ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები სამტრედიაში // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 21 მარტი. - N60 (1212). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 9975 ]
თემატიკა: საგადასახადო სისტემა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: მოვაჭრეთა მიტინგი ; სალარო-აპარატები .
პრაიმ-ნიუს ბიზნესი
ხუდონჰესის მშენებლობამდე ბევრი საკითხი უნდა დაზუსტდეს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 16 მარტი. - N56 (1208). - გვ.A5[MFN: 9976 ]
თემატიკა: ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: პროექტი .
ჯარიმა საქალაქო სამსახურის უფროსს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 21 მარტი. - N60 (1212). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 9977 ]
პერსონალია: ჩხაიძე ნიკა (მერიის ურბანული დაგეგმარების სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: ჯარიმის გადახდა ; კანონის დარღვევა .
საქართველო ნატოში გამოცდას აბარებს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 21 მარტი. - N60 (1212). - გვ.A5[MFN: 9978 ]
ანოტაცია: საქართველოს მთავრობას სურს, რომ ქვეყანა ნატო-ს წევრი გახდეს, მაგრამ ამ თემასთან დაკავშირებით პასუხისმგებელი კითხვები კიდევ დარჩა
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კუდავა მამუკა (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე); ბოლანდი ფრენს (ნატო-ს პოლიტიკისა და თავდაცვითი დაგეგმვის სამმართველოს ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: ნატო-ს მისია ; ნატო-ში გაწევრიანება ; კონფლიქტების მოგვარება ; სამხედრო უწყება .
კუპრეიშვილის და დაზარალებულების ხელახალი დაპირისპირება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 16 მარტი. - N56 (1208). - გვ.A6[MFN: 9979 ]
პერსონალია: კუპრეიშვილი გოგი (აჭარის უშიშროების მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
თემატიკა: ეკონომიკური დანაშაული .
საკვანძო სიტყვები: თანხა ; გასაჩივრება .
უაქციზო სიგარეტის დიდი პარტია ზუგდიდში // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 16 მარტი. - N56 (1208). - გვ.A6[MFN: 9980 ]
თემატიკა: ფინანსური პოლიცია .
საკვანძო სიტყვები: გამოძიება .
ლომინაძე, გიორგი
ნარკომანია, აივ/შიდსი და ვირუსული ჰეპატიტები // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 21 მარტი. - N60 (1212). - გვ.A7[MFN: 9981 ]
ანოტაცია: ნარკოტიკების მოხმარებით გამოწვეული ზიანის შემცირების ზოგიერთი ასპექტი
საკვანძო სიტყვები: ინფექცია ; დაავადება ; ნარკოტიკული ნივთიერებები ; ნარკოტიკების მომხმარებელი .