ივანიშვილი საქართველოსა და რუსეთის მოკალაქეობის გარეშე / მაგდა ლეკიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 17 ოქტომბერი. - N2842 (234). - გვ.A2[MFN: 98858]
UDC:  342.71
ანოტაცია:  მიხელ სააკაშვილის მიერ გამოცემული ბრძანებულება, ბიძინა ივანიშვილისა და ეკატერინე ხვედელიძისათვის მოქალაქეობის შეწყვეტის შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი); ბესელია ეკა (ადვოკატი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხვედელიძე ეკატერინე (ბიძინა ივანიშვილის მეუღლე).
თემატიკა:  საქართველოს მოქალაქეობა; საქართველოს კანონმდებლობა; ქართველი ბიზნესმენები.
საკვანძო სიტყვები:  ორმაგი მოქალაქეობა; ნატურალიზაცია.
1. სსიპ "რაფიელ დვალის მანქანათა მექანიკის ინსტიტუტი"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გაზის ანალიზატორების, კვამლის ანალიზატორების შესყიდვაზე : N SPA110028847 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98859]
1. გარემოს ეროვნული სააგენტო
განცხადება ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ძრავიანი სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA110028849 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98860]
1. სკოლის გარეშე სასპორტო დაწესებულებების გაერთიანება
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გაზსადენების მშენებლობის შესყიდვაზე : N SPA110028853 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98861]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ელექტროგადამცემი ხაზების მშენებლობაზე : N SPA110028850 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98862]
1. ს. კვირიკეს N2 საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : დიზელის საწვავის შესყიდვაზე : N SPA110028844 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98863]
განცხადება ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სპორტული მოედნებისა და დასასვენებელი ტერიტორიების მოწყობის შესყიდვაზე : N SPA110028846 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98864]
1. ა(ა)იპ ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის კომუნალური სამსახური "სხივი"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბენზინის, დიზელის საწვავის შესყიდვაზე : N SPA110028845 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98865]
1. ბორჯომის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საბუღალტრო, აუდიტორულ და ფისკალური მომსახურებებზე : N SPA110028595 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 10 ნოემბერი. - N2863 (255). - გვ.B8[MFN: 98866]
1. ს. ჩაქვის N1 საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : დიზელის საწვავის შესყიდვაზე : N SPA110028848 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ნოემბერი. - N2865 (257). - გვ.B14[MFN: 98867]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9882 | 9883 | 9884 | 9885 | 9886 | 9887 | 9888 | 9889 | 9890 | 9891 | 9892 |  შემდეგი »  ბოლო »»