განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატვირთო მანქანების შეკეთებაზე და ტექნიკური მომსახურების შესყიდვაზე : N SPA110029084 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97851 ]
სიღნაღის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გზატკეცილების, გზების მშენებლობის, საძირკვლის მომზადებისა და ზედა ფენის გადაგების სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110029107 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97852 ]
საქართველოს სახელმწიფო უზრუნველყოფის სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების ნაწილებისა და აქსესუარების შესყიდვაზე : N SPA110029089 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97853 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110029106 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97854 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA110029106 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97855 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სპორტული ტანსაცმელის შესყიდვაზე : N SPA110029085 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97856 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : უწყვეტი ელექტრომომარაგების შესყიდვაზე : N SPA110029105 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ნოემბერი. - N2868 (260). - გვ.B4[MFN: 97857 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბენზინის შესყიდვაზე : N SPA110026997 // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 25 ოქტომბერი. - N2849 (24). - გვ.B7[MFN: 97858 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9781 | 9782 | 9783 | 9784 | 9785 | 9786 | 9787 | 9788 | 9789 | 9790 | 9791 | შემდეგი » ბოლო »»