მკვლელობის მოტივი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.A4. - წერილი მესამე[MFN: 9751]
ანოტაცია:  "AES თელასის" ფინანსური დირექტორის მკვლელობასთან დაკავშირებით მასალები
პერსონალია:  ლომინაძე ნიკა ("თელასის" ფინანსური მენეჯერი); მირცხულავა დავით (ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი); გვიჩიანი გიორგი ("თბილგაზის" გენერალური დირექტორი, მკვლელობაში ეჭვმიტანილი).
ორგანიზაცია:  "AES-თელასი".
თემატიკა:  მკვლელობები; დანაშაული.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.B2[MFN: 9752]
ანოტაცია:  საქართველოსშს სამინისტროს ქ. თბილისის შინაგან საქმეთა მთავარი სამმართველოს საფინანსო-სამეურნეო უზრუნველყოფის სამმართველო აცხადებს ტენდერს მის დანაყოფებში არსებული ყველა ტიპის სატრანსპორო საშუალებების სრულფასოვნად და გამართულად ფუნქციონირებისათვის შესაბამისი ტექნიკური მომსახურებისათვის
1. შ.ს.ს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტმა მიმდინარე წლის 6 თებერვალს N2/4/2-21 ხელშეკრულებით განახორციელა შესყიდვები კვების პროდუქტებზე ერთ პირთან მოლაპარაების მეთოდით // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.B2[MFN: 9753]
ომბუდსმენი პოლიციის უკანონო რეიდებს უპირისპირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 11 მარტი. - N52 (1204). - გვ.A4[MFN: 9754]
ანოტაცია:  ფოთში პოლიციის თანამშრომლების მიერ უკანონო საავტომობილო რეიდის მოწყობის შესახებ
თემატიკა:  სამართალი; პოლიცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საავტომობილო რეიდი; უკანონო ღონისძიება.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.B2[MFN: 9755]
ანოტაცია:  საქართველოს შს სამინისტროს ქ. თბილისის შინაგან საქმეთა მთავარი სამმართველო აცხადებს ტენდერს მცირეფასიანი სამეურნეო საქონლის შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 მარტი. - N46 (1198). - გვ.B2[MFN: 9756]
ანოტაცია:  საქართველოს შს სამინისტროს ქ. თბილისის შინაგან საქმეთა მთავარი სამმართველოს საფინანსო-სამეურნეო უზრუნველყოფის სამმართოველო აცხადებს ტენდერს მცირეფასიანი სანიტარულ-ჰიგიენური საქონლის შესყიდვაზე