"თქვენი აფხაზეთი". თანაცხოვრების ალტერნატივა არ გაგვაჩნია / პროექტის კოორდინატორი თორნიკე ბერიშვილი ; მარგიანი ლელა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N261. - გვ.A8[MFN: 688 ]
ფოტოები: გ. ჩიქოვანი; მ. ემხვარი
ანოტაცია: ინტერვიუ გ. ჩიქოვანთან პირად საკითხებზე, ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მოგვარებაზე/ესაუბრა ლელა მარგიანი
პერსონალია: ჩიქოვანი გია (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); მაღლაფერიძე ვასილ (პარლამენტარი); ხაინდრავა გიორგი (გოგა) (სახელწიფო მინისტრი).
ორგანიზაცია: აფხაზეთის მინისტრთა საბჭო .
გეოგ.დასახელება: საქართველო (ჭლოუში ).
საკვანძო სიტყვები: ინტერვიუ ; სახალხო დიპლომატია .
წიკლაური, ანა
დატაცება და ძველი დავალიანებები კვლავ აქტუალურ პრობლემებად რჩება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.A4[MFN: 945 ]
ანოტაცია: ელექტროენერგეტიკის სექტორის მართვის ეტაპობრივად გაუმჯობესებისა და მასში საზოგადოების ჩართვის მხარდაჭერის პროექტი "ადგილობრივი პოტენციალისა და საზოგადოებრივი ცნობიერების გაზრდა ენერგეტიკის სექტორის მართვის გაუმჯობესების მიზნით"
ორგანიზაცია: კომპანია "თელასი" ; ენეგეტიკის სამინისტრო ; "კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი"(CENN) ; "მწვანე ალტერნატივა" ; "ეკოხედვა" ; კოალიცია აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) ; ენერგოსერვისის მომხმარებელთა ასოციაცია .
თემატიკა: ენერგეტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგეტიკის სექტორი ; მართვა ; ენერგოკრიზისი ; გამრიცხველიანობა ; მრიცხველების მაჩვენებლების გაყალბება ; ფიქსირებული გადასახადი ; კანონპროექტი .
კობახიძე, მაია
ჯარის ალტერნატივა: საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N112. - გვ.A2[MFN: 2419 ]
ანოტაცია: ალტერნატიული შრომითი სამსახურის შესახებ
პერსონალია: სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ბარნაბიშვილი იოსებ (ალტერნატიული შრომითი სამსახურის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა: ალტერნატიული შრომითი სამსახური. სავალდებულო სამხედრო სამსახური .
საკვანძო სიტყვები: არაპრესტიჟული სამუშაო ადგილები ; კანონპროექტი .
24 საათი
ექსპერიმენტული გზა რიკოთის ურელტეხილზე : გზების დეპარტამენტმა მარილს ალტერნატივა მოუძებნა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 26 ივლისი. - N168 (1028). - გვ.A2[MFN: 4256 ]
ანოტაცია: რიკოთის ურელტეხილზე ყინვისსაწინააღმდეგო გზის ასფალტირების შესახებ
ორგანიზაცია: გზების დეპარტამენტი .
თემატიკა: საქართველოს საავტომობილო გზა .
საკვანძო სიტყვები: ახალი ტექნოლოგიის დანერგვა ; ყინვისსაწინააღმდეგო გზა ; "გრიკოლის" გამოყენება .