"თქვენი აფხაზეთი". თანაცხოვრების ალტერნატივა არ გაგვაჩნია / პროექტის კოორდინატორი თორნიკე ბერიშვილი ; მარგიანი ლელა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N261. - გვ.A8[MFN: 688]
ფოტოები:  გ. ჩიქოვანი; მ. ემხვარი
ანოტაცია:  ინტერვიუ გ. ჩიქოვანთან პირად საკითხებზე, ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მოგვარებაზე/ესაუბრა ლელა მარგიანი
პერსონალია:  ჩიქოვანი გია (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); მაღლაფერიძე ვასილ (პარლამენტარი); ხაინდრავა გიორგი (გოგა) (სახელწიფო მინისტრი).
ორგანიზაცია:  აფხაზეთის მინისტრთა საბჭო.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო (ჭლოუში).
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუ; სახალხო დიპლომატია.
1. წიკლაური, ანა
დატაცება და ძველი დავალიანებები კვლავ აქტუალურ პრობლემებად რჩება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.A4[MFN: 945]
ანოტაცია:  ელექტროენერგეტიკის სექტორის მართვის ეტაპობრივად გაუმჯობესებისა და მასში საზოგადოების ჩართვის მხარდაჭერის პროექტი "ადგილობრივი პოტენციალისა და საზოგადოებრივი ცნობიერების გაზრდა ენერგეტიკის სექტორის მართვის გაუმჯობესების მიზნით"
ორგანიზაცია:  კომპანია "თელასი"; ენეგეტიკის სამინისტრო; "კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი"(CENN); "მწვანე ალტერნატივა"; "ეკოხედვა"; კოალიცია აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID); ენერგოსერვისის მომხმარებელთა ასოციაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგეტიკის სექტორი; მართვა; ენერგოკრიზისი; გამრიცხველიანობა; მრიცხველების მაჩვენებლების გაყალბება; ფიქსირებული გადასახადი; კანონპროექტი.
1. კობახიძე, მაია
ჯარის ალტერნატივა: საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N112. - გვ.A2[MFN: 2419]
ანოტაცია:  ალტერნატიული შრომითი სამსახურის შესახებ
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ბარნაბიშვილი იოსებ (ალტერნატიული შრომითი სამსახურის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  ალტერნატიული შრომითი სამსახური. სავალდებულო სამხედრო სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  არაპრესტიჟული სამუშაო ადგილები; კანონპროექტი.
ექსპერიმენტული გზა რიკოთის ურელტეხილზე : გზების დეპარტამენტმა მარილს ალტერნატივა მოუძებნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 26 ივლისი. - N168 (1028). - გვ.A2[MFN: 4256]
ანოტაცია:  რიკოთის ურელტეხილზე ყინვისსაწინააღმდეგო გზის ასფალტირების შესახებ
ორგანიზაცია:  გზების დეპარტამენტი.
თემატიკა:  საქართველოს საავტომობილო გზა.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი ტექნოლოგიის დანერგვა; ყინვისსაწინააღმდეგო გზა; "გრიკოლის" გამოყენება.