ფილმწარმოება საქართველოში // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 20 ნოემბერი. - N260 (2004). - გვ.A11[MFN: 41345]
ანოტაცია:  ეროვნული კინოცენტრის დასრულებული და მიმდინარე პროექტების შესახებ
პერსონალია:  ზაქარეიშვილი ლევან; ურუშაძე ზაზა; ჯანელიძე დათო; ოვაშვილი გიორგი; ცინცაძე დიტო; ჩალაური გიორგი; არსენიშვილი ვანო; ჯაში სალომე (რეჟისორები); წულაძე ბაადურ (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  მხატვრული ფილმები; დოკუმენტური ფილმები; ანიმაცია.
აქვს თუ არა მომავალი ანიმაციას საქართველოში? // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 27 თებერვალი. - N43 (2081). - გვ.A9[MFN: 43648]
ანოტაცია:  სიახლეები ქართულ მულტიპლიკაციაში
პერსონალია:  ხანანაშვილი დევი (მულტიპლიკატორი); პეტროვი ალექსანდრე (რუსი ანიმატორი); ტაბლიაშვილი ლელა (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება; ფილმის ტიპაჟები; არქიტექტურული ხედვა.
1. კანის ფესტივალს 3D ანიმაცია გახსნის : ჟიურის თავმჯდომარე ფრანგი მსახიობი იზაბელ იუპერი იქნება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 24 მარტი. - N64 (2102). - გვ.A9[MFN: 47143]
პერსონალია:  პეიერსონი ბობ (სცენარისტი); ოზონი ფრანსუა; ჰანეკე მიხაელ.
გეოგ.დასახელება:  კანი.
საკვანძო სიტყვები:  ანიმაციური ვარიანტები; მოგზაურობა.
რეგიონალური ფესტივალი და საერთაშორისო კონფერენცია / თამარ კიკნაველიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 15 აპრილი. - N75 (2400). - გვ.A7[MFN: 57271]
ანოტაცია:  ქვეყნის ისტორიის, კულტურისა და ტურიზმის განვითარებისა და წარმოჩენის მიზნით ფესტივალი სახელწოდებით "ხარისხი და პროფესია - თბილისი, საერტაშორისო ფესტივალი"
პერსონალია:  მეთიუს ლიდია; გროსმანი ფრანკ იოახიმ; კილაბერიძე-ლაინი თინა; იაშვილი ზაზა (ფესტივალის სამეცნიერო კომიტეტის წევრები); ბუღაძე გია (სამხატვრო აკადემიის რექტორი); იაშვილი ნანა (სამხატვრო აკადემიის მედია ხელოვნების ფაკულტეტის დეკანი); ქავთარაძე ქეთი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  არქიტექტურა; ურბანული დაგეგმარება; სახვითი ხელოვნება; ჟურნალისტიკა; ფოტოგრაფია; ანიმაცია; კულტურული მემკვიდრეობა; ხელოვნების ისტორია.
1. თევდორაძე, მაია
ანიმაცია ვან გოგზე... : რა გზით იარონ ქართველმა ანიმატორებმა? / მაია თევდორაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 29 ივნისი. - N139 (2464). - გვ.A1.5[MFN: 58273]
ანოტაცია:  ქართული ანიმაციური ფილმის "უკანასკნელი წერილი" შესახებ და ქართული მულტიპლიკაცია კინობაზარზე
პერსონალია:  კანდელაკი გელა (სტუდია "კვალი XXI"-ის ხელმძღვანელი); შენგელია პაატა (ანიმატორი); ბაკურაძე თეიმურაზ (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მულტიპლიკაცია; ხელოვნება.
1. ყიასაშვილი, მარიამ
ახალი ქართული ანიმაცია / მარიამ ყიასაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 9 ივლისი. - N148 (2473). - გვ.32. - ჩანართი "Weekend", N27 (163), 9 ივლისი, 2010[MFN: 58545]