განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატვირთო მანქანების შეკეთებაზე და ტექნიკური მომსახურების შესყიდვაზე : N SPA110029084 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97851]
1. სიღნაღის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გზატკეცილების, გზების მშენებლობის, საძირკვლის მომზადებისა და ზედა ფენის გადაგების სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110029107 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97852]
1. საქართველოს სახელმწიფო უზრუნველყოფის სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების ნაწილებისა და აქსესუარების შესყიდვაზე : N SPA110029089 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97853]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110029106 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97854]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110029106 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97855]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სპორტული ტანსაცმელის შესყიდვაზე : N SPA110029085 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97856]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : უწყვეტი ელექტრომომარაგების შესყიდვაზე : N SPA110029105 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97857]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბენზინის შესყიდვაზე : N SPA110026997 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 25 ოქტომბერი. - N2849 (24). - გვ.B7[MFN: 97858]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9781 | 9782 | 9783 | 9784 | 9785 | 9786 | 9787 | 9788 | 9789 | 9790 | 9791 |  შემდეგი »  ბოლო »»