევტული პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA110003835 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B18[MFN: 96037]
აცხადებს ტენდერს უცხოური მანქანა-მექანიზმებისათვის საზეთ-საპოხი მასალების შესყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B24[MFN: 96038]
1. შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბეჭდავსთან და მასთან დაკავშირებული მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA110003858 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B20[MFN: 96039]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სასფლოების მოწყობაზე : N SPA110003871 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B20[MFN: 96040]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სხვადასხვა საოფისე მოწყობილობებისა და მარაგის შესყიდვაზე : N SPA110003852 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B20[MFN: 96041]
1. სოციალური მომსახურების სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : თარგმნითი მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA110003860 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 თებერვალი. - N2636 (28). - გვ.B20[MFN: 96042]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9600 | 9601 | 9602 | 9603 | 9604 | 9605 | 9606 | 9607 | 9608 | 9609 | 9610 |  შემდეგი »  ბოლო »»