"თბილგაზს" გაზის ტარიფში თავისი მარჟა ეცოტავება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 11 ოქტომბერი. - N241. - გვ.A4[MFN: 215]
ფოტოები:  მორჩილაძე დავითი
ანოტაცია:  გაზის ტარიფთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მორჩილაძე დავითი ("თბილგაზის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  თბილგაზი; ტარიფი.
მორჩილაძე პროფესიონალ მენეჯერებს სტუდენტებში ეძებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A4[MFN: 450]
ანოტაცია:  "თბილგაზში" მოხმარებული გაზის საფასურის ამოღების გაუმჯობესების მიზნით მართვის ახალი სისტემის შექმნის შესახებ
პერსონალია:  მორჩილაძე დავით ("თბილგაზის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  გაზის საფასურის ამოღება; კრიზისული მენეჯერი; მართვის ახალი სისტემის დანერგვა; სტუდენტი თანამშრომელი.
1. "თბილგაზის" ყოფილი დირექტორი სახელმწიფო ქონების გაფლანგვისთვის დააკავეს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.B7[MFN: 536]
ანოტაცია:  თბილისის პროკურატურის მიერ "თბილგაზის" ყოფილი დირექტორის ვახტანგ ცაავას ქონების გაფლანგვის ბრალდებით დაკავება
პერსონალია:  ცაავა ვახტანგ ("თბილგაზის" ყოფილი დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  "თბილგაზი; კორუფცია; დარღვევები.
"გაზპრომი" ბუნებრივ აირს 18 დოლარით აძვირებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A4[MFN: 610]
ანოტაცია:  დავით მორჩილაძის ვიზიტი მოსკოვში გაზის მომწოდებელ კომპანიასთან კომპრომისული გადაწყვეტილების მისაღწევად მიწოდების ტარიფის მოსალოდნელ გაზრდასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  "თბილგაზი"; "გაზპრომი"; კომპანია "გაზექსპორტი".
საკვანძო სიტყვები:  გაზის ტარიფი; ვიზიტი.
1. მთავრობას თბილი ზამთრის იმედი აქვს / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - ბაქო-თბილისი-ერზუმის გაზსადენი. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 906]
ანოტაცია:  ენერგეტიკული პრობლემები ზამთრის სეზონში
პერსონალია:  გილაური ნიკა (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი); ნაცვლიშვილი გია (პარლამენტის ენერგეტიკის დარგში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი საგამოძიებო კომისიის თავ-რე).
ორგანიზაცია:  სათბობ-ენერგეტიკის სამინისტრო; პარლამენტი; "თბილგაზი"; "გაზპრომი".
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკის პრობლემები.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოსისტემა; ჰესები; ენგურჰესი; რიონჰესი; გუმათჰესი; გამრიცხველიანება; დივერსია; დენის გრაფიკი; სუბსიდირება; ასიგნებები.
რევიზიის შედეგად კონტროლის პალატამ სერიოზული დარღვევები აღმოაჩინა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.A4[MFN: 1005]
ანოტაცია:  კონტროლის პალატის მასობრივი რევიზია სახელმწიფო და პრივატიზებულ საწარმოებში
პერსონალია:  სოსელია ზურაბ (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  "თბილგაზი"; მაქსიმ გორკის სახელობის კულტურის და დასვენების პარკი; საქტრანსპროექტი; ფოთის გემთმშენებელი ქარხანა; ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა.
თემატიკა:  კონტროლის პალატა.
საკვანძო სიტყვები:  პრივატიზირებული საწარმოები; საპრივატიზაციო ხელშეკრულებები.