საკვანძო სიტყვები: თბილგაზი ; ტარიფი .
მორჩილაძე პროფესიონალ მენეჯერებს სტუდენტებში ეძებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A4[MFN: 450 ]
ანოტაცია: "თბილგაზში" მოხმარებული გაზის საფასურის ამოღების გაუმჯობესების მიზნით მართვის ახალი სისტემის შექმნის შესახებ
პერსონალია: მორჩილაძე დავით ("თბილგაზის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია: "თბილგაზი" .
საკვანძო სიტყვები: გაზის საფასურის ამოღება ; კრიზისული მენეჯერი ; მართვის ახალი სისტემის დანერგვა ; სტუდენტი თანამშრომელი .
"თბილგაზის" ყოფილი დირექტორი სახელმწიფო ქონების გაფლანგვისთვის დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.B7[MFN: 536 ]
ანოტაცია: თბილისის პროკურატურის მიერ "თბილგაზის" ყოფილი დირექტორის ვახტანგ ცაავას ქონების გაფლანგვის ბრალდებით დაკავება
პერსონალია: ცაავა ვახტანგ ("თბილგაზის" ყოფილი დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: "თბილგაზი ; კორუფცია ; დარღვევები .
"გაზპრომი" ბუნებრივ აირს 18 დოლარით აძვირებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A4[MFN: 610 ]
ანოტაცია: დავით მორჩილაძის ვიზიტი მოსკოვში გაზის მომწოდებელ კომპანიასთან კომპრომისული გადაწყვეტილების მისაღწევად მიწოდების ტარიფის მოსალოდნელ გაზრდასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: "თბილგაზი" ; "გაზპრომი" ; კომპანია "გაზექსპორტი" .
საკვანძო სიტყვები: გაზის ტარიფი ; ვიზიტი .
მთავრობას თბილი ზამთრის იმედი აქვს / გ. "24 საათი" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - ბაქო-თბილისი-ერზუმის გაზსადენი. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 906 ]
პერსონალია: გილაური ნიკა (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი); ნაცვლიშვილი გია (პარლამენტის ენერგეტიკის დარგში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი საგამოძიებო კომისიის თავ-რე).
ორგანიზაცია: სათბობ-ენერგეტიკის სამინისტრო ; პარლამენტი ; "თბილგაზი" ; "გაზპრომი" .
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკის პრობლემები .
საკვანძო სიტყვები: ენერგოსისტემა ; ჰესები ; ენგურჰესი ; რიონჰესი ; გუმათჰესი ; გამრიცხველიანება ; დივერსია ; დენის გრაფიკი ; სუბსიდირება ; ასიგნებები .
თბილელი, სოფო
რევიზიის შედეგად კონტროლის პალატამ სერიოზული დარღვევები აღმოაჩინა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.A4[MFN: 1005 ]
ანოტაცია: კონტროლის პალატის მასობრივი რევიზია სახელმწიფო და პრივატიზებულ საწარმოებში
პერსონალია: სოსელია ზურაბ (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: "თბილგაზი" ; მაქსიმ გორკის სახელობის კულტურის და დასვენების პარკი ; საქტრანსპროექტი ; ფოთის გემთმშენებელი ქარხანა ; ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა .
თემატიკა: კონტროლის პალატა .
საკვანძო სიტყვები: პრივატიზირებული საწარმოები ; საპრივატიზაციო ხელშეკრულებები .