თანამედროვე მოდერნიზმი თბილისის გალერეებში // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.A8[MFN: 9726]
ანოტაცია:  გალერეა "თავისუფალ დროში" ლევან ბუჯიაშვილის გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ბუჯიაშვილი ლევან (არქიტექტორ-დიზაინერი, მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედება; ნამუშევრები.
გაყვითლებული ფურცლების კადრებიდან // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.B1. - გერმანელი პრინცისა და ქართველი ქალის, აგრაფინა ჯაფარიძის, სიყვარულის ისტორია[MFN: 9727]
პერსონალია:  ჯაფარიძე აგრაფინა; ოლდენბურგი კონსტანტინ (პრინცი).
თემატიკა:  ქართული არისტოკრატია; ქართველი ქალები.
საკვანძო სიტყვები:  მელოდრამა, ლეგენდა.
ეკა და ტელევიზია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.A8[MFN: 9728]
ანოტაცია:  დიალოგი მამუკა ხერხეულიძესთან და ია ანთაძესთან, საზოგადოებრივ მაუწყებლობაში მიმდინარე რეორგანიზაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხერხეულიძე მამუკა (საზოგადოებრივი მაუწყებლობის სამეურვეო საბჭოს წევრი); ანთაძე ია (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  საზოგადოებრივი მაუწყებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  რეორგანიზაცია; საკადრო ცვლილებები.
უზენაესი სასამართლო აფრასიძეების განაჩენს ეთანხმება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.A4[MFN: 9729]
პერსონალია:  კვანტალიანი ნუნუ (უზენაესი სასამართლოს სპიკერ-მოსამართლე); აფრასიძე გოჩა; აფრასიძე შმაგი (დამნაშავეები).
თემატიკა:  საქართველოს უზენაესი სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  ადვოკატები; პროცესუალური ნორმების დარღვევა.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.B4[MFN: 9730]
ანოტაცია:  ქ. ბათუმის საქალაქო მეურნეობის ადგილობრივი სამსახური აცხადებს ტენდერს გოროდოკის დასახლების წყალმომარაგების სისტემის რეაბილიტაციის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.B4[MFN: 9731]
ანოტაცია:  ქ. ბათუმის საქალაქო მეურნეობის ადგილობრივი სამსახური აცხადებს ტენდერს ისტორიულ "ძველ ბათუმში" არსებული შენობა-ნაგებობების ფასადების რეაბილიტაციის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ორეტაპიანი ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.B2[MFN: 9732]
ანოტაცია:  აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ორეტაპიან ტენდერს საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შედგენის ინტელექტუალური მომსახურეობის სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.B2[MFN: 9733]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის დიდუბე-ჩუღურეთის გამგეობა აცხადებს ტენდერს რაიონის ტერიტორიაზე არსებული სკოლამდელი დაწესებულებებისათვის და სმენადაქვეითებულ ბავშვთა სადღეღამისო ბაგა-ბაღისათვის კვების პროდუქტების მიწოდების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.B2[MFN: 9734]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ტენდერს 2006-2007 წლების მოსახლეობის სპეციფიკური მედიკამენტებით უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ფენილკეტონურიით დაავადებულ ბავშვთა სამკურნალო საკვების დანამატის შესყიდვაზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 969 | 970 | 971 | 972 | 973 | 974 | 975 | 976 | 977 | 978 | 979 |  შემდეგი »  ბოლო »»